معرفی رمز ارز هامقالات

معرفی ارز دیجیتال محبوب TEZOS

Tezos ارز دیجیتال یک قرارداد هوشمند و پلتفرم بلاکچین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است. همچنین دارای یک ویژگی خود اصلاحی است که توسط مکانیزم رای گیری در زنجیره تامین می‌شود.در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که شبکه تزوس چیست و به بررسی اهداف و ایده‌ها، نحوه کارکرد و … بپردازیم.

ارز دیجیتال TEZOS چیست؟

Tezos با نماد اختصاری XTZ در بازار رمز ارزها خرید و فروش می‌شود.Tezos  یک شبکه بلاکچین اثبات سهام (PoS) منبع باز است که با استفاده از قراردادهای هوشمند، انجام تراکنش‌های همتابه‌همتا را پشتیبانی می‌کند. طراحی شبکه Tezosبه صورتی است که افراد از حق رأی برای اعلام نظر در خصوص برنامه‌های پیشنهادی برخوردار هستند.  این شبکه بستری برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) فراهم آورده است؛ به همین جهت برخی آن را رقیب شبکه اتریوم می‌دانند. پلتفرم‌هایی که امکان راه‌اندازی برنامه‌های غیر متمرکز از طریق قراردادهای هوشمند را در اختیار فعالان عرصه بلاک‌چین قرار می‌دهند، از شهرت زیادی برخوردار هستند. بدون شک در حال حاضر بلاک‌چین اتریوم به عنوان پرکاربردترین بلاک‌چین در این حوزه به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر چند شبکه بلاک‌چین دیگر با ماهیت مشابه ایجاد شده‌اند. بلاک‌چین Tezos یکی از این پروژه‌ها است.

مزایا و ویژگی های ارز TEZOS

 1. Tezos دارای یک بلاکچین مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) است.
 2. چیزی که باعث تمایز این شبکه می‌شود، به‌کار بردن نوع خاصی از الگوریتم PoS است که نودها در آن می‌توانند به‌جای خود نماینده یا وکیل انتخاب کنند. به این روش اثبات سهام وکالتی Delegated Proof of Stake (DPoS) می‌گویند.
 3. بلاک‌چین Tezos به ذینفعان خود توانایی مشارکت در پروتکل‌های مهم و تصمیمات حاکمیتی را از طریق یک پروتکل حاکمیت زنجیره‌ای می‌دهد.
 4. شبکه Tezosبا استفاده از مکانیسم خود اصلاحی خود قصد دارد مشکلات و مسائلی از بلاک چین را کاهش دهد و از بین ببرد و شبکه بلاکچین را به محیطی مناسب برای ورود افراد و پذیرش ارزهای دیجیتال، تبدیل کند.
 5. به‌عنوان یک بلاک‌چین مستقل بوده و محصولی از اتریوم یا بلاک‌چین دیگر نیست.
 6. یک پروتکل سه‌لایه از شبکه، اجماع و معامله است.
 7. طرح مبنی‌ بر پاداش ایجاد ویژگی‌های جدید و امن برای سیستم وجود دارد.
 8. زبان برنامه‌نویسی مایکلسون، قراردادهای هوشمند را امن‌تر می‌کند و اشکالات آن را از بین می‌برد.

معایب ارز دیجیتال TEZOS

تمرکز اصلی تیم توسعه دهندهTezosبه سمت زبان برنامه نویسی آن منعطف بوده و این موضوع به احتمال زیاد به ضرر سایر بخش‌ها تمام شده است. تاکنون تعداد قابل توجهی از کاربران به سمت این شبکه جذب شده‌اند، ولی با این حال Tezos هنوز هم یک شبکه جوان محسوب می‌شود و پتانسیل آن هنوز به صورت کامل محقق نشده است.

 

ارز دیجیتال TEZOS  چگونه کار میکند؟

اگر می خواهید بدانید مدل خود اصلاحی ارز دیجیتالTezos چیست باید بدانید که سه پروتکل اصلی وجود دارد که به عنوان ستون فقرات پلتفرم XTZ عمل می‌کنند. آن‌ها به شرح زیر هستند:

پروتکل شبکه

پروتکل شبکه که اغلب نحوه پخش شدن تراکنش‌ها را در سرتاسر شبکه بین تمام نودها در شبکه مشخص و تعیین می‌کند. همچنین چگونگی دانلود کردن بلاک‌چین، پیداکردن یا کشف نودهای دیگر در شبکه و نحوه اعلام باگ‌های یافت شده به شبکه است.

پروتکل تراکنش

پروتکل تراکنش بر اعتبار تراکنش‌ها حاکم است. دارای رکوردی از تمام اطلاعات بلاکچین است. به ویژه اطلاعات مربوط به تسهیل تراکنش تعاملات همتا به همتا و فعالیت‌های بلاکچین.

پروتکل اجماع

پلتفرم را قادر می‌سازد تا در مورد وضعیت بلاکچین به اجماع برسد. این همان جایی است که مدل DPoS وارد عمل می‌شود. از طریق این پروتکل، هر گونه اصلاح، اضافه یا ارتقاء بلاکچین، باید توسط سرمایه گذاران پلتفرم رای داده شود. پوسته شبکه همچنین به «پروتکل بلاکچین» اشاره دارد که پروتکل تراکنش و اجماع را در کنار هم قرار می‌دهد. در واقع وظیفه اصلی پوسته شبکه، حفظ و ارائه مناسب‌ترین زنجیره شناخته شده به کلاینت‌ها است.

در واقع Tezos یک زبان برنامه‌نویسیOCaml می‌باشد و پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی تمام بلاک‌ها، تراکنش‌ها و پروتکل‌ها را دارا می‌باشد.زبان اوکمل به کمک ماژول‌هایی که دارد برای اصلاح مستقیم پروتکل فعلی می‌تواند مورد استفاده بهینه قرار گیرد. همچنین پوسته شبکه از حملات (DDoS) به شبکه ممانعت می‌کند. در واقع یکی از مهم‌ترین قابلیت پلتفرم Tezos قابلیت پیاده‌سازی پروتکل‌هایی با ویژگی اصلاح‌پذیری مناسب خودشان می‌باشد.

معرفی کیف پول ارز دیجیتال TEZOS

 • کیف پول بومی تزوس XTZ
 • کیف پول نرم افزاری Trust Wallet
 • کیف پول Atomic
 • کیف پول های لجر Ledger
 • کیف پول Guarda

 ارز دیجیتال TEZOS را از کدام صرافیها میتوان خریداری کرد؟

 • Binance
 • Kucoin
 • Coinex
 • OKX

 

شبکهTEZOS با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

موسسات متفاوتی با استفاده از بلاکچین Tezos، اقدام به انتشار NFT کرده‌اند. شرکت‌ Interpop برای انتشار توکن‌های بی‌همتا، کارت‌های مسابقه از شبکه Tezos استفاده کرده است.

کمپانی McLaren Racing برای ساخت توکن‌های غیرمثلی هواداری خود، قراردادی چندساله با بلاکچینTezos امضا کرده است.

همکاری با Tribe (اولین اکوسیستم بلاکچینی تحت حمایت دولت در سنگاپور)، یکی دیگر از پروژه‌های مشترک Tezos است.

همکاری با پنجمین بانک بزرگ برزیل “BTG Pactual” ی کی دیگر از همکاری های Tezos است. در این همکاری قرار است این بانک برزیلی، توکن‌های اوراق بهادار (STO) را بر بلاکچین Tezos راه‌اندازی کند.

بنیانگذاران ارز دیجیتال TEZOS  چه کسانی هستند؟

ایده Tezos در سال 2014 توسط یک زوج به نام‌های کتلین بریتمن  (Kathleen Breitman)و آرتور بریتمن (Arthur Breitman) به منظور ایجاد پلتفرمی با توانایی‌های مشابه اتریوم مطرح شد.

کتلین بریتمن: در حال حاضر مدیر عامل شرکت Dynamic Ledger Solutions می‌باشد. وی همچنین سابقه‌ی فعالیت در شرکت‌های مختلفی در حوزه سرمایه‌گذاری و فناوری از جمله Accenture و Bridgewater Associates را داشته است.

آرتور بریتمن: آرتور بریتمن نابغه ریاضی است و در حوزه علوم اطلاعات تحصیل کرده است. آرتور بعد از فارغ التحصیلی  و قبل از راه‌اندازی پروژه Tezos، به عنوان یک مهندس محقق برای Google X و Waymo مشغول به فعالیت بود. او همچنین به عنوان تحلیلگر کمی برای گلدمن ساکس و مورگان استنلی سابقه فعالیت داشته است.

شرکتی که ایده زوج مذکور را عملی کرد، شرکت Dynamic Ledger Solutions  (DLS) نام دارد که در حال حاضر نقش حمایت کننده این پروژه را هم بر عهده دارد. حامیان پروژه Tezos فقط به شرکت DLS خلاصه نمی‌شوند. بلکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ مثل پالی چین کپیتال (PolyChain Capital) از حامیان این پروژه هستند. به علاوه سرمایه گذارهایی مانند تیم دراپر (Tim Draper) که از طرف‌داران Tezos است.

جمع بندی

با توجه به مزیت‌ها و نحوه کارکرد بلاکچین Tezos می‌توانیم آن را رقیب بالقوه‌ای برای شبکه‌های دیگر مانند اتریوم بدانیم. همچنین ارز دیجیتال Tezos استخراج نمی‌شود زیرا شبکه از پروتکل توافقی Proof of Stake استفاده می‌کند. شبکه بلاک چین Tezos یک پلتفرم منبع باز و قابل ارتقا است که برای ایجاد و میزبانی برنامه‌ها و دارایی‌ها طراحی شده است. مسئولیت مدیریت ارتقاء پروتکل اولیه، از جمله اصلاحات در فرآیند حاکم بر عهده ذینفعان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا