معرفی رمز ارز هامقالات

پروژه سولانا چیست ؟ و بررسی آن

پروژه سولانا یک نوع ارز دیجیتال است. سولانا ابتدا در آوریل 2019 عرضه شد و با کمتر از 1 دلار به ازای هر توکن معامله شد. از آن زمان، قیمت آن به سرعت افزایش یافت و از نوامبر 2021، سولانا بیش از 200 دلار معامله شد. طبق CoinMarketCap.com، این ارز در بین 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش کل  TVL قرار دارد.در این مقاله آنچه باید در مورد نحوه عملکرد SOLANA بدانید را خدمت شما ارایه میدهیم.

ارز دیجیتالSOLANA  چیست؟

پروژه سولانا که توکن اختصاری آن SOL میباشد  یک بلاک چین غیرمتمرکز است که برای فعال کردن برنامه های مقیاس پذیر و کاربرپسند برای جهان ساخته شده است. که از تابع هش بیت کوین میتوان برای ایجاد یک روش زمان سنجی غیرمتمرکز در بلاک چین استفاده کرد. SOLANA سریع‌ترین بلاک چین در جهان و سریع‌ترین اکوسیستم در حال رشد در حوزه رمزنگاری است که هزاران پروژه شامل DeFi، NFT، Web3 و موارد دیگر را شامل می‌شود. این شبکه بدون کاهش امنیت و تمرکز زدایی، به دنبال افزایش مقیاس پذیری می باشد و قصد دارد با پشتیبانی از نرم افزارهای بلاک چینی با سرعت بالا، در سطح بین المللی اقدام کند. شبکه بلاک چین «غیرمتمرکز» که SOLANA ارائه می‌کند، ترکیبی از سهام اثبات و اثبات تاریخ است. این بر اساس زبان برنامه نویسی RUST ساخته شده است که پایه ای قوی در حفاظت از تراکنش ها را برای آن فراهم می کند.

هدف پروژه SOLANA

هدف پروژه سولانا تبدیل شدن به یک بستر برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز یا Dapp ها ایجاد شده است و در حال حاضر یکی از رقبای اصلی اتریوم است. SOLANAخود را سریع‌ترین بلاک چین در جهان می‌نامد واز قراردادهای هوشمند پشتیبانی میکند. هدف دیگر SOLANA به حداکثر رساندن بازدهی شبکه خود از طریق مکانیزم اثبات سهام با کمترین موانع ورودی با تراکنش های دارای برچسب زمانی میباشد. این شبکه بصورت تک لایه است و سرعت بالایی هم دارد و میتواند 50 تا 65 هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند و قابل استیکینگه یعنی استیک کردن این پروژه به شبکه کمک میکند.

SOLANA  چگونه کار میکند ؟

 

  1. Proof of History: اثبات کار (PoW) بسیار پیچیده است و سرعت تراکنش ها را کاهش می دهد، با در نظر گرفتن معایب سیستم PoW، PoH اثبات تاریخ معرفی شد. به زبان ساده، اثبات تاریخچه به این معنی است که یک بلاک جدید را می توان بدون توافق متقابل به شبکه بلاک چین اضافه کرد. Proof of History سرعت تراکنش ها را افزایش می دهد، همچنین یک شبکه بلاک چین کارآمد را فراهم می کند و سابقه تمام تراکنش ها را نگه می دارد.
  2. الگوریتم :Tower Byzantine Fault Tolerance (BFT) سیستم BFT مانند یک سپر ایمنی برای اکوسیستم سولانا است. این الگوریتم گره ها را قادر می سازد حتی پس از خرابی های متعدد به کار خود ادامه دهند.

 

  1. Gulfstream: Gulfstream سیستمی است که به “نیازهای memepool” پایان می دهد. Memepool را می توان به عنوان یک منطقه انتظار در نظر گرفت، جایی که تمام تراکنش های پردازش نشده منتظر نوبت خود هستند. شبکه سولانا می تواند حجم حافظه 10000 تراکنش را پردازش کند.

 

  1. Sealevel: چندین قرارداد هوشمند را قادر می سازد تا همزمان اجرا شوند. این باعث صرفه جویی در زمان می شود و SOLANA را به یک شبکه بلاکچین مقرون به صرفه تبدیل می کند. فناوری که SOLANA را قادر می سازد چندین قرارداد هوشمند را به طور همزمان اجرا کند، به عنوان “sealevel” شناخته می شود.

 

  1. Cloudbreak: از روش مقیاس پذیری افقی پیروی می کند، روش مقیاس پدیری افقی به SOLANA امکان می دهد مقیاس پذیری خود را افزایش دهد. Cloudbreak پایگاه داده ای را سازماندهی می کند که می تواند ورودی تراکنش را بخواند و بنویسد. Cloudbreak همچنین مسئول ایجاد ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار است.

 

  1. Turbine: سولونا گره های مختلف بلاک چین را در بسته های کوچکتر تقسیم می کند، هدف اصلی این فرآیند افزایش سرعت تراکنش ها است. بسته های کوچکتر اطلاعات را می توان به سرعت تأیید کرد، همچنین به SOLANA کمک می کند تا مسائل مربوط به پهنای باند را برطرف کند.

مزایای پروژه SOLANA  نسبت به پروژه های دیگر

پروژه سولانا ارزان و کاملا مقیاس پذیر است و کارمزد هر تراکنش فقط یکصدم دلار است یعنی اینکه انجام 1 میلیون تراکنش فقط 10 دلار کارمزد دارد اما در بلاک چین اتریوم انجام چنین تراکنش هایی به حداقل 300هزار دلار کارمزد نیاز دارد و همچنین از نظر تعداد بلاک ها همین الان هم از اتریوم پیشی گرفته است و به همین دلیل مردم به SOLANA اولین بلاک چین مقیاس پذیز وب میگویند به دلیل اینکه ظرفیت تراکنش های SOLANA قابل مقایسه با اینترنت است. همچنین ایمنی و غیرمتمرکز بودن SOLANA  یک شبکه جهانی با 350 اعتبار سنج است که امنیت شبکه را تضمین میکند.یعنی هرکسی میتواند یک اعتبار سنجی باشد و هیچ کمیتی برای استیک کردن آن وجود ندارد یعنی با هر مقدار کمی میتوان در اثبات سهام SOLANA شرکت کرد و سپس از سهامداران یک نفر انتخاب میشود تا 4 بلاک را ایجاد کند این شرایط باعث میشود که کاربران این شبکه افزایش یابد و سیستم غیرمتمرکز باشد و نفوذ و خراب کردن شبکه کار بسیار دشواری باشد.

همکاری های شبکه SOLANA

در حال حاضر بیش از ۲۳۱ شرکت در زمینه‌های مختلف اکوسیستم SOLANAفعالیت می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها عبارت‌اند از شرکت Google-بازار سازهای خودکار مانند -Serum LINK  که یک اوراکل است و داده ها را از بیرون بلاک چین وارد بلاک چین میکند، Gravity- Switchboard- Band Protocolوهمچنین پروژه‌های استیبل کوین، کیف پول‌ها و صرافی‌ها.

 

بنیانگدار SOLANA

SOLANA توسط آناتولی یاکوونکو که موسس و مدیر عامل SOLANA است در سال 2017 با همکاری گرگ فیتزجرالد تاسیس شد. آناتولی یاکوونکو با کمک همکارهای سابق خود در کوالکام که سابقه درخشانی داشت، پروتکل SOLANA را به صورت عمومی در سال 2020 منتشر کرد.

نتیجه گیری:

SOLANAیک شبکه بلاک چین است که می تواند روش سرمایه گذاری را متحول کند. این سیستم کارآمد انرژی می تواند به سرعت چندین تراکنش را در یک حرکت پردازش کند. آینده SOLANA به ویژه در عصر برنامه های کاربردی DeFi و NFT ها روشن به نظر می رسد. و همچنین مسئله مقیاس پذیری را توانسته تا حدود زیادی رفع کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا