معرفی رمز ارز ها

توضیحی مختصر درباره شناخت شت کوین ها (Shitcoin) و میم کوین ها (Mimcoin)

شت کوین چیست ؟

شاید تا به حال به این سوال فکر کرده اید که چرا یک کلاهبردار را کلاهبردار خطاب می کنند.در واقع کسی که قصد کلاهبرداری دارد به ما وعده هایی را می دهد که هیچگاه عملی نمی شود و یا حداقل قول چیزی که به ما میدهد را کامل اجرا نمی کند.

احتمالاً در طول روز با وعده های بسیاری مواجه می شویم که به ظاهر عادی به چشم می آیند اما در باطن یک کلاهبرداری بزرگ و سازمان دیده هستند. وعده هایی مانند: فروش زمین با نصف قیمت یا بازگشت صد درصد سرمایه و غیره…

متاسفانه این شرایط در بازار ارز های دیجیتال نیز فراهم شده تا هر کسی بتواند تنها با هزینه ۱۰۰ دلار ارز خود را وارد بازار کنند و برای آن تبلیغ کنند. 

قبل از آنکه به بررسی شت کوین ها  بپردازیم ، میم کوین، ارز های دیجیتالی که صرفا برای سرگرمی ایجاد شده اند را با هم بررسی می کنیم:

میم کوین چیست ؟ 

میم کوین Meme coin ها از جمله ارزهایی هستند که برای سرگرمی تولید شده اند و پروژه خاصی را پشتیبانی نمی کنند. این ارز ها از همان ابتدا هدف خود را مشخص می کنند و قرار نیست آینده ای درخشان و پر سودی داشته باشند، البته به لطف شبکه های اجتماعی این نوع کوین ها نیز محبوب شده اند. دوج کوین از میم کوین های معروف است که با توییت های آقای ایلان ماسک شهرت شگفت انگیزی پیدا کرد و توانست به سرعت محبوب شود.

چرا  شت  کوین را می‌خریم؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است. بسیاری از ما زمانی که نمودار روند افزایش قیمت شت کوین ها را می بینیم وسوسه می شویم برای خریدن اقدام می‌کنیم و در تصور خود اینگونه فکر می‌کنیم که این ارزها مانند سایر  ارزهای بازار دارای اعتبار  هستند. پس خرید خود را انجام می دهیم بدون آنکه به اهداف این شت کوین ها نگاهی عمیق تر بیندازیم.

شت کوین ها چگونه افزایش قیمت پیدا می کنند ؟ 

روش های متعددی برای افزایش قیمت این ارز های بی کیفیت در بازار وجود دارد. در حالیکه سایر ارزها با تحلیل‌های تکنیکال قابل پیش بینی هستند این ارز های بی کیفیت، تنها با یک خبر جنجالی قیمت بسیار  زیادی پیدا می‌کند که همه را شگفت زده کرده و وسوسه خرید را برای مردم ایجاد می کند.

چگونه می توانیم شت کوین ها را تشخیص دهیم؟ 

تمام ارزهای دیجیتال حرفی برای حضور در بازار دارند آنها کمک می کنند تا پروژه‌های مد نظر خود را گسترش دهند. به طور مثال اتریوم زمانی که وایت پیپر خود را ارائه داد بسیار علاقه مند بود تا این بستر را برای گسترش توسعه نرم افزار به صورت غیر متمرکز فراهم کند. که همین اتفاق هم افتاد. اکنون اتریوم را به عنوان بستری مناسب برای توسعه نرم افزار ها به صورت غیر متمرکز می شناسیم.

اما شت کوین ها  علیرغم اینکه  ادعا می کنند می توانند مشکلات بزرگی را حل کنند  و یا این که نوآوری خاصی را مد نظر دارند،  در عمل  هیچ وقت پروژه آنها عملی نمی شود.

 برای اینکه بتوانیم شت کوین ها را  تشخیص دهیم  از روش های زیر استفاده می کنیم:

  • هدف از ارائه ارز چیست ؟

بررسی وایت پیپر  یکی از مهم ترین مراحل تشخیص شت کوین ها می باشد.

  • تبلیغات عجیب و ناگهانی!

به یکباره در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام و فیسبوک متوجه میشوید که حجم عظیمی از تبلیغات در حال شکل گیری می باشد و همه حرف از یک ارز دیجیتال را میزند. 

  • اهداف پروژه خیلی بلند پروازانه است.

متوجه می‌شوید که پروژه اهدافی را دنبال می کند  که اجرا کردن آنها بسیار دشوار و هزینه بسیار بالایی دارد. 

  • پروژه هیچ نقشه راهی ندارد.

متوجه شدید که پروژه هیچ برنامه خاصی برای سال‌های آینده ندارد و مشخص نشده که قرار است مثلاً در ۶ ماه آینده چه مقدار از کار پیش برود. 

  • تعداد هولدر ها خیلی کم است.

نشانه های یک ارز دیجیتال سالم این است که حداقل 10 تراکنش در دقیقه را به خود اختصاص می‌دهد. در غیر این صورت ممکن است این ارز دیجیتال سالم  نباشد. 

  • استخر نقدینگی پایینی دارد.

استخر نقدینگی یا Liquidity pool  یک اصل بسیار مهم برای شناسایی بیشتر ارز های غیر متمرکز است اگر پروژه ای که بر روی آن سرمایه گذاری می کنید کمتر است ۳۰ هزار دلار نقدینگی دارد به آن شک کنید.

  • پروژه ساختار مشابه با سایر پروژه ها دارد.

 به جزئیات پروژه ارائه شده توسط رمز ارز دقت کنید چرا که ممکن است از یکی از پروژه های معتبر بازار کپی برداری کرده باشند.

  • برنامه نویسان و توسعه دهندگان پروژه مشغول هستند.

 حتماً به این نکته توجه کنید چرا که اگر برنامه نویسان و توسعه دهندگان ارز دیجیتال مد نظر با اسامی غیر واقعی و هویتی نامعلوم اقدام به حضور در بازار ارز دیجیتال کرده باشند در آینده ممکن است  کلاهبردار از آب در آیند. 

جمع بندی:

 در این مقاله ماهیت ارزهای دیجیتال شت کوین را  با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم که شت کوین چیست  و دارای چه ویژگی هایی هستند. به طور خلاصه شت کوین ها  به ظاهر ارز های دیجیتال معمولی هستند که در پی تحقق اهداف بزرگی هستند  اما در عمل به هیچ کدام از بندهای والیت پیپری که ارائه می‌دهند پایبند نیستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا