آموزشآموزش استخراج

آموزش استخراج ارز هلیوم (Helium)

هلیوم یک شبکه بلاکچین نسبتاً جدید است که برای ایجاد شبکه‌های بی‌سیم غیرمتمرکز و عمومی طراحی شده است. برای این منظور، هلیوم از یک فناوری فرکانس رادیویی (RF) ویژه استفاده می‌کند که پوشش گسترده‌ای را برای دستگاه‌های IoT ارائه می‌دهد. برای این منظور، تیم هلیوم در تلاش است تا با نصب هات‌اسپات (hotspot) در خانه‌های کاربران، پوشش مورد نیاز برای این دستگاه‌ها را فراهم کند.

اساساً در جامعه Helium، راه‌اندازی هات اسپات، نقش ستون فقرات این شبکه را دارد. درواقع این هات اسپات ها به‌صورت متوسط بیش از دویست برابر مساحت امواج وایرلس را پوشش می‌دهند. از این رو افرادی که پوشش بی‌سیم قابل‌اعتماد و صادقانه‌ای داشته باشند، به‌وسیله مکانیزم اثبات پوشش یا PoC (Proof of Coverage) و شرکت در فرایند استخراج ارز دیجیتال هلیوم، توکن HNT را به‌عنوان پاداش خود از شبکه دریافت می‌کنند.با نصب هات‌اسپات‌های بیشتر، شبکه هلیوم گسترش می‌یابد و قابل اطمینان‌تر می‌شود. شبکه هلیوم از پروتکل اجماع HoneyBadger BFT استفاده می کند.

 

 

چگونه می‌توان در فرآیند استخراج ارز هلیوم مشارکت کرد؟

با داشتن دستگاه‌های هات اسپات امکان درآمدزایی از شبکه هلیوم فراهم می‌شود. اما هر فرد به تنهایی نمی‌تواند از استخراج هلیوم سود ببرد. برای شکل‌گیری شبکه، باید تعداد مشخصی از کاربران در یک محدوده جغرافیایی وجود داشته باشند.

استخراج ارز دیجیتال هلیوم چگونه است؟

Helium پاداش‌هایی را بین هات‌اسپات‌ها در پایان هر دوره (Epoch)، توزیع می‌کند. هر دوره در شبکه هلیوم 30 بلوک است و شبکه برای ایجاد هر بلوک 60 ثانیه را هدف قرار می‌دهد. بنابراین، کل زمان برای هر دوره تقریبا 30 دقیقه است. شما می توانید آمار دقیق تولید بلوک را در بلاک اکسپلورر هلیوم مشاهده کنید.

از آوریل 2021، 65 درصد از پاداش‌های ماین هلیوم بین دارندگان هات‌اسپات‌ها توزیع می‌شود، و 35 درصد باقی‌مانده نیز بین شرکت هلیوم و برخی دیگر از سرمایه‌گذاران اولیه توزیع می‌شود.

نحوه توزیع این 65 درصد پاداش برای ماینرهای هلیوم به شرح زیر است:

Challenger: 95%

هات‌اسپات‌ها توسط شبکه انتخاب می‌شوند تا چالش‌ها، یعنی همان پیام‌های رمزگذاری‌شده را از طریق اینترنت، برای گروه هدفی از هات‌اسپات‌ها صادر کنند. این چالش‌ها توسط پروتکل اثبات پوشش، برای تایید پوشش بی‌سیم استفاده می‌شود. هات‌اسپات‌ها می‌توانند این چالش‌ها را از هر مکانی صادر کنند.

اثبات پوشش (Proof-of-Coverage): 5.31%

هات‌اسپات‌ها برای شرکت در اثبات پوشش و اعتبار سنجی پوشش بی‌سیم همتایان خود، سهمی از ارز دیجیتال هلیوم (HNT) کسب می‌کنند. مبلغی که هر هات‌اسپات به‌دست می‌آورد بستگی به این دارد که چقدر مستقیماً در فعالیت اثبات پوشش درگیر است.

شاهدان (Witnesses): 21.24%

هات‌اسپات‌هایی که فعالیت اثبات پوشش دیگر هات‌اسپات‌ها را نظارت و گزارش می‌کنند، بسته به میزان فعالیتی که شاهد بوده‌اند و مقیاس پاداش Challengee’، بخشی از ارز دیجیتال (HNT) دریافت می‌کنند.

انتقال داده‌های شبکه: %32.5

مقداری از ارز دیجیتال (HNT) نیز بین هات‌اسپات‌هایی که داده‌ها را از دستگاه‌های موجود در شبکه منتقل می‌کنند، توزیع می‌شود. مقدار این ارز دیجیتال (HNT) به مقدار داده‌ای که یک هات‌اسپات منتقل می‌کند بستگی دارد.

گروه اجماع: 6%

هات‌اسپات‌ها به طور تصادفی به گروه اجماع اضافه می‌شوند تا وظایفی از جمله اعتبارسنجی تراکنش‌ها و انتشار بلوک‌های جدید در زنجیره بلوکی را انجام دهند.

نحوه تعیین سود استخراج ارز دیجیتال هلیوم

تعیین سود استخراج ارز دیجیتال Heliumبه سادگی اتریوم یا سایر بلاکچین‌های مبتنی بر اثبات کار نیست. در واقع، سود استخراج ارز دیجیتال هلیوم بسته به وضعیت شبکه هلیوم در منطقه شما می‌تواند به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. بهترین راه برای تخمین سود استخراج ارز دیجیتال هلیوم، استفاده از نقشه پوشش این شبکه است. این نقشه، جست‌وجوی هات‌اسپات‌های موجود در منطقه شما را آسان می‌کند. شما می‌توانید با کلیک کردن روی هر هات‌اسپات‌ نزدیک به خود، ببینید که در ۲۴ ساعت یا ماه گذشته چقدر درآمد در قالب HNT داشته است.

برای مشاهده نقشه پوشش شبکه هلیوم به وبسایت https://explorer.helium.com/coverage مراجعه کنید.

بنابراین، اگرچه معیاری برای تخمین دقیق سود استخراج ارز دیجیتال هلیوم وجود ندارد، اما با بررسی درآمد اخیر هات‌اسپات‌های نزدیک، می‌توان درک بسیار خوبی از سود استخراج HNT در منطقه خود به دست آورد.

نحوه انتخاب فرکانس مناسب

قبل از خرید یک ماینر hotspot، باید بدانید که هر قاره فرکانس خود را دارد. در اینجا فرکانس های هات اسپات برخی از کشورها آمده است:

EU – 868

AU – 915

AS – 923

CN – 470

RU – 864

IN – 865

KR – 920

US – 915

 

چطور دستگاه استخراج ارز هلیوم را راه‌اندازی کنیم؟

 • اتصال آنتن به هات اسپات
 • کابل را به برق وصل کنید، اما فعلا آن را روشن نکنید.
 • اپلیکیشن هات اسپات هلیوم را دانلود کنید. لینک دانلود نرم‌افزار برای اندروید و IOS
 • اپلیکیشن را روی موبایل باز کرده و حساب کاربری بسازید. یک کد ۱۲ کلمه‌ای به شما داده می‌شود که مشابه عبارت بازیابی کیف پول است. آن را مانند رمز عبور کیف پول در نظر بگیرید و در مکانی امن ذخیره کنید.
 • برای اپلیکیشن هات‌اسپات هلیوم خود یک پین کد انتخاب کنید.
 • گزینه “Set up Hotspot” را در اپلیکیشن خود انتخاب کرده و مدل هات‌اسپات را انتخاب کنید.
 • محل قرارگیری هات اسپات را انتخاب کنید.
 • اعلام کنید که راهنما را مطالعه کرده‌اید. (تیک تایید را بزنید)
 • اعلام کنید که می‌دانید هلیوم به کلیدهای خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت و از روش‌های ایمن برای تشخیص هرگونه مشکل در هات اسپات شما استفاده می‌کند.
 • به اپلیکیشن اجازه دسترسی به موقعیت (Location) خود را دهید.
 • دکمه پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.
 • در برنامه تایید کنید که هات اسپات را روشن کرده‌اید.
 • اپلیکشن را برای یافتن دستگاه هات اسپات اسکن کنید.
 • هات اسپات را به WiFi متصل کنید.

انتخاب آنتن مناسب برای هات‌اسپات

برای محیط‌های شهری پرجمعیت، آنتن خارجی فایبرگلاس هلیوم با بهره آنتن dBi ۴ (دسی‌بل)

برای محیط‌های اطراف شهر آنتن خارجی فایبرگلاس ۵.۸ دسی‌بل یا ۶ دسی‌بل

برای محیط‌های روستایی، آنتن خارجی روکلند (Rokland) با فرکانس ۹۱۵ مگاهرتز و بهره آنتن ۸ دسی‌بل

برای مکان‌های بسیار دورافتاده آنتن فایبرگلاس روکند بک کانتری (Backcountry) ۱۰ دسی‌بل

فاصله بین ماینرها

محل قرارگیری هات‌اسپات یکی از بزرگترین عوامل موثر بر میزان درآمد است. برای انتخاب محل هات اسپات حتما نقشه پوشش هلیوم را بررسی کنید تا تعداد نقاط مهم موجود در منطقه خود را مشاهده کنید. هر چه تراکم هات اسپات‌ها بشتر باشد، شانس استخراج هلیوم هم بیشتر است. اما اگر فاصله بین ماینرها کمتر از ۳۰۰ متر باشد، رقابت بین هات‌اسپات‌ها برای استخراج ارز هلیوم در آن نقطه بالا می‌رود.

انواع ماینرهای هلیوم 

ماینر بابکت هات اسپات

ماینر هات اسپات Bobcat بهترین PoC و قوی ترین آنتن 4dBi را در مقایسه با بقیه دارد. همچنین این ماینر HNT بالاتری نسبت به دیگران دارد. سیگنال قدرتمند آن به شما این امکان را می دهد که با شاهدان دیگر یا نقاط نزدیک با برد بیش از 10 مایل ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، ماینر Hotspot Bobcat دارای ظرفیت ذخیره سازی 64 گیگابایت است.

قیمت: ۴۲۹ دلار

هات اسپات ماینر نبرا

ماینرهای نبرا (Nebra) توسط شبکه هلیوم و کامیونیتی آن آزمایش شده‌اند. این دستگاه‌ها مناسب محیط داخلی و خارجی عرضه می‌شوند. بزرگترین تفاوت بین مدل‌های داخلی و خارجی این است که دستگاه خارجی داخل کیفی قرار می‌گیرد که برای استفاده در فضای باز مناسب است. جنس آنتن دستگاه داخلی از پلاستیک ساخته‌شده و ۳ دسی بل قدرت دارد، در حالیکه آنتن دستگاه خارجی با همین قدرت از فایبرگلاس ساخته شده است.

قیمت ماینر برای محیط داخلی: ۳۰۰ تا ۴۱۵ دلار

قیمت ماینر برای محیط خارجی: ۴۲۰ تا ۵۸۰ دلار

استخراج کننده هات اسپات بی سیم Rake

در بین تمام ماینرهای هات اسپات هلیوم، Rakewireless کمترین آنتن و فضای ذخیره سازی 2.8 dBi (32 گیگابایت) را دارد. این ماینر ارزان‌تر است، اما به دلیل آنتن کم dBi، زمانی که با آن استخراج می‌کنید، سود کافی برای شما به ارمغان می‌آورد. توجه داشته باشید که آنتن های dBi بالاتر همیشه انتخاب خوبی نیستند. از این رو، اگر در نظر داشته باشید که بر اساس زمین خود و محدوده بین شما و سایر نقاط محلی، آنتن بگیرید، به شما کمک خواهد کرد.

قیمت: ۳۴۵ دلار

بهترین استخرهای استخراج هلیوم کدامند؟

بهترین استخرهای استخراج هلیوم می‌توان Helium Staking، HNT Staking، Multipool App و Vanager اشاره کرد.

 

نحوه ذخیره‌سازی ارز دیجیتال هلیوم

برای ذخیره ارز دیجیتال HNT بهتر است از برنامه کیف پول رسمی هلیوم استفاده کنید. این برنامه برای سیستم‌های عامل iOS و اندروید عرضه شده و علاوه بر ذخیره راحت و ایمن HNT، امکان مدیریت هات‌اسپات‌ها را نیز فراهم می‌کند. برای فروش HNTهای خود نیز کافی است که آنها را از کیف پول هلیوم خود به یک صرافی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند منتقل کنید و سپس، آنها را بفروشید.

جمع بندی

در این مقاله به آموزش استخراج ارز دیجیتال هلیوم و کسب درآمد از این طریق پرداختیم.

هلیوم از آن دسته فناوری‌های بسیار هیجان‌انگیز است. در واقع، بسیار جالب است که ببینیم یک بلاکچین برای برنامه‌های غیر از کریپتو هم استفاده می‌شود؛ دقیقاً مانند اتریوم که از بلاکچین خود برای ایجاد یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز استفاده می‌کند. هلیوم یکی از آن فناوری‌هایی است که کاربردهای قدرتمندی دارد. دیدن اینکه ما یک پلتفرم بلاک چین داریم که برای برنامه ها استفاده می شود، هیجان انگیز است. با استفاده از هلیوم هات اسپات، همه ما می‌توانیم یک شبکه متمایز ایجاد کنیم و در عین حال درآمد غیرفعالی داشته باشیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا