معرفی رمز ارز هامقالات

پلتفرم توکن 1INCH چیست ؟ و بررسی آن

1INCH یک تجمیع کننده DEX است که بهترین قیمت ارزهای دیجیتال را در صرافی های غیرمتمرکز انجام می دهد.این پلتفرم توکن حکومتی خود، 1INCH را در دسامبر 2020 راه اندازی کرد.

1INCHچیست؟

یک توکن اتریوم است که 1INCH را تامین می کند، یک صرافی غیرمتمرکز DEX که هدف آن ارائه “بهترین نرخ ها با کشف کارآمدترین مسیرهای مبادله در تمام DEX های پیشرو” است. صرافی‌های غیرمتمرکز معروف به DEX) )مانند 1INCH، کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را بدون واسطه انجام دهند. از ژوئن 2021، 1INCH ادعا می کند که به کاربران امکان دسترسی به بیش از 50 منبع نقدینگی در اتریوم، 20 منبع در زنجیره هوشمند Binance و 8 منبع نقدینگی در Polygon را می دهد. لیست DEX هایی که از آنها استفاده می کند شامل مواردی مانند Uniswap، 0x و Balancer و همچنین پروتکل نقدینگی خود 1INCH است که قبلاً به نام Mooniswap شناخته می شد.یکی از دغدغه هایی که کاربران در صرافی های غیرمتمرکز دارند پیدا کردن بهترین قیمت است که صرافی غیرمتمرکز 1INCH ایجاد شده تااین مشکل را حل کند.یک پلتفرمی است که تمام قیمت هارا در همه صرافیهای غیرمتمرکز بررسی میکند و بهترین قیمت را ارایه میدهد. ورژن دوم این صرافی قابلیت های بیشتری را به پلتفرم خود اضافه کرده است  از جمله هزینه هاس گس تجمیع کننده ((Aggregator به صفررسیده و با مکانیزم داینامیکی که دارد امکان یک تراکنش ناموفق را به شدت کاهش میدهد و این صرافی به بحث امنیت هم توجه زیادی داشته بصورتی که قرار دادهوشمند آن از نه لایه امنیتی استفاده میکند تا امنیت خود را تامین کند. همچنین عملکرد شگفت انگیز1INCH باعث شده است مشکلات نقدینگی در تراکنش‌ها کاهش یابد.

کاربردهای اصلی توکن 1INCH

پلتفرم توکن 1INCH حاکمیت پروتکل را امکان پذیر می کند و به دارندگان و سهامداران  1INCH اجازه رای دادن و دریافت جوایز را می دهد. تمام رای‌گیری‌ها در این شبکه به واسطه توکن 1INCH صورت می‌گیرد. در این سیستم، تاثیر رای افراد به مقدار توکن استیک شده توسط آنها وابسته است. هر چه مقدار توکن استیک شده بالاتر باشد، تاثیر رای افراد نیز افزایش خواهد یافت. پروتکل با توجه به میانگین رای‌ها به نسبت وزنشان تصمیم‌گیری می‌کند و تغییرات را تا ۲۴ ساعت در شبکه اعمال خواهد کرد.این توکن در ظرفیت های مختلف در دو پروتکل موجود اعمال می شود و در توکنومیک تمام پروتکل های جدید منتشر شده توسط شبکه 1INCH استفاده خواهد شد. الگوریتم اجماع توکن 1INCH  ((PROOF OF STAKE است.استفاده دیگر از توکن 1INCH بحث تامین نقدینگی است که به آن  LIQUIDITI PROTOCOL میگویند و بااستفاده از این قابلیت دارندگان و سهامداران توکن 1INCH حتی از معامله گران آربیتراژ هم درآمد بیشتری دارند.همچنین بااستیک کردن توکن 1INCH میتوانند در این صرافی در آمد داشته باشند و صرافی 1INCH  بامعرفی قابلیتی به اسم PRICE IMPACT FEE سعی دارد که درآمد استیک کنندگان 1INCH  را بیشتر کند در این قابلیت تمام کسانیکه دارند در صرافی 1INCH معامله میکنند با افزایش سرعت تغییرات قیمتی یک توکن – هزینه FEEبیشتری باید پرداخت کنند و این هزینه به همان تامین کنندگان نقدینگی یا استیک کنندگان توکن 1INCH  میرسد. کاربران در این پلتفرم فقط با یک تراکنش، می‌توانند دارایی‌های خود را به توکن موردنظر تبدیل کرده یا انتقال دهند.

همکاری های 1INCH

همکاری‌ با کایبر نتورک KNC ،یونی سواپ uniswap و Oasis مالک پروژه ROSE برای مبادلات معاملاتی و افزایش امنیت

معایب پلتفرم 1INCH

مقیاس پذیری پایین و هزینه زیاد کارمزد تراکنش ها به دلیل اینکه پروتکل این پلتفرم اتریوم است.

صرافی های غیر متمرکز از جمله 1INCH از ارز های سنتی و فیات پشتیبانی نمیکند و در نتیجه نمیتوان به شکل مستقیم از ارزهای سنتی برای خرید ارزهای دیجیتال در این پلتفرم استفاده کرد.

میزان نقدینگی در دکس ها نسبت به صرافی ها متمرکز پایین تراست و حجم معاملات این پلتفرم ها هم ناچیزاست.

بهترین کیف پول های 1INCH

MetaMask

Trust Wallet

MyEtherWallet

WalletConnect

کیف پول سخت افزاری لجر Ledger

بنیانگداران پروژه 1INCH

Sergej Kunz بنیان گذار پلتفرم 1INCH و یه کانال یوتیوبی به نام cryptomaniacs رامدیریت میکند. که حدود۱۵ سال در مهندسی نرم افزار و امنیت اطلاعات کارمیکرد. در حال حاضر تمرکز او بر روی پروژه 1INCH است. سرگژ کونز در ماه می ۲۰۱۹ در جریان hackathon که در سنگاپوربرگزار شد، ایده ساخت تجمیع کننده صرافی‌های غیر متمرکز را به همراه همکارش Anton Bukov در ۶۰ ساعت پیاده کردند. پس از آن با افزایش سرمایه، تیم خود را گسترش دادند.

 

جمع بندی:

کاربران پروژه 1INCH  بدون وجود هیچ محدودیتی، می‌توانند به صورت دائمی روی نحوه مدیریت شبکه تاثیر بگذارند. در واقع می‌توان گفت کاربران 1INCH در مدیریت شبکه نقش دارند. بنابراین در مورد تغییرات پروتکل‌ها رای می‌دهند و هر تغییری باتوجه به نتایج آرا انجام می‌شود. این مهم‌ترین وجه تمایز پروژه 1INCH با سایر پروژه های ارزدیجیتال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا