معرفی رمز ارز هامقالات

سیستم وام دهی غیرمتمرکز COMPOUND

سیستم وام دهی غیرمتمرکز COMPOUND

در یک حساب پس انداز سنتی، شما پول را در بانک قرار می دهید و سود آن پول را به دست می آورید. مشکل این است که مشتریان عادی بانک نمی‌توانند از پول سپرده‌شده و سودآور خود پس از حضور در بانک، به هیچ وجه استفاده کنند. چه می شد اگر بتوانید پولی را که پس انداز به دست آورده اید در حالی که هنوز پس انداز می کنید خرج کنید؟ این ایده ای است که DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز امیدوار است حل شود.یکی از شرکت هایی که روی ارائه این سرویس در دنیای DeFi کار می کند Compound است.

پروژه Compound چیست؟

Compound   که توکن اختصاری این پلتفرم COMP میباشد. اساساً یک بازار غیرمتمرکز برای سرمایه گذاران است که بر روی یک بلاک چین ایجاد شده است که قابلیت هایی را برای وام دادن و قرض گرفتن دارایی های دیجیتال ارائه می دهد و این پروژه  از نظر حجم دارایی قفل شده (TVL) جزو 3 پروژه برتر Defi  قرار دارد. شبکه و ارز دیجیتال Compound از حمایت Coinbase  برخوردار است و Coinbase از بدو پیدایش این پروژه در کنار آن بوده است.Compound یک محیطی ایجاد کرده است که کاربران با وثیقه گذاشتن داراییهای خودشان بتوانند از استخرهای نقدینگی با نرخ بهره بسیار پایینی وام بگیرند و هر زمان که خواستند بتوانند وام خود را تسویه کنند. هر کاربری می‌تواند به Compound Finance  متصل شود و با استفاده از کیف پول وب 3 مانند Metamask سود کسب کند. به همین دلیل است که Compound Finance یک پروتکل بدون نیاز به مجوز است. این بدان معنی است که هر کسی با والت رمزنگاری شده و اتصال به اینترنت می‌تواند آزادانه با آن تعامل داشته باشد. موضوعی که  Compoundرا نسبت به بقیه پلتفرم ها  متمایز میکند امنیت فوق العاده آن است، می‌توانید Compound را به عنوان یک سیستم قراردادهای هوشمند توسعه‌یافته در اتریوم با قابلیت دسترسی باز در نظر بگیرید.

چه چیزی Compound را در DeFi بسیار خاص می کند و چگونه کار میکند؟

Compound یا پروتکل Compound Finance  دارای یک ویژگی برجسته منحصر به فرد است. این پلتفرم از دارایی‌های مختلفی مانند eth، و توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند. هر کسی می تواند با استفاده از کیف پول اتریوم مانند کیف پول MetaMask، Coinbase یا کیف پول Huobi به اضافه یکی از دارایی های رمزنگاری که در حال حاضر Compound Finance  می پذیرد، cToken ایجاد کند. نکته ای که وجود دارد زمانیکه کیف پول خود را به پلتفرم Compound Finance    متصل میکنید حتما باید در ولت خود اتریوم برای پرداخت کارمزد داشته باشید. از دسامبر 2019، کاربران Compound می‌توانند BAT، DAI، ETH، REP، USDC، WBTC، و ZRX را قرض یا وام بگیرند. توکن‌های COMP یا cToken فقط توکن‌های ERC-20 هستند که نشان‌دهنده وجوه کاربر در بلاک چین Compound هستند. هنگامی که شما ETH یا هر توکن ERC-20 دیگری مانند USDC را در پلتفرم Compound Finance   قرار می دهید و قفل میکنید، در ازای آن cToken دریافت می کنید. برای مثال، قفل کردن USDC در پروتکل Compound Finance  ، توکن‌های cUSDC تولید می‌کند که به‌طور خودکار برای شما سود کسب می‌کند. یک مثال دیگر، اگر ETH را به پلتفرم Compound Finance  واریز کنید، به cETH تبدیل می شود و اگر استیبل‌کوین DAI را واریز کنید، به cDAI تبدیل می‌شود. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که هر کوینی را واریز کنید، براساس نرخ بهره خاص همان کوین سود کسب می‌کنید. نکته جالب این پروژه این است که قابلیت نقدشوندگی دارد یعنی کاربران می توانند cToken های خود را  خرج کنند یا خرید وفروش کنند یا به عنوان وثیقه پشت یک صرافی غیرمتمرکز بگذارند. همچنین افراد با استفاده از توکن COMP می‌توانند در رای‌گیری‌های مربوط به این پروژه شرکت کرده و پیشنهاد‌های خود را مطرح کنند تا از این طریق در مدیریت این شبکه موثر باشند.

 

 

بنیانگذاران Compound

در سال 2017دو بنیانگدار مهم این پروژه  Geoffery Hayes , Robert Leshner   اقتصاددان سابق، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Compound هستند که پلتفرم وام دهی را در بستر Defi  بوجود آوردند.

رابرت در کنار بقیه اعضای تیم سعی دارد که از دارایی‌هایی که در صرافی‌ها و کیف پول‌ها بی استفاده مانده ، استفاده کرده وافراد بتوانند از آنها کسب درآمد کنند. و جفری نیز فردی برجسته و بنیان‌گذار دو استارتاپ فنی است.

 

جمع بندی:

Compound Finance قطعه‌ای جدایی ناپذیر از اکوسیستم DeFi و یکی از محبوب‌ترین راه حل‌های اعطای وام و وام گرفتن در DeFi است. پروتکل کومپاند یک سیستم وام‌دهی غیر متمرکز را ایجاد کرده است. این پروتکل ویژگی جالبی داشته است و آن ایجاد توکن COMP برای مدیریت غیر متمرکز پروژه است که از طریق این توکن، افراد می‌توانند پیشنهادات خود را مطرح کرده و در رای‌گیری‌ها شرکت کنند. هدف بلندمدت کومپاند همیشه این بوده است که در طول زمان به طور کامل غیرمتمرکز شود. تیم Compound در حال حاضر پروتکل را مدیریت می کند، اما آنها قصد دارند در نهایت تمام اختیارات را به یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) که توسط جامعه کومپاند اداره می شود، منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا