معرفی رمز ارز هامقالات

پروژه قدرتمند TERRA چیست؟ و بررسی آن

پروژه قدرتمند TERRA چیست؟

TERRA که توکن بومی این شبکه LUNA  میباشد و به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 90 دلار رسیده است، اکنون پس از اتریوم، دومین پلتفرم بزرگ قراردادهای هوشمند است. Terra یک پروتکل بلاک چین عمومی است که زیر ساخت های لازم را برای استیبل کوین ها فراهم میکند به صورتی که مجموعه ای از استیبل کوین های غیر متمرکز الگوریتمی را بکار میگیرد و به کمک اوراکل و قراردادهای هوشمند بطور مداوم ثبات قیمت ارزهای فیات یا استیبل کوین ها را ایجاد میکند و از نظر ساختار و تکنولوژی از پول فیات برتر است، چون تحت پشتوانه غیرمتمرکز عمل می‌کند و خطر رخ دادن اشتباهات را از بین می‌برد. پلتفرم Terra به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی و سریع با استیبل کوین های Terra معامله کنند. توسعه Terra در ژانویه 2018 آغاز شد و شبکه اصلی آن به طور رسمی در آوریل 2019 راه اندازی شد. از سپتامبر 2021، استیبل کوین های متصل به usd، won کره جنوبی، Tugrik مغولی را ارائه می دهد و قصد دارد گزینه های بیشتری را ارائه دهد. دارندگان LUNA همچنین می‌توانند پیشنهادهای حاکمیتی را ارسال کرده و به آن رأی دهند و به آن عملکرد یک توکن حاکمیتی می‌دهند. که در ادامه مقاله جامع تر راجب این اکوسیستم صحبت خواهیم کرد.

 

 

استیبل کوین های شبکه Terra  در چه کشورهایی استفاده میشود؟

بسیاری از کسب و کارها در کشور کره جنوبی که با یک اپلیکیشن پرداخت به اسم Chai ادغام شدند از مشتریان خود استیبل کوین KRT که ارزش آن با Won کره جنوبی برابر است به عنوان روش پرداخت قبول میکنند که امروزه بیش از 2 میلیون کاربر سالانه بیش از 1 میلیلرد دلار استیبل کوین KRT را برای خرید هر چیزی خرج میکنند در کشور مغولستان هم ماهانه بیش از 40 هزار کاربر فعال با استیبل کوین Tugrik این کشور که بر بستر شبکه Terra  قرار گرفته است و بااستفاده از یک اپلیکیشن پرداخت به اسم Meme pay کالاهای مورد نیاز خود را خریداری میکنند و هولد کردن این استیبل کوین جذابیت های خود را دارد به دلیل اینکه نیازی نیست که پول خود را به بانک ها بسپارید و همچنین با سپرده گذاری این استیبل کوین ها در اپلیکیشن های غیرمتمرکزی مانند Anchor سود دریافت کنید که Anchor  یک پروتکل پس انداز است که بر روی شبکه Terra  قرار گرفته است.

 

ارزش کل بازار Terra  ومیزان سرمایه قفل شده در این شبکه چقدر است؟

بر اساس داده های Coinmarketcap، این ارز با ارزش کل بازار بیش از 34 میلیارد دلار، نهمین ارز دیجیتال بزرگ است که از پولکادات و آوالانچ پیشی گرفته است. Luna در سال گذشته تقریباً 12000 درصد افزایش یافته است که از کمتر از 1 دلار در ابتدای سال شروع شده است. LUNA یک شبکه استیبل‌کوین منبع باز، به بالاترین سطح خود یعنی 20.05 میلیارد دلار در کل ارزش قفل شده (TVL) رسیده است. از نظر TVL، Terra اکنون دومین شبکه بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) بعد از اتریوم و بالاتر از زنجیره هوشمند Binance است که فعالان بازار مبالغ زیادی را برای دریافت سهام سرمایه گذاری کرده اند.

 

 

 ویژگی های شبکه Terra:

شبکه اصلی Terra , clumbus4 یک بلاکچین عمومی بر پایه گواه اثبات سهام بوده است که بعد از ارتقای این شبکه به clumbus5 تبدیل شد که 3 ویژگی مهم دارد:

اولین ویژگی آن The economic changes که تغییرات اقتصادی را بر روی شبکه بلاک چین Terra میخواهد انجام دهد.

دومین ویژگی The community pool ایجاد استخر نقدینگی و Ozon یک مکانیزم بیمه غیرمتمرکز است.

سومین ویژگی IBC و Stargate  است IBC پروتکل ارتباط بین بلاک چین است و Stargate  نقطه عطف مهمی برای پروژه  cosmos است که بر روی ارتباط بین بلاک چین ها فعالیت میکند که مهم ترین ویژگی Terra مبتنی بر Cosmos sdk است بلاک چین Terra با استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار Cosmos sdk  ساخته شده و از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده تندرمینت ( Tendermint Delegated Proof of Stake) بهره می‌برد و برای ارائه قابلیت ساخت و راه‌اندازی سریع و کارآمد برنامه‌های بلاک چینی هم‌تعاملی برای توسعه‌دهندگان طراحی شده است که این ویژگی به توسعه دهندگان امکان میدهد که بلاک چین سفارشی خود را با شرایطی ایجاد کنند.

 

شبکه Terra چگونه کار میکند و چگونه میتوان با استیک ارز دیجیتال LUNA در شبکه Terra کسب سود کرد؟

پروتکل Terra به عنوان یک دفتر کل توزیع شده کار می کند که توسط اعتبار سنجی ها در شبکه نگهداری می شود. اعتباردهنده‌ها تحت الگوریتم DPoS کار می‌کنند و روی بلوک‌ها رأی می‌دهند، بنابراین توکن‌های LUNA را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. ماینرهای Terra با مشارکت در مکانیسم اجماع PoS نقش مهمی در امنیت دارند. علاوه بر این، آنها با جذب نوسانات کوتاه مدت تقاضا به تثبیت قیمت ها کمک می کنند.

در نتیجه، شبکه با استخراج پاداش‌ها با انقباض و افزایش عرضه پول به ثبات می‌رسد بلاک چین Terra با استفاده از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام POS ایمن می شود،در شبکه Terra ایجاد هر استیبل کوین جدید از طریق رای گیری صورت میگیرد و هر بار که این استیبل کوین ها مورد استفاده قرار میگیرند هزینه تراکنش ها  به استیک کنندگان توکن LUNA تعلق میگیرد که برای گرفتن استیبل کوین ها باید  LUNA بخرید که همین موضوع باعث افزایش تقاضا برای LUNA میشود و این یعنی رشد شبکه LUNA. هدف اصلی ارز دیجیتال LUNA این است که با استیک کردن آن و قفل کردن ارزش در اکوسیستم Terra، امنیت این شبکه فراهم آید. تاثیر رای هر ولیدیتور با توجه به میزان ارز LUNA که استیک کرده است و این میزان جمع مقدار LUNA  ای که هم ولیدیتور داشته است و مقداری که هولدرهای LUNAبه نمایندگی به آن ولیدیتور داده اند. دارندگان LUNA  برای دریافت پاداش باید توکن های خود را به ولیدیتورها ارایه دهند و آن ها را قفل کنند که همین باعث بوجود آمدن 3 فاز برای LUNA  میشود که فاز اول آن unbonded است که حالت آزاد است و LUNA  میتواند خیلی راحت در شبکه جابجا شود فاز دوم آن bonded است که زمانیکه LUNA  استیک میشود در اکوسیستم Terra قفل میشود و نمی‌توان آن را آزادانه معامله کرد.  فاز سوم آن unbonding است که در این حالت آنها در حال جداشدن از ولیدیتورها هستند و توکن‌ها را نمی‌توان معامله کرد. از طرف دیگر هیچ پاداشی در این مرحله به نماینده‌ها تعلق نمی‌گیرد. این دوره ۲۱ روز طول خواهد کشید و پس از آن توکن‌ها در حالت آزاد قرار خواهند گرفت.

بنیانگذاران شبکه Terra چه کسانی هستند؟

در ژانویه 2018 توسط Daniel Shin و Do Kwon تاسیس شد. این دو، این پروژه را راهی برای پذیرش سریع فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده در نظر گرفتند. Kwon سمت مدیر عامل Terraform Labs، کمپانی پشت شبکه بلاک چینی Terra، است.

قبل از توسعه Terra، Shin یکی از بنیانگذاران و سرپرستی Ticket Monster، که با نام TMON شناخته می شود – یک پلتفرم بزرگ تجارت الکترونیک کره جنوبی بود. او بعداً Fast Track Asia را تأسیس کرد، یک انکوباتور استارت‌آپ که با کارآفرینان برای ایجاد شرکت‌های کاملاً کاربردی کار می‌کرد.

Kwon یک مهندس نرم‌افزار و فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد است که به تازگی به لیست موفق‌ترین کارآفرینان جوان زیر 30 سال مجله فوربس راه یافته است. قبلاً به عنوان مدیر عامل Anyfi، استارت آپی که راه حل های شبکه بی سیم غیرمتمرکز شبکه مش را ارائه می دهد، تأسیس کرده و خدمت کرده است. او همچنین به عنوان مهندس نرم افزار برای مایکروسافت و اپل کار کرده است.

 

جمع بندی:

شبکه Terra استیبل کوین‌هایی را برای عرضه به کاربران ارزهای دیجیتال صادر کرده است که کاربردی مستقیم در سیستم‌های پرداخت روزانه داشته باشند. و هدف اصلی این بلاک چین ترکیب مزایای رمز ارزها و ثبات قیمت ارز فیات با یکدیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا