سرمایه گذاری

استیک کردن یا پاداش گرفتن بر روی رمز ارزها (Staking)

برای توضیح استیکینگ (staking) و نحوه عملکرد آن بهتر است با مقایسه آن با ماینینگ یا استخراج بیت کوین شروع کنیم. با استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در واقع سرمایه به صورت غیر متمرکز عرضه شده و شخص یا گروهی توانایی کنترل توزیع آن را ندارد. ماینرها در روند استخراج بیت کوین بایستی معادلات پیچیده ای را حل کرده و جواب این معادلات را حدس بزنند. شخصی که زودتر از رقیبان خود به جواب دست پیدا کند برنده دو مورد میشود: ۱. نوشتن بلوک معاملات بعدی ۲. مقداری ارز بیشتر. با این حال استخراج بیت کوین به هیچ عنوان راحت نیست و نیازمند سیستم های پردازشی بسیار قوی و زمان بسیار برای حل معادلات پیچیده بوده و همچنین مصرف برق بسیار بالایی دارد.

طی سالهای اخیر تلاش بر این بوده که جایگزینی برای اینگونه استخراج ابداع شود که از محدودیت های کمتری برخوردار باشد. یکی از این جایگزین های ابداعی استیکینگ است.
میتوان فرایند استیکینگ را به سرمایه گذاری سپرده در بانک تشبیه کرد، که پس از مدتی بتوان سرمایه خود را همراه با مقداری سود مضاعف برداشت کرد. این فرایند در استیکینگ به این صورت است که شما میتوانید مقدار مشخصی از ارز دیجیتال خود را در شبکه قفل کرده و پس از مدتی در ازای استیک کردن ارز خود پاداشی دریافت کنید.
پاداش شخص برنده دو مورد است:

۱. نوشتن بلوک معاملات بعدی
۲. مقداری ارز بیشتر.

با استیک کردن ارز دیجیتال خود در واقع به صورت فعال در اعتبار بخشیدن به معاملات و در ایجاد بلوک های جدید مشارکت میکنید. پاداشی که دریافت میکنید در واقع با پاداش استخراج بیت کوین یکسان است. تفاوت در این است که استخراج بیت کوین نیاز به زمان زیاد و امکانات زیاد دارد، بسیار پرخرج است، و نظم شبکه را همگونه که هست نگاه میدارد؛ در حالیکه استیکینگ مقرون به صرفه تر و آسان تر بوده، زمان کمتری مصرف کرده و باعث توسعه شبکه میشود.

همچنین هر تریدر عادی میتواند ارز خود را به مدتی در استیکینگ قفل کرده و سود ببرد. البته عواملی در این سود بردن تاثیر دارد، مثلا کسانی که به مدت بیشتری ارز خود را قفل میکنند شانس بیشتری در برنده شدن دارند. اما عوامل رندوم نیز در کار هستند که باعث میشود استیکینگ فرایند عادلانه تری باشد. پس اگر تریدر مقدار معینی ارز دیجیتال دارد میتواند از آن در استیک کردن استفاده کرده و پس از مدتی از ارزهای بیشتری سود ببرد. این همچنین ترفندی است که تریدر های بیشتری را به سمت استیکینگ جذب کرده و در نتیجه باعث تداوم حیات زنجیره بلوکی میشود.

با این حال استیکینگ به سادگی پس انداز کردن سرمایه در بانک نیست. هر نوع ارز دیجیتالی در این زمینه قوانین و میزان بازده متفاوتی دارد وهمچنین محدودیت هایی برای مشارکت در استیکینگ وجود دارد.

در ابتدا برای ورود به استیکینگ معادل ۲۰۰۰۰ دلار اتریوم نیاز است. همچنین امکان دارد برای کسب سود مجبور شوید به مدت چند سال سرمایه خود را در استیکینگ قفل نگه دارید. هم اکنون روزانه تنها ۱۰۰ نفر امکان ورود به استیکینگ را دارند و این شانس مشارکت شما را کم میکند، و با افزایش تعداد افرادی که وارد استیکینگ میشوند شانس دریافت بازده برای شما کاهش میابد.

با این حال صرافی هایی چون Binance و Coinbase استیک کردن را برای کاربران و تریدر های خود بسیار آسان میکنند. با پیوستن به این صرافی ها میتوانید با مقدار ارز کمتر وارد استیکینگ شده و در زمان کمتر بازده داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا