بررسی ارزهای دیجیتالنگاهی عمیق تر

بیتکوین چیست؟

بیت کوین چیست؟ (Bitcoin)

 قبل از آنکه به بیت کوین بپردازیم بهتر است با مفاهیم پایه تری مانند بلاک چین و ارز های دیجیتال آشنایی داشته باشیم. 

به زبان ساده می توان بیت کوین را نوعی واحد پولی در نظر گرفت که ماهیت فیزیکی ندارد و با تراکنش های اینترنتی  که رمزنگاری شده اند قابل تبادل می باشد. این ارز دیجیتال از یک سیستم رمزنگاری بسیار پیچیده استفاده می کند که امنیت آن را به طرز قابل توجهی تامین می کند به همین دلیل  کاملا مستقل و بدون وابستگی قدرتهای دنیا نظیر دولت ها یا نهادهای مرکزی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ زمانی که سرمایه گذاران بزرگ در بازار املاک ثروت کلانی را از دست دادند مورد استفاده گردید و توجه بسیاری را به خود جلب کرد .ساتوشی ناکاموتو، شخصی با هویت گمنام است که برای اولین باراز بیت کوین رونمایی می‌کند و بیت کوین را به عنوان یک ابزار معاملاتی خصوصی و غیرمتمرکز برای پرداخت هزینه ها در اینترنت معرفی می کند. 

 شبکه بیت کوین:

 شبکه بیت کویت چیزی جز یک بلاک چین نیست. تمام کسانی که  در شبکه بیت کوین فعالیت می کنند مقدار بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کنند این پاداش حاصل پردازش عملهای رمزنگاری و تراکنش های تولید شده توسط بیت کوین می باشد که به کیف پول کاربران واریز می گردد اگر کاربر قدرت محاسباتی کامپیوتر خود را در اختیار این  بلاک چین اختصاصی قرار دهد، ماینینگ یا استخراج نامیده می شود. در غیر این صورت  می تواند با پرداخت مبلغی، مقداری مشخص بیت کوین در کیف پول خود ذخیره کند.

چرا بیت کوین به وجود آمد؟

از دیدگاه ساتوشی احتمالا، دنیا دیگر تحت تسلط قدرت های خاص درآمده که با ثروتشان هرکار که دوست دارند می کنند! پس بیت کوین را برای مبارزه با سلطه ثروتمندان بر اقتصاد دنیا ارائه داد.

همانطور که اشاره شد یکی از ویژگی های بیت کوین غیرمتمرکز بودن  آن می باشد این خصوصیت باعث شده که بیت کوین تحت تصرف یک قدرتی در دنیا قرار نگیرد و به عبارتی غیر قابل کنترل باشد. 

اما بیت کوین چه کاربرد هایی دارد:

 پرداخت:

 تمامی رمز ارزهای موجود در اینترنت از جمله بیت کوین قابلیت این را دارند که جای پول فیزیکی را بگیرند و به صورت اینترنتی پرداخت را برای کاربر امکان پذیر کنند. با گسترش محبوبیت بیت کوین بسیاری از فروشگاه های اینترنتی بیت کوین را به روش های پرداخت خود اضافه کرده اند.

 سرمایه گذاری

هم اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستیم بیت کوین نزدیک به ۶۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است. بی تردید در روز اول بیت کوین ارزشی کمتر از یک دلار را داشته! چیزی نزدیک به هشت صدم دلار. جذابیت این موضوع باعث شده که بیت کوین همواره یکی  محبوب ترین رمز ارزهای بازار دیجیتال باشد. نوسانات قیمت بیت کوین موجب شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به فکر کسب سود باشند. سرمایه گذاران بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کردند و سودهای کلانی را دریافت نمودند همین امر باعث شد توجه بسیاری به بیت کوین جلب شود. 

چگونه کار میکند:

 همان طور که اشاره شد، بیت کوین در شبکه ای تحت عنوان شبکه بیت کوین که یک بستر عمومی می باشد در حال فعالیت است . این بستر که از بلاک چین ساخته شده است تمام تراکنش های بیت کوین را در خود جای داده و به وسیله امضای دیجیتالی محافظت می شود. در حالیکه تراکنش ها توسط خود کاربران نیز قابل نظارت می باشد. این سیستم بر پایه یک شبکه نظیر به نظیر کار می کند یعنی تمام پردازش ها و فرایندهای بیت کوینی توسط خود کاربران انجام میشود.

 تعریف امنیت در شبکه بیت کوین:

 شاید به جرات می توان گفت مهم ترین عاملی که بیت کوین را از هر سیستم تراکنش مالی در بستر اینترنت مجزا کرده است خاصیت متن باز بودن این سیستم است است ضمن اینکه کاربران  تمام تراکنش های سیستم را در نظر دارند.

چگونه استخراج میشود:

 شبکه بیت کوین از بلاک چین استفاده می کند پس دارای یک سیستم رمزنگاری پیچیده می باشد و هر کسی که این مسائل ریاضی و رمزنگاری های پیچیده را حل کند مقداری بیت کوین به عنوان پاداش به او داده می شود. اما باید به این نکته توجه کرد بسیاری از کامپیوترهای امروزی نیز قادر به استخراج بیت کوین چرا که عملیات رمزنگاری بیت کوین بسیار پیچیده تر از آن است که سخت افزارهای خانگی از پس آنها بر بیایند.

آیا میزان استخراج بیت کوین همواره ثابت است

 خیر. به طور معمول هر چهار سال یکبار بیت کوین سخت تر از گذشته استخراج می گردد. این امر باعث شده که بیت کوین ارزش خود را از دست ندهد و همواره برای استفاده آن نیاز به سخت افزارهای عظیم  باشد. ‌پیش بینی می‌شود که تا سال 2140 تمام بیت کوین های موجود استخراج می شوند و پس از آن تعداد بیت کوین ها همواره ثابت خواهد بود. جالب است بدانید که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در شبکه بیت کوین وجود دارد.

به طور خلاصه می توان مزیت های بیت کوین را به این صورت  شرح داد:

شفافیت بالا

 تمام تراکنش های ثبت شده قابل مشاهده هستند

 امنیت بالا

 همانطور که اشاره شد در شبکه بلاک چین از رمزنگاری های پیچیده استفاده می شود  که امنیت را تعیین می کند.

 غیرمتمرکز بودن

 برخلاف ارز های فیات،  بین کوین تحت نظارت هیچ سازمان و یا دولتی نیست.

 سرعت بالا و کارمزد کم

 نقل و انتقالات مالی در شبکه بیت کوین در مدت زمان کوتاه انجام میشود. با کارمزد پایین تری نسبت به ارزهای فیات.

ضمانت انجام تراکنش

 در شبکه بیت کوین هیچگاه هیچ تراکنش ای لغو نمی گردد به همین دلیل شما نمی توانید رمز ارز خود را به اشتباه به دیگری ارسال نماید. 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین چیست؟

 دولت ها  و سیاست ها

 تصمیم های دولتها در سراسر دنیا می تواند قیمت بیت کوین را تا حدی قابل توجه تغییر دهد.  اخیراً دولت چین نیز  با ممنوعیت پردازش رمز ارزها قیمت بیت کوین را تا حد زیادی  تغییر داد  و بیت کوین از ۵۰ هزار دلار به ۲۸ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

 هاوینگ

 همانطور که اشاره شد هر ۴ سال یکبار  پاداش استخراج بیت کوین نصف میشود  که همین هم باعث بالا رفتن قیمت بیت کوین می شود.

 فورک 

به دارندگان کیف پولی خاص پس از انجام فورک گفته می شود که اگر مقدار خاصی بیت کوین داشته باشند مقداری بیت‌کوین کش نیز به شما تعلق گیرد.

 جمع بندی

 برای مقاله به بررسی ماهیت بیت کوین پرداختیم و متوجه شدیم که بیکن چیست و چگونه کار میکند چه مزیت هایی دارد و چگونه می توان آن را استخراج کرد اما اگر مایلی کهن در مورد استخراج بیت کوین بیشتر بدانید ما را دنبال  کنید.  همچنین اگر مایل هستید تا بیشتر درباره سرمایه گذاری در بیت کوین اطلاعات کسب کنید با ما در ارتباط باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا