نگاهی عمیق تر

مفهوم کوین و توکن چیست و چه تفاوت هایی دارند؟ (Token Vs Coin)

کوین و توکن  و تفاوت های آنها 

حتماً تا به امروز با مفاهیم ارزهای دیجیتال بلاک چین و بازارهای مالی دیجیتالی آشنا شده اید قبل از آنکه با مفاهیمی همچون کوین و توکن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله بلاک چین را را مطالعه کنید.

شاید از یکی از دوستان خود شنیده باشید که امروز مقداری از از بیت کوین خود را فروخته تا مقداری ارز دیجیتالی از جنس توکن خریداری  کند. اما آیا دوست شما کار درستی انجام داده است؟ مشخصا پاسخ به این سوال بسیار چالش برانگیز است! اما بیاید فرض کنیم شرایط قیمت گذاری و تکنیکال مشابهی دارند!  پاسخ این سوال را در ادامه با آشنایی با مفاهیمی بسیار کلیدی و ساختاری از جمله کوین و توکن و تفاوت میان این دو خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

 سکه یا کوین چیست؟

به طور ساده هر ارز دیجیتالی که برای خودش یک بلاکچین مستقل داشته باشد کوین نامیده می شود. از جمله معروفترین کوین های موجود در بازار ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و ریپل می باشد. همه کوین هایی که چیزی غیر از بیت کوین باشند را آلت کوین می گویند.در واقع آلت کوین ها هم مانند بیت کوین یک کوین محسوب می شوند و از بلاک چین استفاده می کنند.

یکی از مهمترین ویژگی های کوین ها این است که تمام افراد قادر به ایجاد تراکنش و انجام معامله با یکدیگر خواهند بود. تمام مبادلات ارزی به صورت مجازی می باشد. در این مبادلات دیتا ها در خود بلاک چین ذخیره می گردد و ردیابی کلیه معاملات توسط افرادی که در این شبکه وجود دارند تایید می گردد .البته این موضوع که تمام افراد در شبکه تحت عنوان تایید کننده استفاده شوند یا نه بحث دیگری است که در مقاله تراکنش های مالی ارز دیجیتال قابل مطالعه می باشد.

پس به طور کل می توان اینگونه بیان کرد که برای اینکه بتوان یک کوین جدید به بازار ارز دیجیتال معرفی کرد حتماً باید بلاک چین مخصوص آن را از ابتدا طراحی کرده و در اساسنامه پروژه معرفی نمود تا قابل مشاهده برای خریداران و سرمایه گذاران باشد.

ضمن این که باید اشاره نمود، سکه های دیجیتال و یا کوین ها کیف پول اختصاصی خود را دارند که توسط طراح  کوین ارائه می شود. علاوه بر این باید اشاره کرد که آدرس های اختصاصی خود را دارند و در بستر آنها تراکنش انجام میشود.

توکن چیست؟

 برخلاف کوین ها توکن ها بلاک چین مستقل خود را ندارند و بر روی سایر بلاک چین ها طراحی و پیاده سازی می گردد. پس مهمترین چیزی که توکن ها را از سکه ها متمایز می کند ، بلاکچین مستقل است. پیاده سازی توکن به مراتب بسیار ساده تر از کوین ها می باشد. چرا که نیاز به پیاده سازی بلاک چین نیست و تنها کافی است بلاکچین های موجود مانند اتریوم بایننس چین و غیره استفاده کرد

کاملا مشخص است که پیاده سازی توکن ها نیز از کوین ها بسیار ساده تراست. شاید باور آن سخت باشد  اما می توان در کمتر از یک ساعت و با کمترین هزینه یک توکن را طراحی کرد. ولی صرفا طراحی و ساخت توکن به ارزشمند بودن آن ربطی ندارد! چرا که کاربران هستند که با خرید و فروش آن به توکن ها ارزشی واقعی می دهند.  شاید بیش از ۸۰ درصد بازار از توکن های بی هدف پر شده باشد.

توکن ها را می توان به دو دسته مشابه یا قابل تعویض Fungible و غیر مشابه یا غیر قابل تعویض Unfingible دسته‌ بندی کرد.  توکن های غیر مشابه یا NFT یک سرمایه دیجیتال به شمار می رود که خاصیت منحصر به فرد بودن را دارند مانند بسیاری از آثار هنری دیجیتال، بلیط های موجود در اینترنت و بیشتر بازی های کامپیوتری که دارای آیتم های خریدنی هستند.  جالب است بدانید که این توکن ها روز به روز در حال گسترش هستند و حجم بازار بالایی دارند.

توکن های مشابه یا قابل تعویض نیز توکن هایی هستند که مانند پول ها، بیت کوین و تمام اسکناس ها واحد مشخصی دارند.  یک اسکناس صد دلاری قدرت خرید مشابهی نسبت به سایر اسکناس های مشابه خود دارد.  پس به سادگی می توان تفاوت میان توکن های مشابه و غیر مشابه را متوجه شد. 

 و اما تفاوت میان کودکان و توکن:

 به سادگی با مطالعه تعاریف ارائه شده در بالا می توان متوجه شد که تفاوت میان کوین و توکن چیست . که ما در اینجا به طور خلاصه تر، به چند مورد از مهمترین تفاوت های میان کوین و توکن اشاره خواهیم کرد:

 تفاوت اول:  بلاک چین

 همانطور که در تعریف کوین خواندیم داشتن یک بلاک چین مستقل از اساسی‌ ترین مشخصه یک کوین می باشد  که توکن ها از داشتن آن محروم می باشند.

 تفاوت دوم:  کیف پول

 کوین ها هر کدام برای خود کیف پولی طراحی میکنند تا تراکنش مالی خود را در آن بستر فراهم کند.  اما توکن ها از سایر کیف پول ها استفاده می کنند.

 تفاوت سوم:  بستری برای  پرداخت

 کوین ها یکی از اصلی ترین منابع تراکنش های مالی و پرداخت هستند در حالیکه توکن ها تنها از این بستر استفاده می کنند

 در اینجا با مهمترین تفاوت های کوین و توکن آشنا شدیم شاید اکنون بتوانیم به سوال مطرح شده در ابتدای مقاله پاسخ مناسبی بدهیم . توکن ها هنوز ابتدای کارشان است در حالی که کوین ها از هر لحاظ جلوتر هستند. اما باید توجه کنیم که هر توکنی بی ارزش تر از کوین ها نیست چرا که توکن ها نیز می توانند پیشرفت کنند و تبدیل به کوین شوند اما پیش بینی این مسئله می تواند بسیار سخت باشد و یا اینکه حداقل زمان زیادی سپری شود تا این اتفاق بیفتد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا