معرفی رمز ارز هامقالات

ههه چیز در مورد شبکه Arweave

آشنایی با ستاره نو ظهور ARWEAVE

 

Arweave در سال 2017 تاسیس شد که یک پروتکل ذخیره سازی داۀمی اطلاعات و غیرمتمرکز است و در حال توسعه یک شبکه زیربنایی که در آن داده ها میتوانند برای همیشه دخیره و قابل دسترسی باشند و یکی از پروژه های در حال رشد و خودنمایی، Arweave است. که در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Arweave چیست، چطور کار می‌کند،چه اهدافی دارد و تیم توسعه دهنده آن چه کسی است. باما همراه باشید.

 

شبکه Arweave چیست و قرار است چه مشکلی را حل کند؟

 

Arweave که کوین اصلی آن AR  میباشد. Arweave نوع جدیدی از ذخیره‌سازی  کم هزینه و داۀمی اطلاعات است  و به کاربران و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را برای همیشه ذخیره کنند و از طریق بلاک چین Blockweaveاین هدف را محقق کرده است. به‌عنوان یک هارد دیسک مشترک که هرگز فراموش نمی‌کند، به ما اجازه می‌دهد تا اطلاعات، برنامه‌ها و داده های با ارزش را به‌طور نامحدود به خاطر بسپاریم و حفظ کنیم.در دسامبر 2020  Arweave با سولانا همکاری کرد تا تمامی اطلاعات این بلاک چین را در خود ذخیره کند.سرعت بالای تراکنش ها در شبکه سولانا به این معنی است که حجم بسیاری از اطلاعاتی که  تولید میشود ولیدیتورهای سولانا به زودی برای ذخیره این اطلاعات با مشکل مواجه میشوند و این موضوع در نهایت امنیت شبکه را مختل میکند که پروتکل Arweave  قرار است که این مشکل را حل کند. هر چقدر استفاده از سولانا به دلیل اینکه داده های سولانا روی شبکه Arweave ذخیره میشود,بیشتر شود نیاز به فضای ذخیره سازی هم بیشتر میشود و همین موضوع باعث افزایش تقاضا در Arweave میشود.  Arweave  با پروژه های دیگری که در زمینه ذخیره سازی اطلاعات فعالیت دارند مانند Filecoin,sia,storj متفاوت است که یکی از تفاوت های اصلی شبکه Arweave این است که داده هایی که در این بلاک چین ذخیره میشود همیشه درون آن باقی می مانند و همچنین برای دخیره اطلاعات تنها یکبار هزینه میپردازید اما در مابقی پروژه های فعال در این زمینه فقط تا زمانی داده ها ذخیره میشوند که به کامپیوترهایی که به شبکه آنها متصل هستند در ازای ارایه این خدمات هزینه میپردازید. پروتکل Arweave از دو لایه تشکیل شده است. Blockweave و Permaweb

 

شبکه َArweave  چگونه کار میکند؟

Blockweave مشابه بلاک چین است که منحصرا برای Arweave طراحی شده است و هدف آن امکان ذخیره سازی روی زنجیره مقیاس پذیر را به روشی مقرون به صرفه فراهم می کند و تفاوتی که با بلاک چین دارد  مجموعه‌ای از بلاک‌های حاوی داده‌ است که به چندین بلاک قبلی شبکه متصل هستند. اما محتوای یک بلاک که بصورت تصادفی انتخاب میشود و در اصطلاح میگن recall block. همچنین بجای اینکه در هر بلاک فقط اطلاعات مربوط به تراکنش ها ثبت شود داده هایی که در بلاک های دیگر ذخیره میشوند هم به ثبت میرسند. در پروتکل Arweave، به جای رقابت برای سوزاندن هرچه بیشتر برق، ماینرها برای ارائه هر چه بیشتر داده های ذخیره شده در سیستم تا می توانند با یکدیگر رقابت می کنند و در ازای این کار کوین AR دریافت میکنند.

Arweave  از یک الگوریتم اجماع proof of random access به‌اختصار SPoRA) ) اثبات دسترسی تصادفی استفاده میکند.Arweave  قبلا ازالگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW)  و گواه اثبات دسترسی (PoA)  استفاده می‌کرد. گواه اثبات دسترسی تصادفی ۲ ویژگی مهم دارد که مشکلات گواه اثبات دسترسی (PoA) را برطرف می‌کند و باعث میشود که تمام نودهای شرکت کننده اطلاعات بیشتری را ذخیره کنند.نود هایی که در شبکه هستند زمانیکه یک بلاک را تولید کنند پاداش تولید بلاک و هزینه های تراکنش درون بلاک را دریافت میکنند که برای دریافت این پاداش باید اطلاعات دو بلاک قبل را تایید کنند.یکی دیگر از مزیت های این پروتکل  استفاده از مکانیزم تصادفی هست که در شبکه مونرو از آن استفاده شده است.

WildFire: یک سیستم هوشمند برای ایجاد شبکه‌ای از نودها که قادر به ذخیره‌سازی داده هستند و در اصل یک سیستم تشویق ماینرها است که به ساخت سریع بلاک‌ها و توزیع داده‌ها کمک می‌کند.

BlockShadows: یک سیستم ارتباط داده را ایجاد کرده است  Arweave با استفاده از بلاک شدوز می تواند به محدوده 5000 تراکنش بر ثانیه برسد. بلاک شادوز این امکان را می‌دهد که حجم داده‌های ارسالی شبکه در هر بلاک به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

پروتکل permaweb:

 

permawebلایه ای است  کهBlockweave  ساختار داده های زیرین Permaweb را تشکیل می دهد. مجموعه ای از داده ها، صفحات وب و برنامه های غیرمتمرکز بهم پیوسته است. یعنی چیزی شبیه به شبکه WWW، اما با این تفاوت که تمامی محتوای permaweb به صورت دائمی هستند. این لایه از داده های جمع آوری شده دائمی در بالای لایه هسته ذخیره سازی داده Arweave قرار گرفته می شود. از آنجایی که خود شبکه Arweave بر اساس HTTP ساخته شده است، مرورگرها و نودها به تمام داده های ذخیره شده در شبکه دسترسی مستقیم دارند. وب دائمی و غیرمتمرکز permaweb مشکلاتی همچون خطای ۴۰۴، ویرایش‌های مخفیانه و … را حل می‌کند.

بنیانگذاران و توسعه دهندگان تیم Arweave:

این پروژه توسط دو دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه Kent به‌نام‌های (Sam Williams) و (William Jones)  تاسیس شد.

Sam Williams بنیانگذار و مدیرعامل Arweave، یکی از علاقه مندان به تمرکز زدایی با تجربه گسترده در طراحی و اجرای سیستم غیرمتمرکز است و پروژه های مختلفی از جمله سیستم عامل‌های توزیع را انجام داده است. او مدتها پیش ساخت نرم افزار را آغاز و در زبان Erlang و توسعه سیستم عامل تبحر دارد. او قبلاً در Minespider و Loki Foundation کار می کرد.

William Jones بیشتر روی تئوری گراف و شبکه عصبی تمرکز میکرد و از سن نوجوانی مشغول کدنویسی بوده است.

Jesper Noehr مدیر ارشد فناوری Arweave  است و بیش از دو دهه تجربه در صنعت تکنولوژی دارد. او پیش از پیوستن به تیم Arweave به‌عنوان موسس و مدیرعامل Bitbucket فعالیت می‌کرد. او همچنین شرکت Upvest.co را هم تاسیس کرده است.

Sebastian Campos Groth به عنوان مدیر ارشد عملیات در Arweave فعالیت می‌کند. که در زمینه های سرمایه گذاری مخاطره آمیز، توسعه کسب و کار و مدیریت پروژه تجربه دارد. وی قبل از پیوستن به Arweave، اولین Metro Accelerator شرکت Techstars را قبل از برنامه برلین اجرا کرده است.

جمع بندی:

همان‌طور که گفته شد، Arweave یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که به دنبال ارائه بستری برای ذخیره نامحدود داده است. این پروژه در صنعت ذخیره‌سازی حرف زیادی برای گفتن دارد و با توجه به افزایش روزافزون تقاضا برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، می‌توان گفت که این پروژه به یکی از پروژه‌های برتر در این زمینه تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا