نگاهی عمیق تر

منظور از اثبات کار و اثبات سهام چیست؟ ( Proof Of Work Vs Proof Of Stake)

 اثبات کار و اثبات سهام چیست؟ (Proof Of Work Vs Proof Of Stake)

 

الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام  ازجمله الگوریتمهای  کاربردی و مهم در بستر شبکه های غیر متمرکز میباشند.  به طور خلاصه این الگوریتم ها طراحی شده اند تا امنیت شبکه های غیر متمرکز را تضمین کنند. اما بیایید تعریفی از شبکه های غیر متمرکز را با هم بررسی کنیم:

 

 شبکه غیر متمرکز :

 

به منظور پیاده سازی یک شبکه غیر متمرکز ما در ابتدا باید با مفهوم نظیر به نظیر آشنا شویم مفهومی که به معنی ارتباط یک به یک کاربران با یکدیگر در یک شبکه می باشد به طور که هیچ کدام  داده های منتقل شده از دیگری را  با وساطت سرور دریافت نکرده. 

یکی از ارزهای دیجیتالی که با استفاده از شبکه غیر متمرکز و مفهوم نظیر به نظیر تبادلات مالی را انجام می دهد بیت کوین می باشد تبادل بیت کوین بین دو کیف پول صورت می‌گیرد.اما در این میان برای صحت تراکنش و همچنین امنیت آن نیازبه  ناظری مطمئن می باشد.  نظارت های امنیتی توسط الگوریتم ای تحت عنوان اجماع صورت می پذیرد.

 

 الگوریتم اجماع چیست؟

 

 فرض کنید که شما قصد انتقال پول در یکی از حسابهای بانکی خود دارید. با توجه به اینکه سیستم بانک یک سیستم مستقل است و امنیت آن توسط سرور های خود بانک شکل گرفته پس نیازی به نگرانی برای جابجایی پول ندارید چرا که شما قبلاً به بانک اعتماد کرده اید.

 اما فرض کنید این جابجایی پول باید در شبکه‌ ای که هر کسی به صورت ناشناس در آن حضور دارد انجام پذیرد. در آن صورت نیازمند یک سیستم نظارتی پیشرفته می باشیم که هر تراکنش را بررسی کند.

 الگوریتم اجماع این وظیفه را بر عهده دارد تا فعالیت ها و تراکنش های نامعتبر و مشکوک را جریمه کند.

 

 الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام هر دو نوعی الگوریتم اجماع به شمار می آیند که با توجه به نوع فعالیت در شبکه از جمله ماینینگ یا معامله و خرید و فروش در شبکه ایفای نقش می کنند.

 

الگوریتم اثبات کار :

 

این الگوریتم وظیفه دارد تا امنیت را در شبکه ایجاد نمایند. کاربرانی که تصمیم بر این کار می گیرند کسانی هستند که با در اختیار گذاشتن نیروی سخت افزاری پردازنده های خود به حل مسائل شبکه کمک کنند.  این فرآیند باعث می‌شود تا شبکه امن بماند. در شبکه بیت کوین تمام ماه ها به نوعی اعتبارسنج شبکه نیز به شمار می آیند چرا که با حل مسائل شبکه بیت کوین درستکاری خود را اثبات می‌کنند.   در ازای این درستکاری پاداشی دریافت می کنند که همان ماین کردن نام دارد.

 

 الگوریتم اثبات سهام:

 

الگوریتم کسانی که تحت عنوان اعتبارسنجی انتخاب می شوند با جمع آوری تراکنش ها بلاک های جدید را میسازند و در ازای این کار پاداش دریافت می کنند. تفاوت عمده این الگوریتم با الگوریتم اثبات کار می تواند در مصرف برق و هزینه سخت افزاری باشد .کسانی که به عنوان اعتبار سنج در شبکه فعالیت می کنند، می‌تواند با خرید مقداری ارز دیجیتال و قرض دادن آن به شبکه علاوه بر کمک کردن به شبکه در حل مسائل در ازای مقدار ارز دیجیتالی که قرض داده اند پاداش دریافت کنند. 

ارز کاردانو یکی از ارز های معروف است که از الگوریتم اثبات سهام  استفاده می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا