معرفی رمز ارز هامقالات

 بررسی پروژه قدرتمند POLYGON

POLYGON یک پروتکل و چارچوبی برای ایجاد و اتصال شبکه های بلاک چین سازگار با اتریوم استو یک بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام (pos)، در فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرد که نام تجاری خود را به  POLYGONتغییر می‌دهد. و سعی دارد مشکلاتی از قبیل مقیاس پذیری در اتریوم را حل کند که توسط یک تیم غیرمتمرکز از مشارکت کنندگان از سراسر جهان ساخته شده است.POLYGON  ارتباط بین بلاک ها (Internet of blockchain) را انجام میدهد و به دنبال این نیست که ارزش جدیدی را خلق کند بلکه در واقع میخواهد راه حلی برای یکسری مشکلات از قبیل مشکل مقیاس پذیری و توسعه زیر ساخت ها که یکسری پلتفرم ها مثل اتریوم دارند را برطرف نماید. میزان دارایی قفل‌شده در این شبکه از اول ژانویه ۲۰۲۱ تا به امروز از ۴۰ میلیون دلار به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است. اگر به polygon علاقه‌مند شدید برای آشنایی با رویکرد جدید این شبکه در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

POLYGON   چیست؟

 

POLYGON که توکن بومی آن  MATIC میباشد. یک پلتفرم Layer2 است که علاوه بر اینکه برای حل مشکل مقیاس پذیری از جمله تسریع در انجام تراکنش ها, هزینه های کمتر در شبکه اتریوم است همچنین ارتباط بین بلاک ها را فراهم میکند و قصد دارد که اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره تبدیل کند. و یک توکن  ERC20است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا میشود که می تواند با سایر Dapp ها همکاری کند. این ارز وسیله ای برای پرداخت ها میباشد و همچنین استیکینگ کردن توکن MATIC میتواند به امنیت پلتفرم کمک کند که این شبکه توسط صرافی های بایننس و کوین‌بیس پشتیبانی میشود. شبکه Polygon بومی اتریوم است، به گونه‌ای که با تمام زیرساخت‌های موجود و حتی آینده اتریوم قابل همکاری میباشد و در عین حال چارچوبی برای قابلیت همکاری آن با دیگر راه‌حل‌های لایه ۲، زنجیره‌های جانبی و بلاک چین‌های مستقل ارائه می‌دهد.

 شبکه POLYGON چگونه کار میکند؟

در روزهای اولیه، این اکوسیستم به عنوان شبکه Matic شناخته می‌شد، یک راه حل مقیاس‌پذیری مبتنی بر فناوری پلاسما برای پردازش تراکنش‌ها با هزینه کمتر. Polygon از آن زمان به یک پلتفرم پیچیده تر تبدیل شده است که به ساخت و راه اندازی زنجیره های بلوکی کاملاً متقابل اختصاص یافته است. بلاک چین‌های راه‌اندازی شده در شبکه Polygon بر اساس زنجیره جانبی اثبات سهام (PoS)  آن است که از شبکه اعتبارسنجی‌های خارج از بلاک چین استفاده می‌کند و سپس تراکنش‌ها را در زنجیره اصلی اتریوم نهایی می‌کند. این می‌تواند فشار قابل توجهی را از زنجیره اصلی بلاک کند که منجر به تراکم شبکه کمتر، سرعت تراکنش سریع‌تر و هزینه‌های کمتر می‌شود. شبکه Polygon از دو نوع زنجیره پشتیبانی می‌کند: زنجیره‌های جداگانه ، که بلاک‌چین‌های مستقل در زنجیره Matic  (POS)  و سازگار با اتریوم هستند، و زنجیره‌های امن که امنیت آن‌ها را با استفاده از شبکه‌ای از اعتبارسنجی‌های حرفه‌ای تقویت می‌کنند.

 

هدف پروژه POLYGON:

 

هدف Polygon تبدیل اتریوم به یک سیستم کامل، چند زنجیره ای یا اینترنت بلاک چین، شبیه به اکوسیستم هایی مانند Polkadot و Cosmos، با مزایای اضافه شده از پروتکل و امنیت قوی اتریوم است. این شبکه در حال کار بر روی توسعه زیرساخت های مقیاس پذیر بیشتر برای کمک به آماده سازی اتریوم برای پذیرش آن است، مانند:

Polygon Plasma : یک راه حل لایه 2 که چارچوبی برای ساخت dApps خارج از زنجیره با بهره مندی از زیرساخت امن اتریوم فراهم می کند.

Validum Chains: یک راه حل لایه 2 تقریباً مشابه ZK Rollups است، به جز در دسترس بودن داده ها خارج از زنجیره نگه داشته می شود تا از سرقت وجوه جلوگیری شود.

ZK Rollups : یک راه‌ حل لایه ۲ مبتنی بر اثبات دانش صفر (Zero Knowledge Proof)، به این معنی که تراکنش‌های خارج از زنجیره را اجرا می‌کند و به زنجیره اصلی اتریوم ارسال می‌کند.

Optimistic Rollups: یک راه‌حل لایه 2 مبتنی بر اثبات تقلب، که تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز اجرا می‌کند و تنها در صورت کشف بلوک نامعتبر، مدرک تقلب را به بلاک‌چین اصلی ارسال می‌کند.

زنجیره‌های مستقل: زنجیره‌های جانبی اتریوم مستقل، که توسط اعتباردهنده‌هایشان ایمن شده‌اند و می‌توانند از طریق پل‌ها به بلاک چین اصلی متصل شوند.

این شبکه در حال توسعه  راه حل های مقیاس پذیری است که به روز رسانی اصلی بعدی Optimistic Rollups است. با این حال، برخلاف بسیاری از پروژه های بزرگ بلاک چین، Polygon نقشه راه با تاریخ های دقیق ندارد، زیرا این پروژه از نظر فنی هرگز کامل نخواهد شد. به عنوان یک تجمیع کننده لایه 2، با توسعه فناوری بلاک چین، راه حل های مقیاس پذیری جدید به طور مداوم ظهور خواهند کرد. به همین دلیل است که Polygon در حال آماده شدن برای راه اندازی شبکه های اصلی اضافی مانند Optimistic Rollups و Validum Chains است.

 

چه چیزی Polygon را از سایر پروژه های بلاک چین متمایز می کند؟

POLYGON یک بازیکن منحصر به فرد در لیگ خود است، زیرا تنها راه حل مقیاس پذیری برای پشتیبانی کامل از ماشین مجازی اتریوم (EVM)، نرم افزاری مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که توسعه دهندگان را قادر به ایجاد dApps می کند. این موضوع Polygon را برای جامعه اتریوم که قبلاً به ساختن در Solidity، یک زبان برنامه نویسی شی گرا برای نوشتن قراردادهای هوشمند، عادت کرده است، در دسترس و بصری می کند. بنابراین، dAppهای ساخته شده در شبکه Polygon از اثر شبکه اتریوم بدون به خطر انداختن امنیت قوی آن بهره مند خواهند شد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد Polygon این است که پروتکل امنیتی آن اختیاری است، به این معنی که بلاک چین ها می توانند حاکمیت خود را حفظ کنند. از این رو، بلاک چین‌های متصل می‌توانند بدون انتخاب مدل امنیتی به‌عنوان سرویس Polygon از قابلیت همکاری کامل با زنجیره اصلی اتریوم برخوردار شوند.

بنیانگذاران پروژه POLYGON:

Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal، و Anurag Arjun بنیانگذاران اصلی MATIC هستند. در سال 2017، این سه شریک چارچوبی را برای پروژه مستقر در بمبئی ارائه کردند و بودجه را عمدتاً از دوستان و خانواده جمع آوری کردند. قبل از به وجود آمدن پروژه Polygon، این تیم مدتها در اکوسیستم اتریوم مشارکت داشته است.

Sandeep Nailwal بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی polygon است. او در گذشته مشاور مدیر شرکت Deloitte و مدیر عامل سابق Scopeweaver.com، بزرگترین مارکت پلیس خدماتی هندوستان بوده است.

Jaynti Kanani   بنیانگذار و مدیر عامل polygon یک معمار فناوری خلاق و باتجربه است. او قبل از این پروژه به عنوان دانشمند ارشد داده در Housing.com، بزرگترین پلتفرم در هندوستان مشغول به کار بوده است.

Anurag Arjunمدیر ارشد محصول در polygon و ازبنیانگذاران این پروژه است. او یک مدیر پروژه با تجربه است که نقشه راه شبکه matic را طراحی و اجرا کرده است.

جمع بندی:

Polygon به عنوان یک راه حل بلند مدت، هر فرصتی را به یک ویژگی برای توسعه‌دهندگان تبدیل می‌کند. حضور قدرتمند توکن MATIC به عنوان ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار نهفته است که قصد دارد گام‌های بزرگتری را در زمینه مقیاس‌پذیری بردارد با توجه به تیم قوی و با سابقه آن، آینده‌ بهتری را می‌توان برای polygon تصور کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا