عمومیمعرفی رمز ارز هامقالات
موضوعات داغ

این متاورس چیست که همه راجع بهش حرف میزنن

معرفی کامل متاورس (metaverse)

(قسمت اول)

متاورس چیست؟

متاورس یا فرا جهان ، تازه ترین واژه و مفهومی می‌ باشد که تخیل صنعت فناوری جهان را به خود مشغول و جلب کرده است. اما این تخیل بی انتها چه فضا و چه دنیای جدیدی برای ما طراحی کرده است؟

به زبان ساده

فرض کنید که اینترنت واقعی شده ، یا دست کم به صورت سه بعدی ارائه شده است؛ در این صورت یک محیط مجازی شکل می‌ گیرد که می‌ توانید به جای تماشای آن از روی صفحه نمایش ، وارد آن شوید.

بدین ترتیب ، با دنیایی از بخش های مجازی بی پایان و به هم پیوسته رو به رو می شوید، که در آن افراد قادر هستند با استفاده از هدست واقعیت مجازی ، عینک های واقعیت افزوده ، برنامه های گوشی های هوشمند و یا سایر ابزارهای مشابه با یک دیگر ملاقات نمایند ،

می توانند با هم درس بخوانند و یا به کار و بازی مشغول شوند. این دنیای نو ، همچنین جنبه های دیگر زندگی برخط یا آنلاین، مانند خرید و فعالیت در رسانه های اجتماعی را در بر می گیرد.

زمین های متاورس
زمین های متاورس

در حقیقت با اتصال و تجمیع جنبه‌های برخط در یک جهان یکپارچه مجازی ، انسان‌ها می‌توانند زندگی مجازی خود را به همان شیوه زندگی فیزیکی خود ادامه بدهند.

برای مثال به سفر آنلاین یا به یک کنسرت مجازی بروند ، اثر هنری مجازی خلق کند یا از نمایشگاه این گونه آثار هنری بازدید نمایند و در جریان خرید، یک لباس دیجیتال را امتحان کنند.

قابلیت های متاورس

همچنین در جریان دورکاری، همکاران فعال در یک شرکت قادر می باشند به جای شنیدن و دیدن یک دیگر ، با استفاده از تماس های تصویری و صوتی با هم در یک دفتر مجازی کار کنند و از حضور یک دیگر بهره مند شوند.

فیس بوک نرم افزار ایجاد اتاق کار های مجازی را به نام هاریزون و ورک رومز (Horizon Workrooms) راه اندازی کرده که با استفاده از هدست های واقعیت مجازی موسوم به اوکیولس (Oculus) که حدود ۳۰۰ دلار قیمت دارد ، قابل اجرا می باشد.

خرید در متاورس
خرید در متاورس

ولی تنها فیسبوک نیست که در حوزه متاورس فعال شده است ، بلکه شرکت مایکروسافت و اِن ویدیا (Nvidia) نیز وارد فرا دنیا شده اند اما هنوز نحوه اتصال بستر بر خط (پلتفرم آنلاین) شرکت فناوری شناسایی نشده اند‌‌. چرا که متاورس یک فضای یکپارچه مجازی می باشد که شرکت های فعال در آن نا گزیر می باشند که در مورد استاندارد مشخصی برای ارائه فضا های زیر مجموعه فرا جهان به توافق برسند.

مارک زاکربرگ

موسس و مدیر عامل فیس بوک که اخیراً نامه این شرکت را به « متا » تغییر داده ، معتقد می باشد که متاورس نسل بعدی اینترنت می باشد که با افزایش مشارکت شرکت ها پیشرفت بسیاری خواهد داشت و بخش بزرگی از اقتصاد دیجیتال را از آن خود خواهد کرد.

(قسمت دوم)

معرفی شرکت های فعال در حوزه متاورس

پروژه های ‏رمزارز مانند دسنترالند (Decenteraland) و (Sandbox) هم اکنون دنیا های مجازی خود را دارند و در حال اجرا و مدیریت این فضا می باشند. با وجود تمام این تفاسیر ، ایده کلی متاورس به نسبت نوپا می باشد و بسیاری از کاربرد های آن در دست توسعه می باشد.

برای ارائه تجربه مجازی محض از متاورس ، شرکت های تکنولوژی محور ، در حال هم کاری کردن با یک دیگر ، به کمک تکنولوژی های به روز و کاربردی می باشند تا توسعه دنیای سه بعدی را تسریع کنند. از جمله برترین تکنولوژی های مورد استفاده در متاورس می‌توان به بلاک چین ، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (VR) ، بازسازی سه بعدی ، هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) اشاره نمود.

اکسی اینفینیتی ( Axie Infinity ) ، سندباکس و دسنترالند در راستای جنبه های مختلف متاورس فعالیت نموده اند ، تا چندین نمونه از عوامل شاخص این عرصه را برای دنیا های دیجیتال را به ارمغان بیاورند. با وجود تمام این تفاسیر ، متاورس هنوز در دست توسعه می باشد. هنوز هیچ کس نمی داند که آیا در آینده تنها یک متاورس بزرگ و فراگیر وجود خواهد داشت ، یا چندین جهان دیجیتال تشکیل می‌شود که می‌توانیم میان آن ها سفر کنیم.

جدید ترین پیشرفت ها در تکنولوژی راجب متاورس :

همه گیری کرونا باعث تسریع روند جذب علاقه و توجه افراد به حیطه توسعه متاورس شد. با توجه به جا افتادن فرهنگ دورکاری به واسطه شیوع این ویروس ، شاهد افزایش میزان تقاضا در راستای ارتباط تعاملی بیشتر با سایر افراد بودیم.

فضا های مجازی سه بعدی به همکاران یک شرکت اجازه می دهد در یک جلسه گرد هم بیایند و با هم تعامل همکاری داشته باشند ، در حال افزایش می باشند. Microsoft Mesh که در نوامبر ۲۰۲۱ عرضه شد ، یکی از نمونه های این عرصه می باشد.

این محصول دارای خصوصیت ها و فضا های مجهز برای کاربران می باشد که با استفاده از آواتار های خود ، ملاقات از راه دور سرگرم کننده و جذاب داشته باشند.

جدا از مقوله رسانه اجتماعی و پلتفرم های گیمینگ ، کمپانی تکنولوژی محوری مثل Nvidia دریچه فرصت های نوینی به دنیای مجازی گشوده است. Nvidia Omniverse یک پلتفرم باز برای اتصال فضا های سه بعدی به یک جهان واحد مشترک می باشد که تعامل مجازی را بین مهندس ها ، سازندگان و طراحان تسهیل نماید.

هم اکنون نیز این محصول در میان صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال گروه BMW برای کاهش زمان تولید و بهبود کیفیت محصول خود ، در روند تولید هوشمند از Omniverse بهره می‌ گیرد.

بلاک چین و رمزارز

شرکت های متاورسی
شرکت های متاورسی

تکنولوژی بلاک چین راهکاری غیر متمرکز و شفاف برای اثبات مالکیت دیجیتال ، ذخیره سازی دیجیتال ، انتقال ارزش ، حاکمیت ، دسترسی و همکاری را فراهم می سازد. رمزارز ها نیز به به عنوان نمونه دیگری از برترین تکنولوژی های مورد استفاده در متاورس به کاربران اجازه می دهد میزان ارزش مورد نظر را در هنگام کار و هم زمان با تعاملات اجتماعی در دنیای دیجیتال انتقال دهد.

برای مثال ، برای خرید سرزمین های دیجیتال در دسنترالند می‌توان از رمزارز استفاده نمود. بازیکنان قادر می باشند زمین‌ های ۱۶ در ۱۶ متر را در قالب توکن های بی همتا یا NFT و به واسطه رمزارز MANA بومی این بازی خریداری کنند‌. با‌ بهره گرفتن از تکنولوژی بلاک چین ، حق مالکیت این سرزمین های مجازی قابل تعیین و ایمن سازی خواهد بود.

این انتظار را خواهیم داشت که ، در آینده بتوانیم به رمزارز به عنوان یک عامل انگیزشی برای مردم در متاورس نگاه کنیم. با افزایش میزان دفتر های کاری آنلاین توسط شرکت های گوناگون برای کار از راه دور این امکان وجود دارد که شاهد عرضه کارهای مرتبط با متاورس باشیم.

(قسمت سوم)

قیمت خرید زمین در متاورس

با هجوم سرمایه گذاران به طرف دنیای مجازی ، خرید زمین در متاورس ، منعکس کننده قیمت املاک و مستغلات در دنیای واقعی می باشد.

آیا تا کنون به ساخت یک هتل ، یا یک باشگاه یا فروشگاه مجازی در متاورس فکر کرده اید؟ بهتر است با یک کارگزار خوب در این مورد صحبت نمایید ، زیرا بخشی از آن زمین ، بر اساس سقف واقعیت افزوده (AR) قیمت‌ گذاری می‌ شود.

روز سه شنبه مصادف با ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۱ ، رویترز گزارش داد که ، گروه متاورس زیر مجموعه

Tokens . Com ، « در روز دوشنبه ، یک بخش از املاک و مستغلات را به قیمت ۶۱۸,۰۰۰ MANA خریداری نمود که در آن زمان حدود ۲,۴۲۸,۷۲۰ دلار بود » افزود : « زمین در خیابان مد Fashion Street می باشد. »

طبق نقشه Decenteraland و گروه Tokens . Com ، از این زمین خریداری شده ، برای میزبانی این رویداد های مد دیجیتال فروش لباس مجازی برای آواتار ها استفاده می شود.

بهتر است یک توضیح بهتر در این مورد ارائه دهیم ، تا متوجه شوید که این زمین ها در حقیقت چطور و بر چه اساسی خریداری شده اند؟! Decenteraland ، یک متاورس ، تشکیل شده از ۹۰۰۰۰ قطعه از زمین های مجازی می باشد ، که بر روی بلاک چین « اتریوم » اجرا می‌شود؛ البته این بلاک چین ، با عرض محلی شناخته شده به نام MANA – آلتکوین ، مبادله می شود؛ چیزی که سرمایه گذاران را جذب می نماید. با ۲.۴ میلیون دلار ، این رقم ، بالا ترین قیمتی می باشد که تا کنون برای طراحی اجرایی در متاورس پرداخت شده است.

در حقیقت ، این سوال مطرح می شود که متقاضیان خرید زمین در متاورس ، خرید زمین های مجازی برای این مبالغ نجومی چه چیزی را به دست مي آورند؟ در بیشتر موارد ، این یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) می باشد که مالکیت جدید آن ها را برای توسعه در فضای دیجیتال نشان می دهد.

خریداران زمین های متاورس چه کسانی می باشند و ارزش آن ها چقدر است؟

درست مثل دنیای حقیقی ، سرمایه گذاران زمین دیجیتال یا همان خرید زمین در متاورس ، کسانی می باشند که معتقد هستند ارزش اموال شان افزایش می یابد. پلتفرم های متاورس مبتنی بر بلاک چین ، مثل Decenteraland ، جهان های مجازی سه بعدی می باشند که به کاربران این شانس را می‌دهند که ، زمین خود را به عنوان يک سرمایه گذاری ، خریداری نمایند.

وقتی که دارایی‌ ها ارزش مند ترشد ، آن را می فروشند ، یا تبدیل به توسعه دهندگان املاک و مستغلات آن می‌شوند و زندگی شهری را با آپارتمان های مسکونی ، تئاترها ، هتل‌ها و موارد دیگر می سازند.

شرکت سرمایه گذاری املاک دیجیتال Republic Realm ، که سرمایه گذاران آن شامل Binance است ، معادل حدود ۶۶۳۰۴ متر مربع مجازی ( ۱۶ هکتار ) زمین دیجیتال خرید؛ یعنی وسیع ترین زمین دیجیتالی که تا به حال معامله شده است.

این زمین برای ساخت و ساز و توسعه ساختمان ها و مکان هایی استفاده می شود که مردم بتوانند در آن ، با یک دیگر ملاقات نمایند ، در نمایشگاه ها ، رویداد ها شرکت نمایند و به طور کلی ، در واقعیت مجازی به موازات زندگی واقعی ، زندگی کنند‌.

تقریبا در همان زمان ، The Sandbox – یک بازی دیگر از متاورس مبتنی بر بلاک چین بود که رکورد فروش دیگری از زمین های مجازی را به قیمت حدود ۶۵۰۰۰۰ دلار تضمین نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا