با اساتید فارسی بلاکچین

بازار ارزهای دیجیتال به زبان ساده

بازار ارزهای دیجیتال چیست ؟

 

به زبان به مکانی که برای خرید و فروش در نظر گرفته می‌شود بازار گفته می‌شود مشخصات بازار ارز دیجیتال مکانیست برای خرید و فروش ارز دیجیتال. البته واژه مکان برای این بازار کمی نامناسب است چرا که ارز دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارد معاملات ارز دیجیتال در محیط دیجیتال قابل انجام است. 

البته به جای واژه بازار از واژه ترید هم استفاده می‌کنند به معنای خرید و فروش و یا معامله می باشد.

 اما بازار ارز دیجیتال دارای چه ماهیتی می باشد و چه ارزهایی در آن قابل خرید و فروش هست؟ در این مقاله قصد داریم که به این سوال پاسخ بدهیم مشخصات کلی بازار را با هم بررسی کنیم.

 

 تعریف ارز دیجیتال:

 اگر بخواهیم به زبان ساده ارز دیجیتال  را تعریف کنیم  به ارزهایی که وجود فیزیکی ندارند ارزهای دیجیتال گفته می شود. این ارزها ماننده پول هستند و قابلیت معامله دارند و می‌توان برای خرید محصولات از آنها استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر  با ارز دیجیتال پیشنهاد می‌کنیم مقاله ارز دیجیتال را مطالعه بفرمایید.

 

 صرافی ارز دیجیتال چیست؟

 برنامه خرید و فروش  هرگونه ارز دیجیتال باید به یکی از صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کرد صرافی ارز دیجیتال بستری را برای کاربران فراهم می کند ارزهای دیجیتال خود را معامله و به سایر ارزهای دیگر آیا حتی پول ملی کشور خود تبدیل کنند صرافی می تواند یک نرم افزار باشد که بر روی گوشی شما نصب می شود و یا یک وب سایت باشد.

 

 برای این که بتوانید ارز دیجیتال خود را خرید و فروش کنید لازم است که در سایت های صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنید بستگی به حضور در دفتر صرافی وجود ندارد. همچنین شما می توانید برای انجام هرگونه معامله از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت صرافی خرید و فروش خود را انجام دهید.

 

انواع صرافی:

  • متمرکز
  • غیر متمرکز
  • مشتقه
  • نظیر به نظیر

 

صرافی های متمرکز توسط شرکت های خاصی داره می شوند که کنترل کامل صرافی را در اختیار دارند و همچنین دارایی موجود در حساب صرافی در تسلط اشخاص خاصی می باشد از جمله صرافی ها می توان به بایننس کوین بیس و کراکن  اشاره کرد.

 در حالیکه صرافی های غیرمتمرکز توسط یک یا چند قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین به کاربران اجازه دسترسی خواهند داد.  مهمترین تفاوت صرافی غیر متمرکز و متمرکز در نحوه اداره و کنترل دارایی می باشد.

 البته در حال حاضر صرافی های غیرمتمرکز نیاز به توسعه اساسی تر دارند تا بتوانند جایگزین مناسبی برای صرافی های متمرکز باشند. 

معرفی صرافی های مشتقه  به صورت انجام میگیرد صرافی ها امکان معامله قراردادهای آتی را نیز  برای ارزهای دیجیتال فراهم می کند. 

در صرافی های نظیر به نظیر دو شخص به صورت مستقیم معامله را با هم انجام می دهند به طوری که آگهی خرید و فروش در سایت صرافی قابل مشاهده می باشد. 

 

  انواع معامله در صرافی:

خرید و فروش در صرافی ها معمولاً به دو صورت انجام می گردد:

 حالت اول اینکه شما خرید راه از خزانه خود صرافی انجام می دهید و اصطلاحاً صرافی به شما ارز دیجیتال می فروشد.

 حالت دوم صرافی فروشنده نیست و فقط واست می باشد که معامله را بین شما و خریدار برقرار می کند.

حجم معاملات بازار کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال چقدر است؟

از روزهای آغازین بازار ارز دیجیتال مورد توجه سرمایه گذاران زیادی قرار گرفت به طوری که جریان سرمایه گذاری از سایر بازارها به بازار ارز دیجیتال  سرازیر گشت تا اینکه  این بازار توانست بی نظیری از معاملات را در تاریخ خود بگنجاند.  در حال حاضر بازار کیلو کارنسی بالغ و دو تریلیون دلار ارزش گذاری شده است. که بیت کوین به تنهایی رقم یک تریلیون دلار را را به نام خود ثبت کرده است.

بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال:

  1. Binance
  2. Coinbase
  3. Kucoin
  4. FTX
  5. Kraken

پنج صرافی برتر در دنیا می باشند.که وظیفه خرید و فروش و معاملات ارز دیجیتال را دارد .

 

خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال توسط عموم مردم به چه صورت انجام می شود

 از آنجایی که مردم و دولت ها در مورد ارزهای دیجیتال نظرات متنوعی دارند،  در مقایسه با سایر بازارها، در بازار ارز دیجیتال محتاطانه تر معامله انجام می دهند. ویژگی‌های بازار ارز دیجیتال باعث شده تا دیدگاه مردم نسبت به خرید و فروش در این بازار متفاوت باشد.

 حتما پیشنهاد می شود قبل از خرید و فروش با مشاورین متخصص در بازار ارز دیجیتال مشاوره کنید. به دلیل نوسان های شدید و سود و ضرر های کلان ، امکان از دست دادن سرمایه افراد وجود داردو ممکن است افراد تازه وارد را از بازار فراری دهد.  البته از دست دادن سرمایه در تمام بازارها دور از انتظار نیست اما چیزی که بازار کریپتوکارنسی را بسیار خاص کرده همان نوسانات شدید و نمودارهای شارپ می باشد.

 

جمع بندی:

 به طور کل هرگونه معامله که با ارزهای دیجیتال سروکار داشته باشد را می توان در بستر بازار ارز دیجیتال انجام داد. ترید و معامله ارزهای دیجیتال فعالیتی پرسود و در عین حال پر ریسک می باشد که نیازمند تجربه و مشاوره است.

در این مقاله سعی کردیم تا مروری کوتاه در مورد بازار ارز دیجیتال داشته باشیم و با صرافی ها که محیطی هم برای خرید و فروش ارز دیجیتال هستند آشنایی پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا