معرفی رمز ارز هامقالات

CHAINLINK پلی میان بلاک چین و دنیای واقعی

Chainlink یک پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را قادر می سازد تا پتانسیل کامل خود را تحقق بخشند.قراردادهای هوشمند می توانند جایگزین نیاز به توافق نامه های قانونی سنتی و قراردادهای دیجیتال خودکار مرکزی شوند. اما از آنجایی که بیشتر پلتفرم‌های قراردادی بر روی بلاک چین‌های مجزا جدا شده‌اند، نمی‌توانند با فیدهای داده خارجی ارتباط برقرار کنند. آنها فقط با داده های موجود در شبکه خود کار می کنند.در نتیجه، قراردادهای هوشمند نمی توانند به داده های دنیای واقعی مانند فید داده ها، API ها یا سیستم های بانکی دسترسی داشته باشند. این مشکل به طور سنتی با استفاده از ارائه دهندگان داده های خارجی به نام اوراکل حل می شود که اطلاعات دنیای واقعی را پیدا، تأیید و به قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین ارسال می کنند.با این حال، بسیاری از اوراکل‌های موجود سرویس‌های متمرکزی هستند که قراردادهای هوشمند را امن‌تر از توافق‌نامه‌های دیجیتالی سنتی مرکزی نمی‌سازند. اینجاست که Chainlink می تواند مفید واقع شود.

پروژه CHAINLINK  چیست؟

Chainlink  که توکن بومی آن LINK  میباشد یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که زنجیره‌های بلوکی را به مجموعه داده‌های دنیای واقعی مانند رویدادها، فیدهای داده و روش‌های پرداختی که بومی بلاک چین نیستند، متصل می‌کند. به این معنا که اطلاعاتی که بومی بلاک چین نیستند، می توانند از طریق یک اوراکل غیرمتمرکز به بلاک چین منتقل شوند.

Chainlink می تواند شکاف بین داده های سنتی و آینده فناوری بلاک چین را پر کند. این قراردادهای هوشمند را قادر می سازد تا با اطلاعات دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند و دسترسی ایمن به منابع داده های کلیدی را برای آنها فراهم می کند. به این ترتیب، Chainlink ورودی ها و خروجی های قابل اعتماد و ضد دستکاری را در هر بلاک چین ارائه می دهد.پروتکل Chainlink همچنین مکانیسم هایی برای اطمینان از صحت و اعتماد داده ها دارد. هدف chainlink  کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین Blockchain و برنامه‌های دنیای واقع است.

 CHAINLINK  چگونه کار میکند؟

تراکنش های بلاک چین برگشت ناپذیر هستند. بنابراین بسیار مهم است که تمام داده ها را قبل از اجرای تراکنش ها تأیید کرد. متأسفانه، پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند مانند اتریوم و کاردانو نمی‌توانند داده‌های دنیای واقعی را به تنهایی در این قراردادها ادغام کنند. در نتیجه، آنها به یک منبع داده قابل اعتماد (به نام اوراکل) برای تأیید و پشتیبانی قراردادها و تراکنش های قرارداد هوشمند نیاز دارند.از آنجایی که Chainlink اساساً قصد دارد شکاف بین منابع خارج از زنجیره و منابع داخلی را پر کند، دو عامل مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت:

زیرساخت های خارج از زنجیره

زیرساخت های زنجیره ای

منابع خارج از زنجیره، گره های اوراکل هستند که خارج از شبکه Chainlink وجود دارند و به بلاک چین خارجی متصل هستند. بیشتر کارهای انجام شده توسط Off-chain Oracle از طریق جمع آوری داده های درخواستی کاربر انجام می شود. داده‌های درخواستی از  Chainlink Core عبور می‌کند – (نرم‌افزاری که ارتباطی بین داده‌های Off-chain و شبکه Chainlink برقرار می‌کند). سپس Chainlink Core داده های فرآیند را بازیابی کرده و به On-chain Oracle تحویل می دهد. اوراکل‌های زنجیره‌ای درخواست‌های کاربر برای داده‌های خارج از زنجیره ارسال شده به بلاک چین را در نظر می‌گیرند و آنها را پردازش می‌کنند. در نهایت درخواست ها به قرارداد هوشمند مناسب هدایت می شوند.

CHAINLINK دارای 3 نوع قراردادهوشمند میباشد:

قرارداد جمع آوری :(Aggregating Contract)  داده ها را از اوراکل ها جمع آوری میکند و دقیق ترین نتایج را با قرارداد هوشمندی که به آنها نیاز دارد مطابقت میدهد.

قرارداد تطبیق سفارش Order-Matching Contract) ): توافق نامه سطح خدمات قرارداد هوشمند (SLA) را با بهترین اوراکل های پیشنهادی مطابقت می دهد.

قرارداد شهرت :(Reputation Contract)  یکپارچگی اوراکل را با بررسی سابقه آن تأیید می کند. این کار شامل عواملی مانند تعداد کل درخواست ‌های تکمیل‌ شده، میانگین زمان پاسخ‌ دهی و مقدار ارز دیجیتالی است که اوراکل در آن قرار داده است.

چه چیزی CHAINLINK  را منحصر به فرد میکند؟

توسعه دهندگان chainlink اخیراً اعلام کرده اند که قصد دارند نسخه فعلی را به نسخه پیشرفته تر ارتقا دهند: Chainlink 2.0.

Chainlink 2.0 چندین ویژگی پیشرفته را ارائه می دهد، که مهمترین آنها شبکه های خارج از زنجیره ساخته شده در بالای اوراکل ها هستند. شبکه‌های خارج از زنجیره برای هدایت بیشتر وظایف محاسباتی پیچیده از لایه اصلی پلتفرم قرارداد هوشمند طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، اتریوم به دلیل افزایش تقاضا برای قدرت محاسباتی، با افزایش هزینه ها دست و پنجه نرم می کند و تهدیدی برای غیرقابل استفاده کردن پلتفرم برای تراکنش های کوچکتر است. Chainlink 2.0 قصد دارد به حل این مشکل کمک کند و فرآیند محاسبات را برای DAppها ارزان تر و آسان تر کند.

ارزCHAINLINK  روی چه شبکه ای قرار دارد؟

Chainlink  بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم ساخته شده است.می توانید آن را در اکثر کیف پول های اتریوم مانند MetaMask یا TrustWallet ذخیره کنید. . LINK در مجموع 1 میلیارد توکن عرضه می کند. 35 درصد از این توکن ها در طول ICO در سال 2017 فروخته شد و حدود 55 درصد از توکن ها هنوز در دست شرکت موسس است. LINK نه فرآیند ماینینگ دارد و نه توکن‌های جدیدی برای پاداش دادن به شرط‌بندی ایجاد می‌کند. در نتیجه عرضه آن ثابت و غیر قابل تغییر است (بدون تورم).

CHAINLINK با چه پروژه هایی همکاری داشته است؟

Chainlink  با سیستم بانکداری سوئیفت (SWIFT) همکاری داشته است. شرکت SmartContract با استفاده از شبکه ChainLink، یک الگوریتم اثبات مفهوم (Proof of Concept) را برای سوئیفت توسعه داد. این مفهوم نشان می‌داد که چگونه می‌توان از راه‌حل ChainLink برای پرداخت کوپن اوراق قرضه استفاده کرد. چین لینک الگوریتم PoC را که از طریق نرخ سود دورن شبکه‌ای 5 بانک مختلف نظیر فیدلیتی، BNP پریباس، بارکلیز (Barclays)، سنتاندر (Santander) و سوسیته جنراله (Societe Generale) توسعه داده بود، در کنفرانس سیبوس در اکتبر سال 2017 معرفی کرد.

Chinlink  همچنین با (Zeppelin OS) همکاری کرده، که به ساخت اسمارت کانترکت‌های هوشمندتر، سریعت‌تر و ساده‌تر کمک می‌کند. فاکتوم (Factom) نیز دیگر همکاری چین لینک بود؛ یک سیستم ذخیره‌سازی غیر متمرکز که از بلاکچین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. از دیگر همکاری های chainlink

Wanchain: پلتفرمی که برای ایجاد تعامل بین ارزهای دیجیتال مختلف طراحی شده است.

Request Network  صرافی که ارزهای فیات را با ارزهای رمزپایه مبادله می‌کند.

بنیانگذاران CHAINLINK  چه کسانی میباشند؟

سرگی نازاروف:نازاروف هم‌بنیانگذار و مدیرعامل chainLink است. او سابقه خوبی در فضای بلاک چین دارد. و یک صرافی ارز دیجیتال به نام (Secure Asset Exchang) و یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز به نام (CryptoMail) را راه‌اندازی کرده بود.

استیو الیس:الیس هم‌بنیانگذار و مدیر بخش فنی chainlink است. او هم پیش از همکاری در پروژه chainlink، در پلتفرم سکیور اسِت اکسچنج مشغول بود. الیس همچنین پیش از شروع فعالیت در حوزه بلاک چین، به‌عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت (Pivotal Labs )مشغول به کار بود.

آری جولز:سومین فرد مهمی که در تیم chainlink می‌توان از او نام برد، آری جولز است. آری جولز به‌همراه نازاروف و الیس، نظریه پردازان اصلی و نویسنده وایت پیپر chainlink هستند. او استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه (Cornell Tech) و مدیر بنچمارک معروف (IC3) است و در حال حاضر، به‌عنوان مشاور در پروژه chainlink فعالیت دارد.از سایر اعضای برجسته chainlink می‌توان به (Andrew Miller)، (Hudson Jameson) و (Jake Brukhman) اشاره کرد که هر سه آنها در سمت مشاور در chainlink حضور دارند. اندرو میلر مشاور پروژه‌های تزوس و زی‌کش هم هست و هادسون جیمسون، یکی از توسعه‌دهندگان ارشد اتریوم است.

جمع بندی

ممکن است یک روز روند بیت کوین مورد توجه باشد، روز بعد پروژه‌های دیفای و روز بعد NFTها. اما چیزی که همیشه موردتقاضا باقی می‌ماند، ابزارها هستند. chainlink ابزاری است که به‌دلیل کاربرد بنیادین، خاص و متفاوتش، همیشه به آن نیاز خواهیم داشت. این تقاضا در بلندمدت و با توسعه کاربردهای بلاک چین، بیش از پیش تقویت خواهد شد.یافتن پروژه‌ای در فضای بلاک چین که خواهان تبدیل شدن به بیت کوین یا اتریوم بعدی نباشد، دشوار است. ارز دیجیتال  chainlinkیک پرژه با پتانسیل بالا و راه‌حلی برای مشکلات Blockchain است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا