نگاهی عمیق تر

رمز ارز با ثبات یا استیبل کوین چیست؟ (StableCoins)

سکه ثابت یا پول ثابت یا رمزارز ثابت یا همان Stablecoin ها نوعی از رمزارزها هستند که در ارزش خود نوسان ندارند. رمزارز هایی مانند بیت کوین (bitcoin) با اینکه طرفداران بسیاری دارند بیشتر برای مبادله استفاده شده و جهت ذخیره سرمایه استفاده نمیشوند. این رمزارزها نوسانات و بی ثباتی های بسیاری را در ارزش خود متحمل میشوند. در واقع رمزارز ها سرمایه گذاری و بازاری غیر متمرکز را به صورت نسبتا رایگان در اختیار عموم قرار میدهند اما چنین بازاری همواره دچار نوسان بوده است. حال هدف از ابداع رمزارز های ثابت این است که این ویژگی آخر، یعنی نوسانات، را از بین ببرند.
تصور کنید که استفاده از رمزارزی مانند بیت کوین، هنگامی که امروز ارزش آن x بوده و فردا میتواند دوبرابر یا نیمی از آن ارزش داشته باشد، در معاملات روزمره تا چه اندازه دشوار است. در اینجاست که استفاده از رمزارز های ثابت بسیار کارآمد است. تولید این رمزارز ها در واقع تلاشی برای به دست آوردن نوعی از رمزارزها است که فارق از نوسان باشند. چنین رمزارز ثابتی مانند سایر ارزها برای استفاده روزمره مناسبند، اما از آنجا که هنوز به قدر کافی شناخته شده و گسترده نیستند به عنوان یک شیوه پرداخت به صورت عمومی پذیرفته نشده اند.

امروزه موارد دیگر استفاده از رمزارز های ثابت برای معامله گران تبدیل رمزارزهایی مانند بیت کوین به رمزارز ثابت است. چنین مبادله ای ریسک سرمایه گذاری را کاهش میدهد. به طور مثال اگر در بازار بیت کوین سرمایه گذاری کرده و نمیخواهید سرمایه شما دستخوش نوسانات شبکه مالی شود، میتوانید به راحتی بیت کوین خود را به رمزارزی ثابت مانند USDT که معادل دلار آمریکا است تبدیل کنید. و اگر قصد سرمایه گذاری دوباره در بازار بیت کوین داشتید USDT خود را به بین کوین برمیگردانید. در معاملاتی که برخی از مقررات به معامله گران اجازه نمیدهند بیت کوین خود را به ارز رایج تبدیل کنند، این روش بسیار موثر و کارآمد بوده است. رمزارز های ثابت همچنین به معامله گران این امکان را میدهند که سرمایه خود را با بیشترین سرعت میان بازار های بورس رمزارزها جابجا کنند. همچنین به صورت کلی معاملات رمزارزها سریع تر و مقرون به صرفه تر از معاملات ارزهای نقد هستند. از دیگر مزیت های معامله با رمزارزهای ثابت این است که آربیتراژ (بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود) را بسیار راحت تر میکند.
سوال اصلی این است که شرکت ها چگونه ارزش این رمزارزها را ثابت نگه میدارند؟ برای ثابت نگه داشتن peg (نسبت پی ای جی، نسبت قیمت به درآمد به نرخ رشد) در رمزارزهای ثابت از دو روش استفاده میکنند:
1. شرکت ها و بانک ها رمزارزهای ثابت را با سرمایه معادل آن پشتیبانی میکنند. به عنوان مثال USDT یا USD Tether ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارد و همواره انتظار میرود که همین مقدار را نگاه دارد. گفته میشود که هر tether با یک دلار آمریکا پشتیبانی شده که توسط شرکت ها به عنوان ضمانت نگه داری میشود.
میتوان رمزارز ثابت را با سه نوع ضمانت پشتیبانی کرد: با پول فیات (مانند دلار یا یورو)، با سرمایه (مانند طلا یا نفت)، و یا با ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین یا اتر). پشتیبانی از طریق رمزارزها معمولا گزینه مناسب تری است زیرا موجودی شرکت ها در زنجیره بلوکی قابل مشاهده است. البته برخی از شرکت ها که از روش های اول و دوم استفاده میکنند نیز به صورت ماهیانه حسابرسی شده و گزارش سرمایه های خود را منتشر میکنند.
2. راه دوم برنامه ریزی الگوریتم peg است. به این معنی که شرکت قرارداد های هوشمندی تالیف میکند که بر اساس آن مقدار رمزارز های ثابت در گردش را افزایش یا کاهش میدهد. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی از مردم رمزارز ثابت USDT را بخرند که معادل یک دلار است، قیمت آن به تدری از یک دلار بالاتر رفته و نرخ peg دچار فروپاشی میشود. \س برای جلوگیری از این اتفاق USDT بیشتری عرضه میکنند که فشار را از روی تقاضا برداشته و ارزش آن ثابت باقی میماند. و اگر عده زیادی از مردم شروع به فروش USDT کنند مقداری این رمزارز ثابت را از موجودی کلی کم میکنند که ارزش آن کاهش نیابد.
از بزرگترین صرافی هایی که رمزارز دیجیتال ثابت خود را تولید میکنند میتوان به Huobi, Gemini, Coinbase, Circle اشاره کرد. در اینجا به چند نمونه شناخته شده ی رمزارز ثابت و نحوه پشتیبانی و ضمانت آنها اشاره میکنیم:
USD Tether (USDT) توسط پول فیات پشتیبانی میشود.
True USD (TUSD) توسط پول فیات پشتیبانی میشود.
Gemini USD (GUSD) توسط پول فیات پشتیبانی میشود.
USD Coin (USDC) توسط پول فیات پشتیبانی میشود.
Dai (DAI) توسط ارز دیجیتال پشتیبانی میشود.
در آخر شایان توجه است که رمزارزثابت تکنولوژی کاملا جدیدی است و در عین حال انتقاد های متعددی به آن وارد است. به عنوان مثال جلب اعتماد مردم به این نوع رمررزها دشوار بوده و برخی معتقدند که برنامه ریزی الگوریتم peg ممکن است در عمل نتواند نرخ ارزش این رمزارزها را ثابت نگه دارد. همچنان نمیتوان به قطعیت از جایگاه رمزارزهای ثابت در بازار های دیجیتال آینده سخن گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا