معرفی رمز ارز هامقالات

ارز دیجیتال Zilliqa چیست؟ همه چیز درباره محبوب‌ترین پلتفرم‌ نسل سوم

ارز دیجیتال Zilliqa چیست؟ همه چیز درباره محبوب‌ترین پلتفرم‌ نسل سوم

 

مقدمه

در این مقاله در رابطه با  معرفی  کامل ارز دیجیتال  Zilliqa نیز توضیح خواهیم داد.

نسل سوم ارزهای دیجتال در تلاش‌اند که بعضی از مشکلات ارزهای دیجیتال قدیمی‌تر را برطرف کنند. اصلی‌ترین مشکلی که ارز دیجیتال  Zilliqaتلاش می‌کند آن را برطرف کند، مشکل مقیاس پذیری است.ارزدیجیتال Zilliqa  در واقع نرم‌افزاری است که هدف آن ایجاد انگیزه در سطح یک شبکه جهانی و توزیع‌شده از کامپیوترها میباشد. Ziliqaبه منظور اجرای یک پلتفرم بلاکچین طراحی شده که هدف آن ارتقای توان مقیاس‌پذیری کاربران با بازدهی بالا و شلوغی شبکه کم از طریق فرآیند شاردینگ  (Sharding) است. همچنین شبکه Zilliqa یک بلاک چین عمومی با ویژگی‌های منحصربه‌‎فرد است. با این حال ، توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp) فرصت می‌‏یابند این شبکه شارد شده را در مقیاس بزرگ و در حوزه‌های مختلف از تبلیغات گرفته تا خدمات مالی به کار گیرند.

 

ارز دیجیتال Ziliqa  چیست؟

Ziliqa که توکن اختصاری آن با نماد ZIL  میباشد.  توکنی است که در سال 2017 توسعه یافته است. Zilliqa عمدتاً مبتنی بر مفهوم Sharding است و هدف اصلی آن بهبود مقیاس‌پذیری شبکه‌های ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم است.     Ziliqaاولین پلتفرمی است که از فناوری Sharding استفاده می کند. این باعث می شود که آن را از بقیه بازارها جلوتر قرار دهد.اتریوم اولین بلاکچینی بود که الگوریتم اجماعی به نام Sharding را مورد استفاده قرار داد. از این رو Sharding در اتریوم همچنان نقایصی را به همراه داشت. اینجا بود که ارز دیجیتال Zilliqa و توکن ZIL برای حل این مشکلات روی کار آمدند.ارز دیجیتال Ziliqa  از یک ویژگی منحصر به فرد برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند. این شبکه با انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای و انتقال داده از طریق سازوکار ترکیبی الگوریتم اثبات کار(PoW)  – تحمل خطای بیزانس  (BFT) که اطلاعات مشتریان را مورد تأیید و حفاظت قرار می‌دهد، تحولی را در مقایسه با دیگر رقبای خود به نمایش گذاشته است. همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد باعث محبوبیت ارز دیجیتال Ziliqa شده است.

 

چه چیزی ارز دیجیتال Ziliqa را منحصر به فرد میکند و چرا امن است؟

Ziliqa دو ویژگی امنیتی منحصربه‌فرد دارد:

  1. مکانیسم الگوریتم اجماع دوگانه: لایه اول این مکانیسم هویت نودها را تأیید می‌کند. این باعث می‌شود امکان حملات سیبیل (Sybil) از بین برود.
  2. زیلا (Scilla): Ziliqa زبان کدنویسی خودش را دارد که زیلا نامیده شده است. زیلا تنها به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد نرم‌افزارهایی بسازند که به صورت امن در شبکه Zilliqa اجرا شوند. به این ترتیب کاربران می‌توانند به قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی که با استفاده از آن نوشته شده‌اند، اعتماد کنند.

 

ارز دیجیتال Ziliqa  چگونه کار میکند؟

شبکه Zilliqa بسیاری از ویژگی‌های مشترک سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال مانند قرارداد هوشمند، تسویه تراکنش و ایجاد توکن را ارائه می‌دهد.

توسعه دهندگان می توانند از زبان اختصاصی آن، Scilla، برای اجرای منطق برنامه نویسی سفارشی (قراردادهای هوشمند) و طراحی برنامه های جدید (برنامه های غیرمتمرکز) برای ارائه محصولات و خدمات متنوع استفاده کنند.

در حالی که این سیستم در پیاده سازی پیچیده است، Zilliqa در نهایت برای اجرای قراردادهای هوشمند و تایید تراکنش های شبکه به شیوه ای مقیاس پذیر و کارآمد طراحی شده است.

Sharding:

Sharding یک تکنیک ساختاری است که شبکه را به چند قطعه یا شارد تقسیم می کند و به گره ها اجازه می دهد تنها بخشی از تراکنش های شبکه را پردازش کنند.

هر شارد به عنوان زنجیره بلاک خود عمل می کند و به گره های متعهد خود اجازه می دهد تا داده ها را ذخیره کنند، تراکنش ها را پردازش کنند و بلوک های جدیدی را به زنجیره شارد خاص خود که میکروبلاک نامیده می شوند اضافه کنند.سپس میکروبلاک ها توسط گره های DS در یک بلوک تراکنش ترکیب می شوند تا به بلاک چین Zilliqa اضافه شوند.

شایان ذکر است، گره‌های شارد حاوی زیرمجموعه خاصی از بلاک چین Zilliqa هستند و لازم نیست کل تاریخچه Zilliqa را ذخیره کنند.

 

تحمل خطای بیزانسی (pBFT):

Zilliqa، تحت عنوان مکانیزم حاکمیتی تحمل خطای بیزانسی عملی  (pBFT) است که مسئول همگام‌سازی شبکه توزیع‌شده کامپیوترهاست.برای اینکه گره‌ها به بلاک چین قدرت دهند و در مورد تغییرات رای دهند، ابتدا باید ZIL را استیک کنند، به این معنی که هر کسی که صاحب ZIL است می‌تواند به راه‌اندازی شبکه کمک کند. با استفاده از pBFT، تمام گره های اختصاص داده شده به شارد های خاص باید قبل از اینکه یک میکروبلاک نهایی شود و در یک بلوک تراکنش ترکیب شود، توافق کنند.هر گره متعاقباً با بخشی از پاداش بلوک برای اعتبارسنجی تراکنش ها پاداش می گیرد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال Ziliqa

مزایای Ziliqa:

  1. ایده افزایش سرعت تراکنش به وسیله فناوری تقسیم گره‌ها، نه تنها باعث تقویت خود شبکه Ziliqa شده بلکه برای کل فناوری بلاکچین نیز بااهمیت به شمار می‌آید.
  2. تیم توسعه با تجربه که موجب عملکرد خوب در زمینه‌های فنی Ziliqa شده‌اند.

معایب Ziliqa:

  1. تاخیر در زمان اجرای شبکه اصلی که باعث دلسرد شدن شماری از کاربران شد.

 

عرضه کل ارز دیجیتال Ziliqa  به چه صورت میباشد؟

قبل از راه‌اندازی پروژه، 60 درصد عرضه کل کوین‎‌ها ساخته شد و بخشی از آن به این صورت توزیع گردید:

10٪ به شرکت Anquan Capital

12٪ به شرکت Zilliqa Research

و 5٪ به اعضای فعلی و آتی تیم Zilliqa اختصاص داده شد.

40٪ باقیمانده عرضه کل نیز از طریق استخراج ارز دیجیتال Ziliqa تولید خواهد شد. طبق پیش‌بینی تیم توسعه بلاک چین Ziliqa، تمام توکن‌ها ظرف 10 سال بعد از راه‌اندازی استخراج خواهد شد و پاداش‌های ماینینگ نیز به مرور زمان و به تدریج کاهش می‌یابد.

 

ارز دیجیتال Ziliqa  را چه صرافی هایی میتوان خریداری کرد؟

Binance

Kucoin

Coinex

OKX

Bybit

 

کیف پول‌ های توکن‌ ZIL کدامند؟

کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجرنانو ایکس یا ترزور

کیف پول‌های نرم افزاری مانند تراست ولت، متامسک و اتمیک ولت

چه کسانی فاندر و بنیانگدار پروژه Ziliqa  میباشند؟

ایده اصلی پروژه Zilliqa متعلق به پراتیک ساکسنا (Prateek Saxena) است؛ استاد و پژوهشگر دانشگاه ملی سنگاپور که از کارهای مطالعاتی او در ساخت مرورگرها، استانداردهای وب و اپ استورها نیز استفاده شده است. در سال 2015 (1394)، ساکسنا به همراه تعدادی از دانشجویانش مقاله‌ای منتشر کرد که به نحوه عملکرد و قابلیت بلاک چین شاردینگ در بهبود سرعت و کارایی شبکه می‎‌پرداخت. این ایده‌ها بعداً به پایه و اساس پلتفرم Ziliqa تبدیل شدند.

در همان زمان، ساکسنا برای راه‌اندازی شرکت Anquan Capital با مکس کانتلیا (Max Kantelia) یک کارآفرین حوزه فناوری و امور مالی با سابقه مهندسی و جوزار متیوالا (Juzar Motiwalla)  یک سرمایه‌گذار باسابقه در استارت‌آپ‌های فناوری، شریک شد. در سال 2017، شرکت‎های Anquan و Zilliqa Research ادغام شدند که در نتیجه آن، شبکه Ziliqa ایجاد شد.

در حال حاضر هر دو شرکت Anquan Capital و Zilliqa Research ذخایر قابل توجهی از ارز دیجیتال Ziliqa را در اختیار دارند.

 

جمع بندی

ارز دیجیتال Zilliqa با ارائه سرعت تراکنش بسیار بالا در پلتفرمی امن و مقیاس‌پذیر ثابت کرده یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های دنیای کریپتو است. امکانات منحصربه‌فرد این بلاک چین می‌تواند فرصتی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp) و قراردادهای هوشمند باشد. مزیت‌هایی از این دست در کنار تلاش مداوم تیم توسعه در زمینه ارتقای شبکه و برقراری همکاری‌های استراتژیک، ارز دیجیتال Ziliqa است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا