سرمایه گذارینگاهی عمیق تر

ایردراپ چیست؟ (Airdrop) ارز دیجیتال رایگان

در دنیای ارزهای دیجیتال، ایردراپ (airdrop) نوعی ترفند بازاریابی است؛ به این صورت که عرضه کنندگان ارز دیجیتال مقداری توکن یا ارز را به کیف پول تریدرها اضافه میکنند. ایردراپ کردن یک ارز دیجیتال جدید در جهت جلب توجه تریدر ها به آن و افزایش آگاهی درباره آن انجام میشود. ایردراپ یک ارز دیجیتال در مقادیر کم انجام شده و یا به صورت رایگان بوده، یا در ازای انجام خدماتی مختصرمانند ریتوییت کردن یک پست درباره ارز دیجیتال مربوطه که شرکت ارائه دهنده آن منتشر کرده باشد. معمولا تریدر هایی که حضور فعال و پررنگ تری در دنیای سرمایه گذاری و معامله ارز دیجیتال داشته باشند به دفعات بیشتری ایردراپ دریافت میکنند. در اینجا ایردراپ را با جزییات بیشتری بررسی میکنیم.
ایردراپ نوعی اقدام تبلیغاتی توسط استارتاپ هایی با محوریت زنجیره بلوکی است که در جهت خود راه اندازی پروژه یک رمزارز انجام میشود. ایردراپ معمولا به افرادی که دارنده کیف پول بیت کوین و یا اتریوم هستند تعلق میگیرد. همچنین ایردراپ به طور معمول شامل افرادی میشود که حداقل مقدار ارز دیجیتال مورد نظر شرکت ها را در کیف پول خود داشته باشند. احتمال دارد در ازاری دریافت ایردراپ از تریدر ها خواسته شود که ارز دیجیتال مورد نظر را در شبکه های اجتماعی تبلیغ کرده، یا یکی از اعضای پروژه زنجیره بلوکی آن را دنبال کرده، یا در وبلاگ خود متنی کوتاه درباره آن بنویسند.
برخی از ارزهای دیجیتال در ابتدا مسیر خود را با توزیع رایگان یا همان ایردراپ شروع کرده اند، ارزهایی از قبیل Byteball, Stellar Lumens, ARDR, NEM.
همچنین میتوانید لیست برخی از ایردراپ های معروف که اخیرا انجام شده را در اینجا ببینید:
DeFiChain Airdrop, SwissBorg Airdrop, ChainX Airdrop, Binance Airdrop, Morpher Airdrop
در اینجا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که هر ایردراپی به حساب شما لزوما مفید و قابل اعتماد نیست. اگر ایردراپ یک ارز دیجیتال قانونی باشد، هرگز از شما درخواست نمیکند که دارایی خود را در ارز دیجیتال یا شرکت مربوطه سرمایه گذاری کنید. از طرفی دیگر، در برخی از کلاهبرداری های ارز دیجیتال مقدار کمی ارز به کیف پول تعداد زیادی از دارندگان ارز دیجیتال فرستاده میشود. این نوع کلاهبرداری داستینگ (dusting scam) نام دارد و به منظور ردیابی کردن دارندگان ارز دیجیتال و افشا و نفض اطلاعات حساب شخصی آنهاست. بنابراین بایستی همواره نسبت به واریز های ناخواسته به کیف پول دیجیتال خود آگاه بوده و متوجه تفاوت بین این دو مورد مذکور باشید.
کلاهبرداری دیگری که ممکن است از طریق ایردراپ کردن یک ارز دیجیتال انجام شود میتواند pump-and-dump باشد: به این معنی که مالکین یک ارز دیجیتال با این کار ارزش ارز خود را بالا ببرند تا بتوانند صاحب سودی کلان و فوری شوند. با همه این ها ایردراپ روشی بسیار قدیمی در تبلیغات ارز دیجیتال بوده و بسیاری از تریدر ها از آن بهره برده اند. بنابراین بهتر است در انجام معاملات ارز دیجیتال ابتدا اطلاعات کافی کسب کرده و سپس با هشاری وارد بازار معاملات شده و از ویژگی های سودمندی چون ایردراپ بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا