معرفی رمز ارز هامقالات

معرفی ارز دیجیتال MONERO

هدف بسیاری از ارزهای دیجیتال افزایش حریم خصوصی است. رمز ارزهای زیادی به دلیل ویژگی های حفظ حریم خصوصی مورد محبوبیت و مقبولیت هستند که یکی از این ارزهای دیجیتال Monero می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ارز دیجیتال مونرو و نحوه عملکرد و ویژگی های آن بپردازیم .

ارز دیجیتال Monero  چیست؟

Monero با نماد اختصاری  XMRیک ارز دیجیتال و شبکه بلاکچینی میباشد. این ارز با قابلیت هایی مثل امنیت بالا، تراکنش های غیر قابل ردیابی و حفظ حریم خصوصی کاربران به یکی از محبوب ترین و بحث بر انگیز ترین رمز ارزها در دنیای ارز های دیجیتال تبدیل شده است. ارز دیجیتال Moneroیک رمز ارز open source و مبتنی بر حریم خصوصی می باشد. Monero اطلاعات مرتبط با تراکنش‌ها، مانند هویت فرستنده‌ها و گیرنده‌ها و همچنین مقدار منتقل شده در هر تراکنش، را با مخفی کردن آدرس استفاده شده توسط شرکت کننده‌ها ناشناس می‌کند.Monero  از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که Monero نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

هدف کلی ساخت و رمزنگاری دقیق و امن این ارز این بود که اجازه پرداخت سریع، ارزان و بدون ترس از سانسور را بدهد.

هدف دیگری که Monero سعی در بهبود داشت، از نظر مقیاس‌پذیری آن است.

تفاوت های ارز MONERO با BITCOIN

ویژگی های ارز دیجیتالMONERO

    مقیاس پذیری

ارزهای دیجیتالی که بر اساس کد پایه بیت کوین تولید شده اند محدودیت بلاک دارند . سایز بلاک‌های Monero متغیر است و این موجب انعطاف پذیری در مدیریت داده‌ها و مقیاس‌پذیری Monero شده است. رمز ارز Monero با ارائه  طرح عدم رسیدن پاداش هربلاک به کمتر از 0.3 ، این موضوع را اجرا کرد.و باعث شد که تورم ایجاد نشود.این موضوع یعنی اینکه پاداش رمز ارز Monero هیچوقت به زیر 0.3 در دقیقه نخواهد رسید و باعث شد که Monero به یک ارزدیجیتال بدون تورم تبدیل شود.

حریم خصوصی

Monero به حریم خصوصی اهمیت زیادی می‌دهد. در شبکه بلاکچین Monero کاربران تسلط کامل روی تراکنش ها و سرمایه خود دارند. و بخاطر ناشناس بودن هیچ شخص یا ارگانی قادر به پیگیری تراکنش شما نخواهد بود.

تمرکززدایی

Moneroعلی رغم استفاده از اثبات کار ،با در نظر گرفتن روش های متفاوت در جهت تمرکز زدایی حرکت می کند.

مزایایMONERO

 • یکی از خصوصی‌ترین ارزهای رمزپایه.
 • انجام معاملات برای ارتباط با شخص غیرممکن است.
 • ردیابی تراکنش‌ها غیرممکن است.
 • تیم بزرگی از توسعه‌دهندگان متعهد روی پروژه کار می‌کنند.

معایب MONERO

 • علیرغم مقاومت در برابر ASIC، هنوز درجه زیادی از تمرکز استخراج‌کنندگان بر روی Monero وجود دارد.
 • ذخیره Monero به روشی که به طور کامل ایمن باشد بسیار سخت‌تر از اکثر ارزهای رمزپایه دیگر است.

ارز دیجیتال MONERO چگونه کار میکند؟

استفاده اصلی از Monero به خاطر آدرس‌های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش‌ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری می‌کند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

برای بالا بردن محرمانگی تراکنش ها از ۳ فناوری امنیتی استفاده می شود که عبارتند از:

امضای حلقوی (Ring Signatures)

امضاهای حلقه ای باعث مخفی شدن مشخصات فرستنده پول می شود. برای درک امضاهای حلقوی و اینکه چگونه به محرمانگی فرستنده کمک می‌کنند، به این مثال توجه کنید. فرض کنید ۴ نفر را به طور تصادفی از خیابان انتخاب می‌کنید. امضای خود را با امضای این ۴ نفر ترکیب می‌کنید تا یک امضای منحصربفرد ایجاد کنید. هیچکس نخواهد فهمید که آیا این امضا واقعا متعلق به شماست یا نه. در واقع روش کار امضاهای حلقوی نیز تقریباً به همین صورت است. در این روش هر تراکنش در بین تراکنش های دیگر‌قرار می‌گیرد که سبب می شود، هنگامی که کاربران اطلاعاتی را که در شبکه بلاکچین موجود است را مشاهده کنند ولی دیگر قادر به دیدن منبع ارسال پول نیست.

آدرس های مخفی (Stealth Addresses)

Monero با ایجاد آدرس های مخفی که بصورت تصادفی تولید و ایجاد می‌ شود حریم خصوصی کاربران را بهبود بخشیده است. برای هر معامله از طرف گیرنده یک‌ آدرس یکبار مصرف اینجاد می کند. با استفاده از این ویژگی ،گیرنده یک آدرس فرضی را منتشر می کند ولی معاملاتی که دریافت می کند به آدرس شخصی خود فرد منتقل می شود. آدرس های منتشر شده فرستنده یا گیرنده در تراکنش های انجام شده در شبکه Monero مرتبط با هم نیستند.

تراکنش های محرمانه حلقه ای (Ring CT)

متوجه شدید که چگونه می‌توان هویت فرستنده و گیرنده را مخفی نگه داشت. اما آیا روشی وجود دارد که مبلغ تراکنش را هم مخفی کرد؟تراکنش های محرمانه حلقه ای در شبکه Monero، میزان پول انتقال یافته را مخفی نگه می دارد. در سال ۲۰۱۷ یکی از جدیدترین فناوری هایی که امنیت Monero را بالا برد ،تراکنش محرمانه حلقه ای بود. عملکرد این فناوری به گونه ای است که هنگامی که تراکنشی در شبکه بخواهد اجرا شود فرستنده باید کل کیف پول خود را وارد کرده و دو خروجی برای آن مشخص کند. به این صورت که ابتدا مقدار پول مورد نظر برای انتقال و در آخر مابقی که باید به کیف پول بازگردد مشخص می شود.

عملکرد تایید تراکنش به این صورت می باشد که مجموع ورودی با مجموع خروجی برابر خواهد بود و هیچ سکه ای از این تراکنش ها ایجاد نمی شود. در نتیجه میزان مبلغ انتقال یافته مخفی می ماند. به علت رمزنگاری های انجام شده که از سمت فرستنده اعمال می شود فقط توسط سیستم های موجود در شبکه که تایید اعتبار تراکنش ها را انجام می دهند قابل مشاهده می باشد.

 

چه صرافی های از ارز دیجیتال MONERO پشتیبانی میکنند؟

 • Binance
 • Kucoin
 • OKX
 • Bybit

 

معرفی کیف پول های MONERO

 • کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano X
 • کیف پول سخت‌افزاری Trezor Model T
 • کیف پول نرم‌افزاری Monero GUI
 • کیف پول نرم‌افزاری Atomic (دسکتاپ و موبایل)
 • کیف پول نرم‌افزاری Guarda (تحت وب، دسکتاپ، موبایل و افزونه مرورگر)

 

تیم توسعه دهنده MONERO

مونرو یکی از بزرگ ترین و پویا ترین تیم های توسعه رو در بین ارز های دیجیتال دارد. بیش از دویست و چهل توسعه دهنده روی پروژه Monero کار میکنند. Moneroیک تیم توسعه دهنده هفت نفره دارد. پنج نفر از آن ها نام مستعار دارند و دو نفر برای عموم شناخته شده هستند.ریکاردو اسپاگنی و فرانسیسکو کابانس.

جمع بندی

در دنیایی که به نظر می‌رسد دیگر هیچ چیز خصوصیات واقعی را ارائه نمی‌دهد، مطمئناً خواستار ارزهایی با محوریت حریم خصوصی مانند مونرو خواهیم بود. Monero توسط دولت‌هایی مانند کره شمالی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا