آموزشآموزش استخراج

آموزش کامل استخراج دوج کوین

در سال‌های گذشته، استخراج دوج‌ کوین (DogeCoin) به‌دلیل ارزش کم این ارز دیجیتال سوددهی زیادی نداشت. ارزش هر واحد این رمز ارز که اوایل جولای ۲۰۲۰ فقط 0.۰۰۲۴ دلار بود، اکنون به حدود 0.27 دلار رسیده است. این پروژه میم کوین ابتدا در سال ۲۰۱۳ و فقط بر‌‌‌اساس شوخی ایجاد شد و حالا جزو ارزهای دیجیتال ارزشمند بازار محسوب می‌شود.دوج کوین به یکی از ارزهای دیجیتال برتر در بازار تبدیل شده است. اگر قصد دارید دوج کوین استخراج کنید، در این مقاله روش انجام کار توضیح داده شده است.

استخراج دوج کوین چیست؟

استخراج دوج کوین در واقع به فرآیندی گفته می شود که در طول مسیر، کاربر در ازای بررسی تراکنش های بلاک چین دوج کوین، دوج های جدید را تحت عنوان پاداش دریافت می کند.استخراج دوج کوین مانند قرعه کشی است. برای شرکت در قرعه کشی در واقع رایانه یا نود باید کار انجام دهد. رایانه های زیادی در یک زمان بر روی یک بلاک کار می کنند اما تنها یکی از آنها برنده پاداش ارز جدید می شود. ماینر دوج‌ کوین سخت‌افزاری است که گره‌های شرکت‌کننده در شبکه این ارز دیجیتال را برای انجام محاسبات ریاضی موردنیاز به‌منظور بررسی و تأیید تراکنش‌های ورودی دوج چین (DogeChain) استفاده می‌کند. دوج چین در‌واقع بلاک چین دوج کوین است.استخراج کننده ای که ارز جدید را دریافت کند، نودی است که بلاک جدید تراکنش ها را به بلاک های قدیمی اضافه می کند. این فرایند با استفاده از معادلات پیچیده ریاضی کامل می شود. نودی که بتواند اول از همه این معادلات پیچیده ریاضی را حل کند، برنده است. پس از آن می تواند بلاک جدید از تراکنش های تایید شده را به بلاک چین متصل یا اضافه کند.

 

فرآیند استخراج  دوج کوین متفاوت با سایر رمز ارزها :

الگوریتم

هر یک از رمز ارزها برای استخراج سکه های جدید قانون های خاص خود را دارند که به این قوانین الگوریتمِ ماینینگ با هشینگ گفته می شود.

زمان استخراج بلاک

در واقع مدت زمانی است که طول می کشد تا یک بلاک جدید از تراکنش ها بررسی و به بلاک چین اضافه شود.

سختی استخراج

سختی استخراج به صورت عددی است که نشان می دهد استخراج هر بلاک جدید چقدر سخت و زمانبر است. با استفاده از این عدد می توانید بررسی کنید که برای برنده شدن در قرعه کشی استخراج باید چقدر کار انجام دهید. سختی استخراج بسته به این که چه تعداد استخراج کننده در شبکه فعال هستند می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند. همچنین سختی با توجه به پروتکل ارز برای ثابت نگه داشتن مدت یا زمان بلاک، تنظیم می شود.

پاداش

این اصطلاح در واقع به میزان رمز ارزی گفته می شود که به عنوان پاداش به ماینر بلاک جدید تعلق پیدا می کند.

مشخصات و ویژگی‌های دوج کوین:

الگوریتم استخراج: Scrypt

پاداش بلاک: ۱۰,۰۰۰ کوین

زمان هر بلاک: ۱ دقیقه

استخرهای استخراج: Aikapool ،۱CoinPool ،Multipool

تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۸ دسامبر سال ۲۰۱۳

مقایسه فرآیند ماینینگ دوج کوین با سایر رمز ارزها:

نحوه ماینینگ دوج کوین

دوج کوین مثل بسیاری از ارزهای دیجیتال بر‌‌‌اساس اثبات انجام کار (PoW) کار می‌کند. با‌‌توجه‌‌‌به بودجه و تجهیزات، می‌توانید با روش‌های مختلفی دوج کوین استخراج کنید:

استخراج دوج کوین به شکل انفرادی

استخراج ارزهای دیجیتال از طریق پردازنده‌های گرافیکی انجام می‌شود که آن‌ها را با نام GPU می‌شناسیم. GPUها را در مانیتورها و سیستم‌های خانگی برای بهبود پردازش تصاویر نیز به کار می‌گیرند. برای استخراج انفرادی دوج کوین، کافی است یک فرد با استفاده از یک GPU و از طریق نرم‌افزاری مانند EasyMiner  این کار را انجام دهد، اما بدون شک این نحوه استخراج دشوار است و سرعت بسیار کمی خواهد داشت. همچنین شاید میزان هزینه‌های سخت‌افزاری و مصرف برق برای استخراج دوج کوین به شکل انفرادی، از میزان سوددهی آن بیشتر باشد.

استخراج دوج کوین از طریق استخر استخراج

برای کسانی که علاقه‌مند به کسب سود از طریق استخراج ارز دیجیتال دوج هستند، روش پیوستن به استخرهای ماینینگ توصیه می‌شود. به دلیل هش‌ریت بالای استخرها، شانس بیشتری برای تشکیل بلوک‌های جدید وجود دارد. فقط باید در نظر داشته باشید که قبل از ورود به یک استخر، باید 1 تا 3 درصد از هزینه‌ امتیاز اشتراک را به استخر بپردازید. سه مورد از استخرهای مهم استخراج دوج عبارتند از: Multipool، Prohashing و AikaPool.

استخراج ابری دوج کوین

منظور از استخراج ابری، اجازه یک قدرت محاسباتی از یک پایگاه داده به شکل ماهانه یا سالانه است که طی این اجاره، کوینی انتخاب شده و به وسیله استخر استخراج می‌شود. پاداش بلوک در این روش بر حسب میزان قدرت پردازشی که اجاره می‌شود، به اجاره‌کننده پرداخت می‌شود.با توجه به اینکه قراردادهای استخراج ابری مدت‌دار هستند و مدت‌زمان خیلی محدودی دارند، این امکان وجود دارد که قیمت ارز انتخاب شده به اندازه‌ای پایین بیاید که هزینه برق و دیگر هزینه‌های عملیاتی را نیز پوشش ندهد و سرمایه شما از بین برود.با این وجود، در استخراج ابری نیز با توجه به اینکه به یک شبکه بزرگتر می‌پیوندید، میزان دریافت پاداش بیشتر خواهد بود و به هیچ تجهیزات خاصی نیز نیاز نخواهید داشت و تنها چیزی که نیاز داری، یک کیف پول دوج کوین است.

استخرهای معروف دوج کوین که استخراج ابری انجام می‌دهند عبارتند از: NiceHash و Genesis Mining

 

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج دوج کوین

سخت افزار مورد نیاز برای ماین کردن دوج کوین

  • پردازنده‌های کامپیوتر‌ی (CPU)
  • کارت گرافیک (GPU)
  • ماینرهای ASIC

ماینرهای CPU

اگرچه می‌توان با کامپیوتر‌های معمولی نیز دوج کوین استخراج کرد، اگر سیستم شما چندان قدرتمند نباشد، این کار سوددهی مناسبی نخواهد داشت. فرایند استخراج وابستگی زیادی به قدرت پردازنده مرکزی (CPU) دارد. بهتر است با cpu های قدیمی اقدام به ماین کردن نکنید، چون این کار امکان دارد دما را افزایش داده و در نهایت باعث آسیب به رایانه شما شود.

ماینرهای GPU

با همه کارت های گرافیک می توانید دوج کوین را استخراج کنید زیرا قدرتمند‌تر و بهینه‌تر عمل می‌کنند. اگر قصد دارید با کارت گرافیک دوج کوین استخراج کنید، چهار نمونه از کارت گرافیک‌های برتر عبارتند از:

ایسوس RX Vega 64

انویدیا جی‌فورس GTX

SAPPIRE Pluse Radeon RX 580

Scrypt ASIC Miner

دستگاه ماینر ASIC مخصوص    :Scrypt این دستگاه در واقع برای انجام استخراج رمز ارزهایی ست که از الگوریتم SCRYPT استفاده می کنند.دوج کوین بر‌‌اساس الگوریتم Scrypt اجرا می‌شود که از این نظر شبیه لایت کوین است؛ بنابراین، می‌توان گفت بهینه‌ترین سخت‌افزار برای استخراج دوج کوین، Scrypt ASIC است؛ زیرا این ماینرها به‌طور خاص و فقط برای استخراج ارز‌های رمزنگاری‌شده با الگوریتم Scrypt طراحی شده‌اند. اگر توان مالی کافی برای خرید ASIC Miner دارید، می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید؛ زیرا سودآوری آن بیشتر از استخراج با کارت گرافیک است. ازجمله ماینرهای برتر ASIC برای استخراج دوج کوین عبارت‌اند از:

Bitmain Antminer L3

BW L21 Scrypt Miner

Innosilicon A2 Terminator

نرم افزار مورد نیاز برای ماین کردن دوج کوین

این که شما استخراج را با دستگاه های اسیک، کارت های گرافیک یا CPU ها انجام دهید، لازم است از نرم افزار مربوطه نیز برای انجام استخراج استفاد کنید. در واقع باید از نرم افزاری استفاده کنید که با سخت افزار شما متناسب باشد.

نرم افزارهای زیادی برای استخراج با کارت گرافیک وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

CudaMiner این نرم افزار جزو بهترین انتخاب برای محصولات انویدیا است.

CGminer  این نرم افزار با بیشتر کارت های کار میکند.

EasyMiner محیط کاربر پسندی دارد  بنابراین برای مبتدیان بسیار مناسب خواهد بود.

MultiMiner بهترین نرم افزار برای استخراج رمز ارزهایی است که از الگوریتم scrypt استفاده می‌کنند. از این نرم افزار می توان برای ارزهایی با الگوریتم SHA-256 مثل بیت کوین نیز استفاده کرد.اما علاوه بر این نرم افزار، می‌توان از CGminer و EasyMiner هم برای دستگاه ASIC استفاده کرد.

بهترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری دوج کوین

برای نگهداری دوج کوین از کیف پولهای نرم افزاری و سخت افزاری میتوان استفاده کرد.که این کیف پولها عبارتند از:

  • لجر نانو اس
  • ترزور مدل تی و کوین بیس
  • دوج کوین کور

برای ماین کردن دوج کوین باید کیف پول کامل این رمز ارز را در اختیار داشته باشید که به آن دوج کوین کور (doge coin (core گفته می شود.

آیا استخراج دوج کوین سودآور  است؟

در صورتی که استخراج انفرادی را انتخاب کرده باشید، کسب سود برای شما با توجه به هزینه برق و خرید سخت افزار، دشوارتر خواهد بود. با این حال اگر انتخاب شما استخر استخراج باشد، کسب سود کمی راحت تر خواهد بود.

جمع بندی

با توجه به رشد چشم‌گیر ارز دیجیتال دوج کوین در سال 2021، توجه بسیاری از ماینرها به سمت این کوین جلب شد. در این مقاله نحوه استخراج دوج کوین توضیح داده شد.در نظر داشته باشید که استفاده از تجهیزات قدرتمندتر و پیوستن به استخرهای ماینینگ می‌تواند به کسب سود بیشتر کمک کند، اما انتظار نداشته باشید که با شروع استخراج یک ارز در عرض مدت زمان کمی، ثروت زیادی به دست آورید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا