معرفی رمز ارز هامقالات

پروژه HEDERA چیست ؟ و بررسی آن

بلاک چین یکی از نمونه های اصلی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است. با این حال، چند مشکل در مورد معروف ترین ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین وجود دارد. آنها شبکه هایی با تاخیر بالا و سرعت تراکنش کم هستند که Hedera Hashgraph قرار است این مشکلات را حل کند.

HEDERA  چیست؟

یکی از پروژه های متفاوت نسبت به بقیه پروژه میباشد. ارز دیجیتال بومی شبکه,Hedera Hashgraph   HBARاست.Hedera تنها دفتر کل عمومی است که از اجماع Hashgraph استفاده می‌کند،Hashgraph جایگزینی سریع‌تر و مطمئن‌تر نسبت به اجماع بلاک چین است. Hashgraph امروز با بیش از 100000 تراکنش در ثانیه و با تاخیر کم در چند ثانیه از شایعات مبتکرانه خود در مورد پروتکل شایعات و رای گیری مجازی، به توان عملیاتی بالایی دست می یابد. پس از رسیدن به اجماع، تراکنش تغییرناپذیر است و در دفتر کل عمومی برای همه قابل مشاهده است. همچنین از توکن های غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می کند اما از قراردادهای هوشمند استفاده نمی کند. مانند بیت کوین «غیرمتمرکز» است، اما دارای یک نهاد حاکمیتی عمومی مانند اتریوم است.

Hedera در تلاش است تا امن و مقیاس پذیر باشد و در عین حال سریع تر و انرژی بیشتر و مقرون به صرفه تر از راه حل های دیگر باشد.

چه چیزیHASHGRAPH  HEDERA  را منحصر به فرد میکند؟

Hedera از این نظر منحصر به فرد است که به نتایجی مشابهی با بلاک چین های عمومی (مانند بیت کوین یا اتریوم) می رسد، اما به روشی که سریع تر، منصفانه تر و کارآمدتر، پایدارتر و ایمن تر است. تفاوت اصلی بین Hedera hashgraph و برخی از پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین این است که نیازی به اثبات کار (Proof of Work)محاسباتی سنگین ندارد.و چشم اندازی ایجاد میکند برای ساختن یک آینده دیجیتال قابل اعتماد، امن و قدرتمند برای همه.

چه مشکلاتی را HEDERA HASHGRAPH  حل میکند؟

  1. عملکرد: الگوریتم اجماع Hashgraph تقریباً کامل است. به نظر می رسد که تنها محدودیت پلتفرم Hedera پهنای باند شبکه است. Hederaادعا میکند که می تواند بسیار سریع عمل کند و بیش از 100 هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند.
  2. سیستم منصفانه: در Hashgraph از تکنیک زمان‌سنجی یکنواخت استفاده می‌شود. این تکنیک را می‌توان روشی منصفانه برای کاربران شبکه دانست. همینخاطرHedera Hashgraph توانسته لقب منصفانه ترین سیستم را به خود اختصاص دهد.
  3. امنیت: امنیت را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین شاخصه‌های موجود در شبکه Hedera تلقی نمود. این شبکه برای تأمین امنیت، از روشی به نام تحمل خطای بیزانسABFT استفاده می‌کند.در این روش، پس از ثبت هر رویداد و دستیابی به اجماع، غیر قابل تغییر است. این در حالی است که اغلب شبکه‌ها تا حدودی احتمال برگشت تراکنش را در خود دارند. اما چنین موضوعی در مورد Hedera Hashgraph ممکن نیست.همچنین برای رسیدن به اجماع نیاز به دو سوم نودهای شبکه است. لذا اگر حتی یک‌سوم از نودها نیز در اثر حملات هکرها از بین بروند، هنوز شبکه قادر به ادامه فعالیت خود است.

 

ویژگی هایHEDERA HASHGRAPH  

Hedera Hashgraph ادعا می کند که از طریق سیستمی به نام ) ABFTتحمل خطای بیزانسی ناهمزمان) که توسط گره ها استفاده می شود، به بالاترین سطح ممکن امنیت دست می یابد، حتی زمانی که عوامل مخرب در شبکه حضور دارند.

Hedera hashgraph سریعتر از بلاک چین بیت کوین یا اتریوم است زیرا تراکنش ها را می تواند به صورت موازی پردازش کند. پلتفرم Hedera Hashgraph از همان زبان برنامه ریزی شده شی گرا که اتریوم استفاده می کند، معروف به Solidity، که معمولا برای قراردادهای هوشمند استفاده می شود، پشتیبانی می کند. با فعال کردن قراردادهای هوشمند، می‌توان از این پلتفرم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) استفاده کرد که می‌توانند برای موارد مختلف از جمله بازی، محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi)، هویت دیجیتال و موارد دیگر استفاده شوند.

همچنین از کارمزدهای بسیار کم و تراکنش‌های سریع سود می‌برد، که تراکنش‌ها تنها در چند ثانیه نهایی می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها کمتر از 1 سنت است. در مقایسه، تایید تراکنش‌های بیت‌کوین بیش از 10 دقیقه طول می‌کشد و میانگین کارمزد تراکنش بیش از 1 دلار در بیشتر سال 2020 حفظ شده است. در اوایل سال 2021، کارمزدها به بالای 10 دلار رسید و به 30 دلار در هر تراکنش رسید.

HEDERA HASHGRAPH چگونه کار میکند؟

در بلاک‌چین تمام اطلاعات داخل بلاک ها ذخیره می‌شود.هر بلاک برای عملکرد بهتر خود به بلاک قبلی نیاز دارد تا اطلاعات خود را با آن راستی‌آزمایی نماید. اما در Hashgraph چنین چیزی وجود ندارد در این شبکه ثبت اطلاعات مانند نحوه‌ی ثبت یک رویداد (تراکنش، قرارداد هوشمند و…) در داخل شبکه می‌باشد که بر اساس یک فناوری به نام گاسیپ ایجاد شده است. بر پایه گاسیپ، زمانی که یک نود اطلاعات اولیه را دریافت می‌کند، آن را سریعاً در داخل شبکه ثبت می‌کند. بعد از ثبت، این اطلاعات به‌صورت تصادفی در اختیار یک نود دیگر قرار می‌گیرد. نود بعدی دوباره این اطلاعات را در شبکه ثبت کرده و به‌صورت کاملاً تصادفی به نود دیگری منتقل میکند. این کار باعث می‌شود تا تمام اطلاعات به‌سرعت در داخل شبکه پخش شود. از طرفی این نودها یک ولیدیتور انتخاب می‌کنند که می‌تواند شفافیت موجود در روند شبکه را تأیید نماید. دراین شبکه، ثبت اطلاعات به‌صورت موازی می‌باشد. این در حالی است که اطلاعات در شبکه بلاک‌چین به‌صورت متوالی ثبت می‌شود. این شیوه از ثبت اطلاعات باعث می‌شود تا شبکه بتواند در یک‌لحظه چندین تراکنش را به‌صورت هم‌زمان ثبت نماید. همچنین در شبکه بلاک‌چین، اطلاعات به ترتیب ثبت می‌شوند.این شیوه از ثبت کردن اطلاعات باعث میشود تا شبکه سرعت بسیار بالایی داشته باشد. به‌گونه‌ای که می‌تواند در یک ثانیه بیش از 10000 تراکنش را ثبت نماید. این موضوع باعث شده تا ارز دیجیتال Hedera و شبکه آن یک رقیب برای سیستم‌های پرداخت بزرگی همچون ویزاکارت باشد.

 

همکاری های HEDERA HASHGRAPH

از زمان تکمیل ICO خود بیش از سه سال پیش، Hedera Hashgraph با شرکت‌ها و مؤسسات متعددی در طیف گسترده‌ای از صنایع، از جمله بوئینگ، ال‌جی، آی‌بی‌ام، و دانشگاه کالج لندن (UCL) مشارکت وهمکاری داشته است.

در فوریه 2020،Hedera Hashgraph همچنین گوگل را به شورای مدیریت خود آورد که احتمالاً بزرگترین شراکت آن تاکنون است. همچنین گوگل یک گره شبکه Hedera را اجرا خواهد کرد و به مشارکت در اداره شبکه کمک خواهد کرد.اخیراً شرکت پرداخت eftpos، استاندارد بانک و غول انرژی EDF به شورای آن پیوسته اند.همچنین Safe Health Systems Inc. از Hedera Hashgraph برای ذخیره ایمن و خصوصی اطلاعات بیمار برای کاربران پلتفرم خود استفاده می‌کند که مورد اعتماد کلینیک Mayo، دانشگاه ایالتی آریزونا و دیگران است. علاوه بر این، در حالی که Hedera از قراردادهای هوشمند استفاده نمی کند، سیستم های قرارداد هوشمند مانند Chainlink می توانند از Hedera برای ایجاد هر چه بیشتر پلتفرم استفاده کنند.

کدام شرکت ها بر روی پلتفرم HEDERA HASHGRAPH  ساخته شده اند؟

پلتفرم تجارت مجازی TrakInvest.

Agryo، یک پلتفرم وام کشاورزی که در حال ساخت یک مدل پیش‌بینی مبتنی بر داده غیرمتمرکز است.

کربن، که اولین استیبل کوین را در Hedera راه اندازی کرده است.

AdsDax – یک بازار تبلیغاتی سریع و منصفانه که بر اساس Hedera ساخته شده است.

همچنین پروژه هایی وجود دارند که میخواهند یک بستری شبیه به  Hedera Hashgraph ایجاد کنند مانند: IOTA-NANO-BAYTBALL

 

بنیانگذاران HEDERA

Hedera Hashgraph، توسط دکتر لیمون بایرد (Leemon Baird)، بنیانگذار، CTO و CSO ایجاد شده است . دکتر بیرد، دکترای علوم کامپیوتر است  او هم چنین نویسنده چندین مقاله و کتاب آکادمیک نیز می‌باشد. بنیانگذار دیگر مانس هارمن (Mance Harman)  است که در حال حاضر مدیر عامل شرکت است و بر عملکرد و مدیریت Hedera Hashgraph نظارت می‌کند. بیرد و هارمن در پروژه Trio Security و سپس در BlueWave Security با هم همکاری کرده اند. به طور کلی، تیم رهبری پروژه Hedera Hashgraph در حال حاضر حدود 10 کارمند و مشاوره باتجربه و با دانش بسیار بالا دارد.

نتیجه گیری:

Hashgraph یک رویکرد پیشنهادی، برای رفع مشکلات بلاکچین است. اهداف اصلی این فناوری، با بلاکچین استاندارد تفاوت زیادی ندارد، اما خروجی آن تا حد زیادی نسبت به حالت اولیه، بهبود پیدا کرده است. ارز دیجیتال Hedera یکی از معدود ارزهای رمز پایه ای است که می تواند در مقابل شرایط نا مساعد اقتصادی ، سود آوری ایجاد کند .زیرا فناوری ان از سایر ارزهای رمز پایه برتر است . نتیجه استفاده از Hedera Hashgraph، امکان اجرای هزاران تراکنش ، در مدت‌زمانی کوتاه با کارمزد کم، سرعت و امنیت بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا