سرمایه گذارینگاهی عمیق تر

فلش لون، وام سریع یا وام لحظه ای چیست؟ (Flash Loans)

در سالهای اخیر به لطف وجود اقتصاد و امور مالی غیر متمرکز یاDeFi پیشرفت های چشمگیری در زمینه انجام قراردادهای هوشمند و معاملات رمزارزها به وجود آمده است. یکی از این پیشرفت ها دستیابی به وام های سریع یا Flash Loan است. وام فلش نوعی وام سریع و بدون نیاز به وثیقه یا ضمانت است. نحو عملکرد این وام ها به این صورت است که به جای مهیا کردن وثیقه یا ضمانت، مشتریان در لحظه وام خود را بازپرداخت میکنند. چنین وامی به معامله گرها این امکان را میدهد که چند تراکنش را در قالب یک قرارداد هوشمند اعمال کرده و از ارز خود به صورت لحظه ای و غیرحضوری برای اهداف مختلف و در معامله های پیچیده تر استفاده کنند. به صورت ساده تر، وام سریع به شما این امکان را میدهد که هر مقدار سرمایه دردسترس را از شبکه های معاماتی مشخص قرض بگیرید، از آن در انجام تراکنش های خود استفاده کرده و در آخر مقدا قرض گرفته شده را بازگردانید.
این توسعه قراردادهای هوشمند بود که وجود و استفاده از وام های سریع را امکان پذیر کرد. این قراردادها با شرایط تعیین شده، و با قرض گرفتن ارزی معین، معاملات فوری را برای مشتریان به انجام میرسانند. شایان ذکر است که اگر تراکنش به هر دلیلی با موفقیت انجام نشود، روند آن به کلی خنثی شده و در درآمد و برآمد حساب تغییری ایجاد نمیشود. این ویژگی باعث امنیت استفاده از وام های سریع را تضمین میکند.
میتوان از وام های سریع در جهت اقداماتی چون آربیتراژ (بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود)، مبادله وثیقه و تبدیل آسان و سریع سرمایه به نقدینگی استفاده کرد. برای استفاده از وام سریع، ابتدا باید تامین کننده ای برای آن پیدا کنید. پروژه هایی همچون AAVE و dY/dX و Uniswap قراردادهای هوشمندی طراحی کرده اند که به وسیله ی آنها میتوانید ارزهای مختلفی از شبکه های معاملاتی معین قرض بگیرید، البته به شرطی که در همان معامله بازپرداخت خود را دریافت کنند. مقدار قرض گرفته شده طی تراکنش هایی در همان معامله برگردانده میشود، به همین دلیل ریسکی مبنی بر از دست رفتن ارز برای هیچ یک از طرفین معامله وجود ندارد. شما همچنین با هر معامله مقداری هزینه به این تامین کننده ها پرداخت میکنید. به طور مثال AAVE مقدار 0/09 درصد از آنچه که قرض گرفته شده را دریافت میکند. وام های سریع چند تراکنش را در یک معامله به انجام میرسانند و به این صورت هزینه های معاملات را کاهش میدهند.
وام های سریع با سه ویژگی قابل توجه شناخته میشوند: استفاده از قرارداد های هوشمند، عدم نیاز آنها به ضمانت، و سریع بودن آنها. تکنولوژی این وام ها دستاوردی بسیار جدید و برخاسته از بازار معاملات اتریوم بوده و همچنان در حال گسترش و بهبود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا