آموزشآموزش کیف پول
موضوعات داغ

هر معامله گر باید با اصطلاح والت ارز دیجیتال سرد و گرم آشنایی کامل داشته باشد

اصطلاح کیف پول سرد و گرم

کیف پول های از دیجیتال به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند، به این صورت که کیف پول های سرد شامل کیف پول های سخت افزاری و کاغذی هستند و کیف پول های گرم شامل کیف پول های موبایلی ،دسکتاپ و آنلاین مثل صرافی ها می باشند .

 

معرفی و دسته بندی کیف پول های ارز دیجیتال سرد و گرم

 کاربردی که کیف پول های ارز دیجیتال دارند به این صورت می باشد که وظیفه آن ها این است که کلیدهای خصوصی و عمومی را برای شما تولید کنند .یا همان Public Key و  private key تا شما بتوانید دارای خود را مدیریت کنید و همچنین ایمنی لازم برای نگهداری سرمایه شما ایجاد شود.

 اگر نمی دانید کلید خصوصی و عمومی چه هستند؟ آن را با یک مثال برای شما توضیح می دهم.

 کلید عمومی همانند آدرس ایمیل شما است که می توانید آن را در اختیار بقیه قرار دهید تا برای شما پیام ارسال کنند. اما کلید خصوصی مانند رمز عبور ایمیل شما است که فقط باید در دستان شما باشد و در اختیار هیچ کس دیگری قرار نگیرد.

پس در نتیجه کیف پول های سخت افزاری برای شما معجزه نمی کنند، بلکه شما میبایست موارد امنیتی را همچنان رعایت کنید و کلید خصوصی خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید . در صورتی که کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال شما در دست کس دیگری قرار گیرد، آن شخص به تمام دارای شما دسترسی پیدا خواهد کرد و فرقی نمی‌کند که شما از چه نوع کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتالی استفاده می  کنید .در واقع  لو رفتن کلید خصوصی شما ،مساوی است با به سرقت رفتن تمام سرمایه دیجیتال شما .

 

دیگر از موارد امنیتی که کیف پول های سرد در اختیار شما قرار می دهند؛ آفلاین بودن آن است به این معنی که از دسترس اینترنت خارج است و این موضوع ،دست هکرها را برای هک کردن کیف پول یا دارایی شما کوتاه میکند. همچنین حافظه‌ای دارد که می تواند اطلاعات شما را به صورت ایمن در خود نگه دارد.

 

واژه کیف پول ممکن است مقداری سردرگمی در مفهوم واقعی آن ایجاد کند .

کیف پول های واقعی در واقع وسایلی هستند که  شما می‌توانید اموال و وسایل خود را در آن نگه دارید

اما کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال به این صورت عمل نمی کند .در واقع شما دارایی خود را در آن نگه نمی دارید، بلکه وظیفه کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال، نگهداری و محافظت از کلیدهای خصوصی و عمومی شما هستند و اصل دارایی شما در بلاک چین ذخیره شده است که این امر باعث ایجاد ایمنی هر چه بیشتر در کل کریپتوکارنسی میشود .

 

همانطور که قبلا درباره ماهیت کیف پول ارز دیجیتال صحبت شد، اگر کیف پول شما گم شود یا بشکند دارایی شما از بین نخواهد رفت و فقط کافی است با تهیه یک کیف پول دیگر و وارد کردن اسامی دوازده گانه  که از قبل در ابتدا برای ایجاد حساب در اختیار شما قرار گرفته .می توانید دوباره به دارایی خود دسترسی پیدا کنید. یک مثال خوب درباره ماهیت کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال این است که همانند کارت اعتباری بانکی شما عمل می‌کند که با از بین رفتن این کارت اعتباری ،سرمایه شما از بین نمی‌رود ،بلکه کافی است به بانک مراجعه کنید و کارت دیگری دریافت کنید.

 

تفاوت کیف پول های سرد و گرم

 

هر معامله گر باید با اصطلاح کیف پول سرد و گرم آشنایی کامل داشته باشد.

 

 یکی از بزرگترین تفاوت هایی که کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال گرم با مشابه سرد خود دارد موارد امنیتی می باشد.

 همانطور که گفته شد کیف پول های گرم ، شامل کیف پول های دسکتاپ ،موبایلی و صرافی ها می باشند در نتیجه این کیف پول ها به صورت مدام به اینترنت متصل هستند و کلید خصوصی شما را در یک بستر همیشه آنلاین نگهداری می کنند. و متاسفانه این موضوع باعث می شود که سرمایه شما همیشه در معرض خطر هک شدن قرار بگیرد .برای همین توصیه می شود فقط یک مقدار کمی از سرمایه خود که برای ترید کردن به آن نیاز دارید را در کیف پول های گرم نگهداری کنید. 

 

انواع والت های سخت افزاری که جزو دسته کیف پول های سرد به شمار می آیند، در اکثر مواقع آفلاین هستند و فقط در موارد خاص و برای مدت کوتاهی نیاز می شود که آن را به اینترنت متصل کنید .همچنین کیف پول ها ،کلید خصوصی شما را در حافظه خود و در بستری کاملا محافظت شده و خارج از دسترسی اینترنت ذخیره می کنند که همانطور که اشاره شد، امنیت دارایی شما را بسیار بالا میبرند .

نکته‌ای که درباره کیف پول های سرد یا سخت افزاری ارز دیجیتال مطرح است، موضوع همراه داشتن اجباری آن می باشد.

 وقتی شما از این نوع کیف پول ها استفاده می کنید مجبور هستید که آن را با خود حمل کنید و همه جا با خود ببرید تا بتوانید در موقع نیاز از آن استفاده کنید .اما کیف پول های گرم همیشه و هر جا در دسترس شما خواهند بود از این رو شرکت های سازنده کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال محصولات خود را بسیار کوچک و سبک درست می‌کنند که حمل آن ساده باشد .پس موقع انتخاب کیف پول سخت افزاری، بحث اندازه و وزن آن بسیار مطرح است در نتیجه به این نکته توجه داشته باشید.

استراتژی کلی برای نگهداری سرمایه شما در کیف پول های سخت افزاری و سپس انتقال یک بخش کوچکی از آن به کیف پول های گرم مانند دسکتاپ یا صرافی ها فقط به منظور ترید روزانه می تواند بسیار مفید باشد .

در واقع شما میتوانید به صورت روزانه بخش مشخصی از دارائی خود را به صرافی منتقل کنید و در ادامه ، معاملات خود را انجام دهید و پس از آن، سود خود را به کیف پول خود برگردانید . 

از کیف پول های گرم هم مانند صرافی برای نگهداری سرمایه خود استفاده نکنید .

 این استراتژی کلی یک معامله گر می باشد

هر معامله گر باید با اصطلاح کیف پول سرد و گرم آشنایی کامل داشته باشد.

 

 والت کاغذی

 

 در صورتی که بخواهیم فقط و فقط امنیت سایبری یک کیف پول را در نظر بگیریم، قطعا کیف پول کاغذی ، 100% ایمنی بیشتری نسبت به هر کیف پول دیگری دارد چون همانطور که از اسمش پیدا است در واقع یک کاغذ است. کیف پول کاغذی هیچ وقت مورد حملات سایبری قرار نمیگیرد 

.در واقع اگر بحث کارایی و سخت افزار به میان باشد قطعاً کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال گزینه های بهتر و مدرن تری برای کار شما می باشند. اما شما برای تهیه یک کیف پول سخت افزاری باید مبلغ قابل توجهی را در نظر بگیرید .

 

همانطور که میدانید کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار هستند اما این به این معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توانند در برابر حملات سایبری قرار بگیرند، چون بالاخره دارای سیستم  کامپیوتری هستند .اما کیف پول کاغذی در کنار رایگان بودند هیچ وقت نمی تواند مورد هک قرار بگیرد . 

با این حال کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال ،گزینه های خوبی برای نگهداری سرمایه شما میباشد و به قول معروف آزمون خود را پس داده اند.

کار با کیف پول کاغذی بسیار سخت می باشد ،چرا که نوشتن آن کار زمان بر است و اگر اشتباهی در نوشتن آن رخ دهد امکان این وجود دارد که شما دارائی خود را در بلاک چین گم کنید و همچنین نقل و انتقال آن می تواند مقداری دشوار باشد و در صورت گم شدن پیپر والت ؛ شما دارائی خود را در بلاک چین از دست میدهید و دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت. شاید اگر مقدار خیلی خیلی زیادی ارز دیجیتال در اختیار دارید و میخواهید آن را برای مدت بسیار طولانی نگهداری کنید، ممکن است گزینه کیف پول کاغذی برای شما مفید باشد. 

 

والت های سخت افزاری

 

 کیف پول های سخت افزاری نسبت به کیف پول های کاغذی امنیت پایین تری دارند اما خوشبختانه با این حال دارای امنیت خوبی می باشند که می توانند به راحتی دارائی شما را به صورت ایمن در خود نگهداری کند و  جای هیچ  نگرانی  در مورد کیف پول های سخت افزاری  نمی نمی باشد .

این نوع کیف پول ها به ندرت پیش می‌آید که نیاز باشد به اینترنت متصل شوند .می‌توانند از راه های مختلف مثل بلوتوث به سیستم شما متصل شوند. همچنین محل حفظ و نگهداری کلید خصوصی و عمومی شما در این کیف پول ها در حافظه ای نسبتاً ایزوله انجام می شود. به همین منظور امنیت کیف پول های سخت افزاری قابل توجه می باشد.

 از موارد امنیتی که شما می بایست درباره کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال رایت کنید این است که ،آن را به کامپیوترهای مشکوک یا آلوده به ویروس متصل نکنید و همان طور که قبلاً هم گفته شد ،شما مجبور هستید که کیف پول سخت افزاری خود را حل کنید.

 بنابراین موضوع اندازه و وزن آن ،موقع خرید یک کیف پول سخت افزاری بسیار مطرح می باشد. اما در کل کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال ،در سایزهای کوچک و وزن های معقول ساخته می شوند ،چون سازندگان این کیف پول ها، موضوع حمل آسان آن را همیشه در نظر می گیرند .

 

والت موبایلی

این نوع کیف پول ها جزو دسته والت های گرم به شمار می روند که  کمترین امنیت را در بین کیف پول ها را دارند .

این کیف پول ها به صورت رایگان عرضه می شوند و شما می توانید آن را در تلفن همراه خود نصب کنید. کیف پول های موبایلی، کلید خصوصی و عمومی شما را در حافظه گوشی ، ذخیره می کنند به همین منظور برای امنیت بیشتر ؛ می بایست از تمیز بودن و بدون ویروس بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که هیچ بد افزاری روی گوشی موبایل شما نصب نباشد . 

از آنجایی که این کیف پول ها ،رایگان هستند؛ هیچ ضمانتی در برابر دارائی شما وجود ندارد و در صورت بروز هر مشکل، شرکت سازنده این نرم افزار ؛مسئولیتی را قبول نخواهد کرد. اما با این حال کیف پول های موبایلی محبوب ترین نوع کیف پول می باشند ،چرا که دسترسی به آن بسیار آسان است و مقدار قابل توجهی امنیت دارد ( در صورتی که موبایل شما دارای بدافزار یا ویروس مخربی باشد) .

 

والت دسکتاپ

 

  کیف پول های دسکتاپ، مانند کیف پول های موبایلی، نرم افزار هایی هستند که کلید خصوصی و عمومی شما را در حافظه کامپیوتر قرار می‌دهند. حال این نرم افزار ها می توانند به صورت رایگان یا پولی عرضه شوند که نسبت به این موضوع امنیت آن ها هم متفاوت است .

قطعاً کیف پول های پولی دسکتاپ از امنیت بهتری برخوردار هستند اما این موضوع به این معنا نیست که امنیت ۱۰۰ درصد در مورد این کیف پول ها وجود دارد. و همچنان بدافزارها و ویروس ها و حملات سایبری جزو مواردی هستند که سرمایه شما را تهدید می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا