معرفی رمز ارز هامقالات

پروژه Polkadot چیست و چه مشکلاتی ر ا حل میکند؟

به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک بلاک چین با یک شبکه اصلی است – relay chain یا زنجیره ریلای، جایی که سایر بلاک چین ها به یکدیگر متصل می شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.که شبکه تستی آن Kusama میباشد و یک پلت فرم توسعه آزمایشی Polkadot است که در آن توسعه دهندگان می توانند ایده ها و پروژه های جدید را قبل از اجرای زنده در Polkadot آزمایش کنند. با میزبانی زنجیره‌های بلوکی، زنجیره ریلای نیز امنیت و تراکنش‌های آن‌ها را کنترل می‌کند و به قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف) اجازه می‌دهد تا یکپارچه عمل کند.در واقع، Polkadot  علاوه بر ارسال توکن‌های DOT در زنجیره‌های بلوکی، به آنها امکان ارتباط و تبادل داده‌های واقعی را نیز می‌دهد.بنابراین، قابلیت همکاری مشکل بزرگی است که Polkadat سعی در حل آن دارد. به جای موجودیت‌های مجزا که به طور مستقل کار می‌کنند، بلاک‌چین‌ها باید بخشی از یک اکوسیستم شوند که در آن اطلاعات و پول می‌تواند به‌طور ایمن به روشی مقیاس‌پذیر مبادله شود.در حالی که بلاک چین های خصوصی پروتکل های فنی تا حدودی متفاوت از بلاک چین های عمومی دارند، polkadotحتی ارتباط بین این دو نوع شبکه متمایز را حل می کند.معماری شبکه انعطاف‌پذیر و تطبیقی ​​Polkadot ساخت فناوری جدید را تسهیل می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و امنیت ارائه‌شده استفاده کنند. بنابراین، شبکه Polkadot همچنین یک پیشرفت قابل توجه برای توسعه دهندگان و کارآفرینانی است که می خواهند یک بلاک چین جدید از ابتدا بسازند.هنگام تلاش برای ایجاد یک بلاکچین جدید، توسعه دهندگان  یک الگوریتم اجماع ایجاد می کنند که پیاده سازی آن آسان نیست و تلاش و زمان زیادی را می طلبد. هدف معماری بنیادی Polkadot حل این مشکل است زیرا نیاز به ساخت بلاک چین را از ابتدا حذف می کند.

POLKADOT  چگونه کار میکند؟

Polkadot از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هر‌یک وظایف و کاربردهای خاص خود را دارند:

Relay Chain

زنجیره ریلای قلب Polkadot، مسئول امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری زنجیره ای متقابل است. این موتوری است که کل زیرساخت را در کنار هم نگه می دارد، سایر شرکت کنندگان شبکه را به هم متصل می کند و نهایی شدن تراکنش را فراهم می کند. مسئول اصلی زنجیره در هماهنگی کل سیستم، از جمله پاراچین‌ها است.

Parachains

واژه پاراچین مختصر برای زنجیرهای موازی است. بلاک چین های مستقلی که می توانند توکن های خود را داشته باشند و عملکرد خود را برای موارد استفاده خاص بهینه کنند.با این حال، پاراچین ها از امنیت و قابلیت همکاری زنجیره ریلای برای نهایی شدن تراکنش ها استفاده می کنند و از آن بهره می برند. در اصل، پاراچین ها از یکی از مهم ترین مزایای شبکه برخوردار می شوند: استفاده از امنیت تثبیت شده Polkadot و سرعت تراکنش های سریع و مقیاس پذیر.

Parathreads

شبیه پاراچین اما با مدل پرداختی. برای بلاک چین هایی که نیازی به اتصال مداوم به شبکه ندارند، مقرون به صرفه تر است.

Bridges

به پاراچین‌ها و پاراتریدها اجازه میدهد تا با شبکه‌های خارجی مانند اتریوم و بیت‌کوین ارتباط برقرار کنند.

مشارکت کنندگان در شبکه POLKADOT

یکی دیگر از عوامل مقیاس‌پذیری پولکادات، تنوع نودهای (مشارکت‌کنندگان) شبکه میباشد. به‌طور کلی تمام وظایف مربوط به اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه polkadot، به چهار بخش تقسیم شده است. از جمله:

Nominators (نودهای گزیننده(

نودهای گزیننده میتوانند زنجیره ریلای را با گزینش اعتبار سنج های قابل اعتماد, ایمن کنند. هر گزیننده نسبت به مبلغی که در شبکه سرمایه گذاری کرده، حق رأی خواهد داشت.

Validators ( نودهای اعتبار سنج)

نودهای اعتبار سنج امنیت ریلای چین را انجام میدهند و هریک از دارندگان توکن‌های DOT، می‌توانند با سرمایه گداری توکن‌های خود، تبدیل به یک نود اعتبارسنج شده و وظیفه ساخت بلاک‌های ریلِی‌چین را برعهده بگیرند.

Collators (نودهای رابط)

نودهای رابط هر پاراچین تراکنش‌های کاربران پاراچین را جمع‌آوری و اجرا می‌کنند، سپس این تراکنش‌ها را در یک بلاک کاندید گردآوری کرده تا شواهدی را به نودهای اعتبارسنج مربوط به پاراچین خود ارائه ‌دهند.

Fishermen (نودهای ناظر)

نودهای ناظر در صورت مشاهده رفتار خرابکارانه در پاراچین به اعتبار سنج ها گزارش میدهند و در صورتی که صحت گزارش آنها اثبات شود، پاداش قابل‌توجهی از شبکه دریافت می‌کنند.

 

 

Substrate ابزار توسعه قدرتمند POLKADOT

Substrate  ساخت یک بلاک چین جدید را به طور قابل توجهی آسان می کند. این طراحی شده است تا به توسعه دهندگان کمک کند تا بلاک چین منحصر به فرد خود را بسازند در حالی که به زنجیره ریلای متصل می شوند و از امنیت، سرعت و کارایی آن لذت می برند.تمام زنجیره‌هایی که از Substrate استفاده می‌کنند، با Polkadot سازگار هستند، با دسترسی یکپارچه به اکوسیستم تعاملی پاراچین‌ها، برنامه‌ها و منابع. علاوه بر این، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که معماری زنجیره را سفارشی کنند، اجزای خاصی را انتخاب کنند که مطابق با نیازهایشان باشد، و بلاک چین را با شبکه های دیگر، از جمله اتریوم و بیت کوین، پیوند دهند.

همکاری های POLKADOT

تعداد پروژه‌های فعال در اکوسیستم Polkadot، می‌توان به پروژه‌های مشهور و آینده‌داری همچون (Chainlink)، (Plasm)، (Akropolis)  و (Acala)  اشاره کرد.

بنیانگذاران POLKADOT

 

پیش بینی آینده POLKADOT

با در نظر گرفتن مزایای کلی برای کارآفرینان، توسعه دهندگان، کاربران و سرمایه گذاران، به نظر می رسد تکامل Polkadot جالب باشد. DOTبه عنوان نشانه حاکمیتی پروتکل و برای ایمن سازی شبکه یا پیوند زنجیره های جدید، نشانه روشنی است که هدف پروژه ایجاد انگیزه از طریق پاداش دادن به شرکت کنندگان است. از منظر فناوری و ارزش اقتصادی، polkadot یکی از مبتکرانه‌ترین نوآوری‌های صنعت بلاک چین است و چند ماه آینده برای برآورد قابلیت‌های واقعی شبکه حیاتی خواهد بود.

بنیانگداران POLKADOT

بنیانگذاران polkadot دکتر گاوین وود ، رابرت هابرمایر و پیتر سزبان هستند.

وود ، رئیس بنیاد Web3 ، به دلیل تأثیرگذاری در صنعت خود به عنوان بنیانگذار Ethereum ،بنیانگذار Parity Technologies و خالق زبان برنامه نویسی هوشمند Solidity ، مشهورترین فرد در این سه است.

Habermeier محقق و توسعه دهنده زنجیره بلوک و رمزنگاری Thiel Fellow و تبحر یافته است.

Czaban مدیر فناوری بنیاد Web3 است.

جمع بندی

شبکه polkadot به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای پروژه‌های بلاک چینی عمومی، خصوصی و سازمانی قابل استفاده باشد.سرعت رشد فناوری‌های غیرمتمرکز در دنیای امروز بسیار بالاست. در این میان پروژه‌هایی که بیشترین سازگاری را با فناوری‌های جدید داشته باشند، سهم بیشتری از اینترنت غیرمتمرکز خواهند داشت. شبکه polkadot تا به اینجا نشان داده است که از عهده سازگاری با پیشرفت‌های فناوری به‌خوبی برمی‌آید؛ اما این‌که در سال‌های آینده چه سهمی از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار شبکه Polkodot باشد، پرسشی است که باید در آینده منتظر پاسخ آن باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا