معرفی رمز ارز هامقالات

معرفی پروژه های متاورس در حال توسعه در سال ۲۰۲۲

همه ما پیش از این در متاورس یا دنیای مجازی بوده‌ایم اما به‌تازگی بیش از پیش درباره‌اش می‌شنویم. حال واقعاً متاورس چیست؟

در حال حاضر ما در دنیای خود به وسیله گوشی یا سیستم به اینترنت وصل می‌شویم و تمام ارتباط ما با اینترنت از طریق صفحه نمایش گوشی یا مانیتورمان است. در متاورس اما کاربران محدود به یک صفحه نمایش نیستند بلکه تمام ذهن آن‌ها درگیر زندگی در دنیای جدید است (شاید مثل یک خواب متفاوت). دنیایی که بسیاری از محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارد و ممکن است مفهوم زمان و مکان را برای ما تغییر دهد.

اصطلاح Metaverse به نویسنده Neal Stephenson نسبت داده شده است. او کسی بود که در رمان علمی تخیلی خود “Snow Crash” در سال 1992، افراد را به عنوان آواتارهایی که در محیط های واقعیت مجازی مختلف (مانند ساختمان های سه بعدی واقع گرایانه) ملاقات می کنند تجسم کرد. فیس بوک و مایکروسافت از جمله شرکت های پیشرو و سرمایه گذار در پروژه متاورس می باشد که باعث شدند به اعتبار متاورس افزوده می شود. پروژه های جدید متاورس از جمله عوامل افزایش محبوبیت، کاربرد و اعتبار دنیای دیجیتالی و هیجان انگیز متاورس می باشد.

 

متاورس چیست؟

متاورس به طور ناگهانی به یک موضوع پرطرفدار تبدیل شده است، متاورس (Metaverse)، اصطلاحی‌ که برای اولین بار در داستان‌های علمی تخیلی به کار رفت، ترکیبی است از پیشوند Meta””، به معنای فراتر، و “Universe” به معنای جهان. جهان دیجیتالی متاورس، یک شبکه وسیع و گسترده از جهان ها و شامل شبیه سازی های سه بعدی پایدار می باشد که افراد زیادی را به صورت مجازی در خود جای داده است. متاورس افراد را قادر می سازد تا به صورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. به زبان عامیانه، این یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می توانند معاشرت کنند، خرید کنند، فعالیت های مختلف انجام دهند و چیزهای جدید یاد بگیرند.چیزی که Metaverse را از یک تجربه چند نفره سنتی متمایز می‌کند، توانایی مردم برای ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوا برای شکل دادن به دنیای اطرافشان در تنظیمات کم و بیش پایدار است. یک نمونه روشن در این زمینه، World of Warcraft است که نزدیک به چند دهه است که با متاورس مجازی و دیجیتال در دنیای مبتنی بر اقتصاد دیجیتال و مجازی حضور پر رنگی دارد. با این حال، Metaverse مفهوم گسترده‌تری از بازنمایی فضای دیجیتال است تا مردم را از سفرهای مجازی گرفته تا کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها دور هم جمع کند.

 

معرفی پروژه های جدید متاورس در سال 2022 و چگونه کار میکنند؟

  دیسنترالند (Decentraland-MANA)

ارز دیجیتال مانا، یکی از ارز های محبوب  در حوزه متاورس میباشد.دسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم بازی و واقعیت مجازی است که می توان در آن زمین های دیجیتالی و موجودیت های دیگر دیجیتالی را خرید و فروش کرد. اکو سیستم این پلتفرم با حمایت شبکه و بلاکچین اتریوم کار می کند و رمز ارز بومی با نام ارز دیجیتال MANA را در بستر بازی خود دارد. در این پلتفرم و دنیای مجازی، شما زمین ‌های دیجیتالی را خریداری می‌کنید که میشود در آنها ساخت و ساز انجام داد و به درآمد رسید. این زمین‌ های دیجیتالی در واقع دارایی ‌های غیرقابل تعویضی تحت عنوان توکن های NFT هستند که توسط قرار داد های هوشمند اتریوم نگهداری و ذخیره میشوند. محدودیتی برای فعالیت در این پلتفرم وجود ندارد. دسنترالند اولین پلتفرم غیر متمرکز دیجیتالیست که کاملا متعلق به کاربران آن میباشد.

 

 

Axie Infinity

یکی دیگر از ارزهای برتر متاورس و محبوب ‌ترین بازی مبتنی بر رمزنگاری و پروژه متاورس با استفاده از بلاک چین است که توکن اصلی آن AXS نام دارد. در مناطقی مانند آسیای جنوب شرقی، به ویژه در فیلیپین و ویتنام، Axie Infinity به توسعه اقتصاد دیجیتال مبتنی بر دارایی های رمزنگاری شده دامن می زند. در واقع مردم در مناطقی که دسترسی به خدمات بانکی سخت و اغلب گران است، Axie Infinity را به عنوان منبع اصلی درآمد خود بازی می کنند. کاربران شخصیت‌های Axie Infinity را به‌عنوان NFT خریداری می‌ کنند و هنگامی که مجموعه ‌ای از سه Axie داشته باشند، می‌ توانند با کاربران دیگر بازی کنند.توکن AXS توکن اصلی Axie Infinity و همانطور که گفتیم از ارزهای برتر متاورس، به عنوان ارز اصلی درون بازی استفاده می شود. بنابراین، اگر درآمد بازی بالا باشد، کاربرد توکن AXS افزایش می ‌یابد و ارزش آن را افزایش می ‌دهد. انجمن‌ هایی مانند YGG، Avocado Guild و GuildFi اساساً به کاربران اجازه می ‌دهند تا NFT آکسی ها را برای بازی Axie Infinity با سیستم اشتراک درآمد قرض بگیرند.

 

MEGA

یکی دیگر از پروژه های جدید متاورس، ارز دیجیتال MEGA است. MegaCryptoPolis یک بازی شهرسازی غیرمتمرکز و مبتنی بر قراردادهای هوشمند پالیگان، Tron blоckсhain و اتریوم می باشد که می توان آن را از طریق برنامه های خاص در تلفن های همراه و مرورگرها اجرا کرد. MegaCryptoPolis به مالکان حقوق می دهد و در زنجیره بلاک چین تایید می شود. نشانه اصلی این پلتفرم، MEGA می باشد و زمانی که بازیکنان منابع را در قرارداد هوشمند قفل می کنند، ایجاد می شوند.برای شروع بازی، وجود یک قطعه زمین به عنوان یک نیاز حداقلی می باشد. بازیکنان می توانند در این زمین، ساختمانی را ایجاد کنند، ارتقا دهند و به این ترتیب امتیازات نفوذ و سهم مالیات خود را در ETH را کسب نمایند.

 

ارز دیجیتال استار اطلس (ATLAS)

بازی استار اطلس یک پلتفرم گیمینگ چند نفره بزرگ میباشد که در فضای واقعیت مجازی  انجام میشود. این بازی یک شبیه ساز واقعی با کیفیت بالا است و بر روی unreal Engine 5 انجام میشود. در این بازی سه گروه وجود دارد که با هم رقابت دارند و کاربر این بازی باید جز یکی از این گروه ها باشد. به علاوه در این بازی یک شبیه ساز پرواز وجود دارد که برای خیلی از کاربران جذابیت زیادی دارد. این بازی روی بلاکچین سولانا (Solana) ساخته شده و توکن اختصاصی اون ارز دیجیتال استار اطلس نام دارد. از توکن های ارز دیجیتال ATLAS درون بازی برای خرید دارایی ها و NFT های پلتفرم استفاده میشود.

سایبر دراگون(Cyber Dragon-GOLD)

سایبر دراگون از دیگر پروژه های متاورس و جزو بازی های آنلاین به سبک نقش‌آفرینی یا RPG است که به دست استودیوی باینری ایکس (BinaryX) توسعه داده شده است. در این بازی، بازیکنان باید قهرمان‌های NFT را به خدمت بگیرند و اقلام کمیاب را جست‌وجو کنند و به چنگ بیاورند. هدف نهایی در این بازی، شکست اژدهای سایبر است که از گنجینه‌ای ارزشمند محافظت می‌کند. در این بازی، دو توکن بومی وجود دارد: یکی توکن BNX که توکنی حاکمیتی است و دیگری توکن Gold که ارزی برای مبادلات درون‌برنامه‌ای بازی است و هر دوی آن‌ها، در دسته ارزهای دیجیتال متاورس قرار می‌گیرند.

 

پروژه سالیس (Solice)

سالیس پروژه میان پلتفرمی واقعیت مجازی (VR‌) متاورس است که روی بلاک چین سولانا ساخته شده است. سالیس یک سرزمین دیجیتال به ما ارائه می‌کند که مالکیت‌، ساخت و اداره آن به واسطه کاربران و از طریق واقعیت مجازی به انجام می‌رسد.این پلتفرم شباهت زیادی به دیسنترالند (Decentraland) دارد؛ زیرا متاورس Solice نیز شامل تعداد ثابتی از قطعات زمین (LAND‌) می‌شود که در حقیقت ماهیت توکن بی‌همتا  NFT‌ داشته و قابل توسعه و استفاده در راستای کسب درآمد توسط صاحبان خود هستند. بازی مبتنی‌بر ماموریت یا Quest‌  به کاربران این امکان را میدهد تا بخشی از عرضه توکن SLC را کسب کنند و ماموریت‌های محول‌شده در این متاورس را به انجام برسانند.  Solice‌ یک پلتفرم وب‌محور است که برای تبادل دارایی‌های مبتنی بر Solice سه‌بعدی واقعیت مجازی شامل قطعه‌های زمین‌، حیوانات همراه‌، آواتار‌ها‌، ساختمان‌ها‌، مواد اولیه خام و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

Ultra

ارز دیجیتال Ultra، یک رمز ارز در حوزه بازی های ویدیویی و آنلاین می باشد. اکوسیستم Ultra، بستری برای توزیع بازی های Ultra و همچنین مبتنی بر بلاک چین می باشد و به توسعه دهندگان و گیمرها این امکان را می دهد که بتوانند به فروش مجدد بازی ها بپردازند. این پلتفرم ضمن این که به شرکت ها برای منتشر خدمات و برنامه‌های سرگرمی کمک می کند، به گیمرها نیز برای پیدا کردن بازی ها و فضاهای جدید کمک می کند تا بتوانند بدون نیاز به ثبت نام و حساب کاربری جدید، آنها را به دست آورند. Ultra به گیمرهایی که در روند بازی ها، تبلیغات را مشاهده می کنند یا تست بازی ها را انجام می دهند، Ultra Coin اهدا می کند.همچنین این پلتفرم به افرادی که کاربران جدیدی را به این شبکه اضافه کنند، Ultra Coin جایزه می دهد.گیمرها در این پلتفرم با فروش بازی های دست دوم یا بازی هایی را که تا مراحلی پیش برده‌اند، می توانند درآمد کسب کنند.

 

 

جمع بندی

آینده متاورس هیچ پایانی ندارد. برعکس با حضور کاربران بیشتر در این فضا، بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. این برنامه ساده‌ای نیست که آن را از اپ استور دانلود کنیم یا برای سرگرم کردن کودکان یا خودمان وارد آن شویم. متاورس جهانی مجازی است که واقعیت و دنیای مجازی را ادغام می‌کند. انتظار می‌رود همان‌طور که سال ۲۰۲۱، آگاهی از توکن‌های غیر مثلی افزایش یافت و از پروژه‌های این حوزه استقبال شد، سال ۲۰۲۲ نیز سال افزایش پذیرش متاورس باشد. در این مقاله ۷ نمونه از برترین و جذاب‌ترین پروژه های متاورسی در حال توسعه در سال ۲۰۲۲ بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا