نگاهی عمیق تر

مفهوم غیر متمرکز یا Decentralized در دنیای رمز ارزها

مفهوم غیر متمرکز(Decentralized) :

 

در سیستم های اطلاعاتی و مالی، روش های متفاوتی به منظور کنترل و هدایت تراکنش ها و تبادلات داده و سرمایه وجود دارد. روش های سنتی با بهره گیری از سرور، و سیستم های نوین با روش نظیر به نظیر یا P2P اقدام به راستی آزمایی، مدیریت و ارسال تراکنش ها می کنند.

 

در این مقاله قصد داریم تا با مفهوم غیر متمرکز بیشتر آشنا شویم. غیر متمرکز در ابتدا به معنای گریز از تمرکز است. این مفهوم به سادگی در سیستم سنتی قابل درک است. پیروی کاربران از پروتکل های از قبل تعیین شده در سرور به معنای مرکزیت سرور است. در صورتی که در معماری شبکه های غیر متمرکز سرور وجود ندارد و ارتباط تنها بین فرستنده و گیرنده برقرار می شود. 

در سیستم های غیر متمرکز  فرایند های مهمی همچون اعتبار سنجی، امنیت و برنامه ریزی  بدون حضور یک گروه مرکزی انجام می پذیرد.

 

 مفهوم غیر متمرکز در بلاک چین:

 

با استفاده از تعاریف بالا به سادگی میتوان متوجه شد که چگونه بلاک چین از مفهوم غیرمتمرکز سود می برد. این مزیت باعث شده تا تصمیم گیری ها، اعتبار سنجی ها و نظارت  در شبکه نیز به صورت غیر متمرکز انجام پذیرد. یعنی هیچ فرد یا سازمان یا گروه خاصی در این شبکه قدرت  کنترل آن را ندارد.

در ادامه به ویژگی ها و مزیت های غیر متمرکز در بستر بلاک چین می پردازیم:

 

سیستم های غیر متمرکز و ویژگی آن ها:

 

  1. سیستم های غیر متمرکز تحت تملک شخص خاصی نیستند و یا حتی توسط گروه یا دولتها  اداره نمی شوند. در این نوع سیستم ها در بهترین حالت هر کاربر به مقدار سایر کاربران مالک سیستم به شمار می‌آید.

 

  1. سیستم های غیر متمرکز نسبت به آسیب های سخت افزاری  پایداری بیشتری از خود نشان می دهند. هرگاه که سرور در سیستم های متمرکز از کار می‌افتد باید سرور دیگری جایگزین کرد. اما این امکان در شبکه‌های غیر متمرکز وجود دارد که با  خارج شدن یک کاربر  از شبکه ، فعالیت های شبکه متوقف نشود.

 

  1. معمولاً دسترسی به اطلاعات و داده‌ها از طریق سیستم های غیر متمرکز سریعتر انجام می گردد چرا که کاربران اغلب در مناطق مختلف جغرافیایی حضور دارند و هر کدام   به عنوان یک گره در شبکه فعالیت می کند. لازم به ذکر است که هر گره در شبکه امکان دسترسی داده را فراهم می کند.

 

جمع بندی:

 

 در این مقاله به صورت اجمالی با مفهوم غیر متمرکز و به صورت خاص  مفهوم غیر متمرکز در بلاک چین را بررسی کردیم و  آموختیم که سیستم های نوین که بر پایه معماری غیر متمرکز بنا شدند دارای چه ویژگی هایی  می باشد  و چه مزیت هایی نسبت به سیستمهای پایه گذاری شده با معماری سنتی و متمرکز می باشد.  لازم به ذکر است که سیستم های غیر متمرکز با سیستم های توزیع یافته متفاوت است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا