مقالاتنگاهی عمیق تر

 5نکته برای بررسی و ارزیابی یک بلاکچین جدید

 5نکته برای بررسی و ارزیابی یک بلاکچین جدید

در طول دوره بلاک چین 1.0، برنامه های بلاکچین به سرعت از طریق بیت کوین شروع به پیشرفت و توسعه کردند. اگر که بلاک چین تنها از انتقال بین ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کرد، چنین سناریویی کاربردی منجر به محبوبیت کمتری می شد. بنابراین قراردادهای هوشمند به وجود آمدند.

ترکیب قراردادهای هوشمند و بلاک چین سناریوی کاربردی بلاکچین را گسترش داد و توانست با ارز دیجیتال اتریوم به عنوان یک نماینده عالی وارد مرحله 2.0 شد. اکثر پروژه‌های DeFi  اساساً به دلیل تجربه توسعه کاربرپسند و محیط شبکه بالغ آن، تنها بر روی اتریوم توسعه داده شدند. از این رو، اتریوم این صنعت بلاک چین را رهبری کرده است.

رقبای قوی تر اتریوم به 3 دلیل زیر ظاهر شده اند:

با انفجار توسعه DeFi از تابستان DeFi در ژوئن 2020، فعالیت های تراکنش های بیشتری در اتریوم انجام گرفت..

مشکلات اتریوم از جمله مقیاس پذیری آشکار شده و بدتر می شود. افزایش زیاد هزینه‌های گس Ehereum، هر توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذار را به دنبال جایگزینی با راندمان بالاتر و هزینه‌های ارزان‌تر برای کاربران سوق داده است.

با بروز رسانی و یا ایجاد بلاک چین های دیگر، قابلیت‌های بیشتری برای اتریوم ایجاد می شود.

 

چگونه یک بلاک چین جدید را ارزیابی کنیم؟

بر خلاف پروژه های زنجیره ای، شبکه های بلاک چین به عنوان زیرساخت- بیشتر بر ساخت اکوسیستم خود تمرکز می کنند. هنگامی که اکوسیستمی شکل گرفت، اثر متیو ظاهر می شود (یعنی ثروتمندان ثروتمندتر می شوند) و در نهایت زنجیره بلوکی بیش از 80 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص خواهد داد.

هنگامی که یک بلاک چین جدید ظاهر می شود، چگونه می توانیم تشخیص دهیم که آیا پتانسیل قوی برای رشد دارد یا خیر؟

به طور عمده ارزش بلاک چین را از 5 جنبه زیر میتوان ارزیابی کرد:

  • کارایی و بهره وری

یکی از شاخص های مهم جهت اندازه گیری عملکرد بلاک چین، کارایی پردازش تراکنش می باشد.تراکنش در ثانیه به تعداد تراکنش هایی که یک شبکه می تواند در هر ثانیه پردازش کند اشاره دارد. هرچه TPS بالاتر باشد، راندمان بالاتر است. بیشتر بلاک چین های جدید مدعی هستند که TPS بالایی دارند اما این در حالی ست که در دنیای DeFi، یک “مثلث غیرممکن” وجود دارد، یعنی عملکرد بالا، امنیت و عدم تمرکز..که تا به حال هیچ پروژه ای لانچ نشده است که هر 3 کاربرد را باهم بتواند ارائه دهد.

  • قیمت توکن

قیمت توکن نشان می دهد که چگونه بلاک چین توسط کاربران ارزش گذاری می شود و همچنین بر هزینه تراکنش های کاربر تأثیر می گذارد. بطور مثال ارز دیجیتال زیلیکا از 19 مارس 2022 تا 30 مارس 2022 – قیمت با رشد 300 درصدی همراه بوده است. قیمت توکن نیز از دیگر عوامل برای ارزیابی یک بلاک چین جدید به حساب می آید.

 

  • اکوسیستم بلاک چین

اکوسیستم بلاک چین را می توان به عنوان یکی از عوامل مهم برای ارزیابی یک بلاک چین جدید معرفی کرد. توسعه اکوسیستم DeFi هرگز راحت نیست. برای ارزیابی ارزش یک بلاک چین، کامل بودن اکوسیستم آن، هم از نظر تعداد و هم از نظر بخش، از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعداد پروژه ها

تعداد پروژه های هر بلاک چین به محبوبیت و اعتبار آن می افزاید. طبق تحقیقات Footprint Analytics، تنها 5 مورد از 10 بلاک چین برتر بیش از 50 پروژه در زنجیره دارند.

بلاک چین هایی که کمتر از 10 پروژه دارند نیاز به بررسی بیشتر دارند.

بخش های پروژه

تنوع اکوسیستم بلاک چین برای تعادل و ثبات آن خوب است و DEX نقش کلیدی ایفا می کند. بلاک‌چین‌هایی با بخش‌های پروژه محدود در زنجیره فاقد زیرساخت کافی هستند که منجر به یک اکوسیستم شکننده می‌شود. سطح فعالیت‌های توسعه‌دهنده، فعالیت پروژه‌های DeFi و همچنین سرعت راه‌اندازی پروژه نشان دهنده این است که بلاک چین می‌تواند برای استقرار پروژه‌ها، توجه توسعه‌دهندگان را جلب کنند.

  • ابزارهای زنجیره ای متقابل

ساخت یک اکوسیستم از زنجیره بلوکی، پل های متقابل زنجیره ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا باعث می شود وجوه در زنجیره ها جریان داشته باشند و همچنین کاربران دارایی های خود را به راحتی انتقال دهند. در نتیجه به افزایش تعداد تراکنش های زنجیره ای کمک می کند.

  • برنامه بلند مدت برای ساخت و ساز اکوسیستم و مشوق ها

نکته اصلی برای بلاک چین، ساخت اکوسیستمی است که به محیط توسعه دوستانه، عملکرد بهتر و تجربه کاربری نیاز دارد.

سازگاری راه مناسبی را برای استقرار پروژه ها به طور مستقیم در سایر بلاک چین های جدید فراهم می کند. همچنین، بلاک چینی که از انواع پروژه های نوظهور مانند NFT، GameFi پشتیبانی می کند، بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. به عنوان مثال، پروژه های NFT در سولانا کاملاً فعال هستند و ارزش تراکنش تاکنون از 700 میلیون دلار فراتر رفته است.

برای ایجاد انگیزه در اکوسیستم، برنامه های تشویقی بلاکچین راه اندازی شده اند. این برنامه های تشویقی ضمن افزایش قیمت TVL و Token، باعث افزایش میزان جذب توسعه دهندگان برای استقرار پروژه های زنجیره ای شده است.

جمع بندی

به طور کلی، یک بلاکچین ارزشمند باید چندین مزیت و ویژگی داشته باشد، مانند:

سازگار با محیط زیست: در مقایسه با شلوغی و هزینه‌های بالای گس در شبکه اتریوم، بلاکچین‌های جدید اساساً دارای سرعت‌های سریع‌تر و همچنین هزینه‌های کمتر با مقیاس پذیری بیشتری هستند.

استقرار داده های زنجیره ای: افزایش تقاضا برای داده های زنجیره ای آن را ضروری می کند.

سازگاری قوی: پروژه ها را قادر می سازد تا به سرعت به بلاک چین های جدید منتقل شوند.

جست وجو در مناطق جدید: اکوسیستم توسعه دهندگان را برای استقرار پروژه های پرطرفدار مانند NFT، GameFi و غیره جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا