آموزشآموزش تحلیل تکنیکال

معرفی اندیکاتورهای مهم در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

یکی از مباحث مهم و کاربردی که هر معامله گری برای تحلیل و پیدا کردن نقاط خرید و فروش باید به طور کامل بر آن مسلط باشد، تحلیل دقیق اندیکاتورها می باشد. در این قسمت از آموزش تحلیل تکنیکال به معرفی مطرح ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها خواهیم پرداخت.

اندیکاتور چیست؟

در حالت کلی تحلیل تکنیکال به معنای بررسی قیمت یک سهم و یا یک ارز از گذشته تا به امروز می باشد. هر چه این بررسی دقیق تر باشد، می توانیم رفتار آن ارز را در آینده بهتر و روشن تر پیش بینی کنیم. یک ابزار مهم و کاربردی در این زمینه اندیکاتورها هستند. اصول و روند کار اندکاتور بر اساس الگوریتم های ریاضی می باشد و دو عامل مهم و تاثیر گذار در این قضیه قیمت و حجم معاملات است.  برای دسترسی به اندیکاتورها می توانید نام هر اندیکاتور را در قسمت  Indicatorsجستجو کنید.

چرا باید از اندیکاتورها استفاده کنیم؟

در 3 زمان می توانند به عنوان یک نیروی کمکی از اندیکاتورها استفاده کنید:

  1. اعلام هشدار تغییر روند بازار
  2. بیش بینی دقیق نقطه ورود و خروج
  3. زمانی که تحلیل گر با استفاده از سایر ابزارها و اصول کندل شناسی بازار را تحلیل کرده است و حالا نیازمند یک تاییدیه نهایی است.

مهم ترین اندیکاتورها برای تحلیل ارز دیجیتال

برای اینکه بتوانید تحلیلی درست از روند قیمتی یک ارز بدست بیاورید، میتوانید از چندین اندیکاتور به طور همزمان استفاده کنید. مهم ترین اندیکاتور ها به شرح زیر است:

  • اندیکاتور MACD
  • اندیکاتور RSI
  • اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)
  • اندیکاتور باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

اندیکاتور MACD

یکی از ساده ترین و در عین حال پر قدرت ترین اندیکاتورها، اندیکاتور مکدی می باشد. این اندیکاتور همیشه بین دو بازه در حال نوسان است. در حقیقت اگر نمودار بالا خط میانی باشد نشان دهنده روند صعودی و از نمودار پایین خط میانی باشد، نشان از نزولی بودن قیمت می باشد.تحلیل تکنیکال اگر نمودار مکدی در کف این دو بازه ذکر شده باشد، می توانید خرید پله ای خود را آغاز نمایید.

*خرید پله ای : خرید پله ای به معنای این است شما خرید یک ارز را به صورت یکجا و در یک قیمت انجام ندهید، بلکه به جای یک خرید ، به عنوان مثال سه خرید در قیمت های متفاوت انجام دهید.

اندیکاتور RSI (Relative Strength Index)

اگر می خواهید قدرت روند حاکم بر بازار را بررسی کنید، به سراغ نمودار rsi  بیایید. این اندیکاتور همانند مکدی بین دو بازه مشخص در حال نوسان است. تنظیمات پیش فرض rsi میانگین 14 روزه بازار را به شما نشان خواهد داد. زمانی نمودار این اندیکاتور بالای 70 باشد به معنای اشباع خریداران است و زمانی که زیر 30 باشد به معنای اشباع فروشندگان می باشد.

اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

با انتخاب این اندیکاتور می توانید میانگین قیمت را بر اساس بازه زمانی یا تایم فریمی که مشخص کرده اید، مشاهده فرمایید. اگر این خط در جهت صعودی در حال حرکت است نشان دهنده حرکت صعودی روند می باشد.

اندیکاتور باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

با استفاده از اندیکاتور باندهای بولینگر، می توانید نقاط اشباع خرید و اشباع فروش را پیدا کنید؛ توجه داشته باشید که تشخیص این موضوع در بازار های مالی بسیار متفاوت است و ممکن بازار مدت زمان زیادی در حال رنج زدن باشد.

سخن پایانی

اندیکاتور ها ابزاری جذاب برای معامله گری می باشد. هر چه سطح دانش شما نسبت به استفاده از این ابزار بیشتر باشد، می توانید سودهای بیشتر و منطقی تری بدست آورید. توجه داشته باشد که هیچ قطعیتی در بازارهای مالی وجود ندارد اما می توانید بر اساس روند گذشته سهم، انتخاب درستی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا