عمومیمقالاتنگاهی عمیق تر

برسی کامل و آشنایی با صرافی Uniswap

آشنایی با صرافی Uniswap

قبل از اینکه  تصمیم بگیرید با کدام یک از صرافی های ارز دیجیتال کار کنید باید از ویژگی‌های آن صرافی آگاه باشید صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)  یکی از  صرافی های محبوب در بین کاربران خود می باشد که در این مقاله به بررسی کامل آن  می پردازیم. 

صرافی یونی سواپ (Uniswap)  از پروتکل نقدینگی خودکار برخوردار می باشد و از زمان تاسیسش رشد بسیار سریع و چشمگیری داشته .

صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap) از زمانی که ساخت شده توانسته است بیش از دو میلیارد دلار سرمایه را به خود جذب کند همچنین این صرافی دارای تسهیلات صرافی غیر متمرکز که به اختصارDEX نام دارد می باشد. به دلیل افزایش کارایی های برنامه های غیر متمرکز دیفای است که شهرت این صرافی تضمین شده. 

شاید برای شما سوال باشد که پروتکل صرافی یونی سواپ (Uniswap)  بر چه اساسی کار می کند. جواب این است که صرافی ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)  بر اساس بلاک چین اتریوم کار می کند و امکان مبادله اتوماتیک بین Ethareum و توکن های ERC20 را برای مخاطبان خود امکان پذیر کرده است .

اگر مشترکین صرافی یونی سواپ، مقادیر معادلی از جفت ارزهای رمزنگاری که در یونی سواپ وجود دارند در استخرهای آن واریز کنند، به گروه تامین کنندگان نقدینگی آن استخر اضافه می شوند و در ازای کار خود پاداش می گیرند.
اختلاف معماری صرافی Uniswap با صرافی های متمرکز در این است که در صرافی های معمولی یک دفتر سفارش وجود دارد که معامله را بین خریداران و فروشندگانی که قیمت هایشان با هم مطابقت دارد، منعقد می کنند، ولی پروتکل یونی سواپ برای انجام مبادلات از استخرهای نقدینگی استفاده می نماید. منایع مالی موجود در صرافی به وسیله تعداد زیادی از تامین ‌کنندگان نقدینگی یا Liquidity Provider فراهم می شود.
صرافی یونی سواپ از توکن های نقدینگی که به LP Token معروف هستند جهت واریزی در استخر نقدینگی استفاده می کنند. توکن‌های LP در تطابق با توکن های ERC20 هستند که در تامین نقدینگی به کار می روند. وقتی همه تامین کنندگان نقدینگی از توکن های LP برای واریز ذخایر خود به استخر استفاده کنند، همه سپرده ها به دارایی واحد تبدیل می گردند.
تامین کنندگان نقدینگی قادرند بین حساب های خود به مبادله توکن های نقدینگی LP بپردازند که این توکن ها از قراردادهای مبادله تامین می شوند. تامین کنندگان نقدینگی در ازای کاری که به انجام می رسانند، مقداری از کارمزد تراکنش را به عنوان سهم خود از انجام معامله می گیرند که در ادامه این مقاله ارز دیجیتال به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

ساختار یونی سواپ چگونه است؟

پروتکل یونی سواپ از دو نوع قرارداد هوشمند که شامل پروتکل های مبادله و کارخانه است، تشکیل شده است که کد نویسی آنها با زبان برنامه نویسی Vyper انجام ‌شده است. قراردادهای مبادله از توکن های با استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌ نماید. توسط قرارداد کارخانه می توان یک قرارداد مبادله تازه ایجاد نمود. در نتیجه هر توکن ERC20 که برای آن هنوز قرارداد مبادله ای ایجاد نشده، توسط قرارداد کارخانه امکان ایجاد آن فراهم می شود. توسط قرارداد کارخانه امکان جستجوی همه توکن ها و آدرس های مبادله وجود دارد.

معاملات در صرافی Uniswap چگونه انجام می شود؟

معامله پرکاری که تحت پروتکل یونی سوآپ انجام می‌شود، تبادل کوین Ether با دیگر توکن های ERC20 می باشد. نرخ مبادله بر پایه حجم استخر نقدینگی که شامل آن دارایی خاص در درون قرارداد مبادله می باشد، حساب می گردد. نرخ تبادل بر پایه یک فرمول ثابت و به واسطه پروتکل یونی سواپ محاسبه می گردد. به این صورت که حاصل ضرب استخر Ethereum در استخر توکن مد نظر قرار می گیرد.
به عنوان نمونه کاربری تصمیم به مبادله مقداری اتریوم را با توکن BAT داشته باشد و کسانی که نقدینگی را تامین می کنند، مقداری اتر و توکن BAT برای قرارداد مبادله واریز نموده‌اند. حالا جهت اجرای این معامله بر اساس پروتکل Uniswap، مقدار اتریوم در مقدار توکن بت طبق آن فرمول ثابت در هم ضرب می شود.
پس از کسر کارمزد تامین کننده نقدینگی، مابقی آن به استخر ریخته می شود. حالا مقدار ثابت حاصل شده بر مقدار جدید Ethereum در استخر نقدینگی تقسیم می گردد، تا حجم جدید استخر BAT تعیین گردد. پس از آن توکن های BAT باقیمانده به خریدار فرستاده می شود.
عملکرد این فرمول اعمال شده مشابه یک بازار عادی است که هر چه تعداد توکن های زیادتری خریداری شود، نرخ مبادله بالاتری باید پرداخت گردد.

این مطلب هم میتونه کمک تون کنه:
بررسی جامع تاثیر FATF بر ارزهای دیجیتال و بایننس
آشنایی با صرافی Uniswap

 

میزان کارمزدهای یونی سواپ چقدر است؟

کارمزد Uniswap در معاملات مختلف تحت این پروتکل متفاوت است:

 • کارمزد معامله Ether با توکن های ERC20 به میزان 0.3 درصد که باید به صورت اتریوم پرداخت گردد.
 • کارمزد معامله ERC20 با Ether به میزان 0.3 درصد که باید به صورت همان توکن مد نظر پرداخت گردد.
 • کارمزد معامله توکن های ERC20 با ERC20 به میزان 0.3 درصد جهت مبادله توکن اول به Ethereum و 0.3 درصد دیگر نیز از مبادله Ethereum به توکن دوم باید پرداخت گردد.

در زمان تبدیل ارزها در صرافی یونی سواپ، سه کارمزد باید پرداخت کنید:

 • برای اولین بار جهت اتصال به پروتکل یونی سواپ یک کارمزد مورد نیاز است.
 • یک کارمزد مربوط به تراکنش شبکه اتریوم می باشد.
 • یک کارمزد هم در رابطه با هزینه معامله می باشد که به عنوان پاداش به تامین کنندگان نقدینگی در یونی سواپ پرداخت می گردد.

مشخصات اساسی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ کدامند؟

 

 • مبادله توکن ها یا Swap: این مشخصه امکان مبادله میان اتریوم و توکن های مختلف ERC20 را فراهم می کند. جهت انجام مبادله، از نرخ مبادله تعیین شده توسط هر استخر استفاده می گردد. میزان نرخ مبادله با در نظر گرفتن میزان Ethereum و توکن های ERC20 موجود در هر استخر محاسبه می شود. قبل از آنکه برخی از توکن های ERC20 در فهرست صرافی های متمرکز قرار گیرند، می توان آنها را در صرافی یونی سواپ خرید و فروش نمود.
 • استخرهای نقدینگی یا Liquidity Pool: مشترکین این صرافی توسط تامین نقدینگی می توانند درآمد داشته باشند. اگر کاربری توکن های خود را در یک قرارداد هوشمند واریز کند در مقابل از توکن‌های داخل استخر به او پاداش می دهند.

دلایل محبوبیت صرافی یونی سواپ چیست؟

این صرافی دارای ویژگی های زیر می باشد که آن را از دیگر صرافی های غیر متمرکز متمایز می کند:

 • مشترکین این صرافی دارایی های خود را به طور کامل در اختیار دارند. ریسک هایی مانند هک ‌شدن یا ورشکستگی صرافی پیش نمی آید و مشترکین در تمام مدت می توانند پس انداز خود را در کیف پول خود نگهدارند.
 • کاربران می توانند بدون احراز هویت در یونی سواپ ثبت نام کنند و در صرافی مشترک شوند. در این صورت کاربران به سرعت و سادگی می توانند عضو صرافی شوند. گذشته از آن اگر زمانی صرافی هک شود، مشخصات هویتی کاربران برای هکرها فاش نمی شود.
 • کارمزد تراکنش ها در صرافی Uniswap بسیار پایین تر از برخی صرافی ها بوده و در حد مقدار ثابت و برابر با ۰.۰۳ درصد می باشد. در حال حاضر کارمزد معاملات در شبکه اتریوم رو به افزایش می رود و این صرافی غیر متمرکز می تواند گزینه خوبی برای مشارکت کاربران در معاملات شبکه اتریوم باشد.
 • امکان معامله و دستیابی به توکن های جدید توسط صرافی یونی سواپ وجود دارد. برخی از پروژه های جدید ارزهای رمزنگاری و یا توکن ‌های جدید به طور مستقیم از طریق صرافی یونی سواپ به جریان می افتند. در نتیجه کاربران از طریق این پروتکل می توانند در زمره اولین اشخاصی باشند که به توکن های جدید دستیابی خواهند داشت. عرضه اولیه کوین ها و توکن ها با سود خوبی همراه می باشد.
این مطلب هم میتونه کمک تون کنه:
لایو شماره 11 امید فدوی در اینستاگرام

تاریخچه صرافی یونی سواپ چیست؟

پلتفرم پروژه Uniswap مبتنی بر پروژه DeFi بوده و در تاریخ نوامبر 2018 بنیانگذاری شده است. هدف بنیانگذار آن استفاده از امکانات بازارگردان های اتوماتیک یا Automated Market Makers برای این پلتفرم بوده است. پلتفرم Uniswap یک برنامه نرم افزاری اُپن سورس است که مبتنی بر بلاک چین Ethereum تولید شده است. این پلتفرم برای کاربران این امکان را فراهم کرده است که بتوانند بدون واسطه معاملات توکن های ERC-20 را انجام دهند.
در طول زمان با انتشار نسخه دوم یونی‌سواپ، می توان هر دو ارز دیگری را به صورت جفت ارز در این صرافی وارد کرد و الزامی نیست که حتما ارز ETH یکی از دو ارز موجود در استخر نقدینگی باشد.
به این ترتیب دو توکن ERC-20 را قابل تبدیل به هم بوده و این به کم کردن تعداد تراکنش ها و کارمزد آنها می شود. این کار باعث شد که ترافیک شبکه بلاک‌چین اتریوم و تراکنش های تایید نشده نیز کمتر گردد.

آشنایی با صرافی Uniswap

 

تاریخچه ارز یونی سواپ چیست؟

UNI در اولین انتشار این ارز، اعلام شد که در چهار سال اول قرار است یک میلیارد توکن توزیع گردد. از این مقدار، ۶۰ درصد آن به جامعه Uniswap تعلق دارد، ۲۱.۵ درصد به تیم صرافی یونی سواپ و ۱۸.۵ درصد مابقی در میان سرمایه گذاران و مشاوران یونی سواپ پخش می گردد.
ارز یونی سواپ از نوع توکن های حاکمیت یا UNI می باشد که در اول سپتامبر 2020 با مراسم ایردراپ عرضه شد. در این مراسم به کیف پول هایی که تا قبل از این تاریخ در صرافی یونی سواپ معامله داشتند، 400 توکن UNI اهدا شد. حدود 150 میلیون توکن UNI در این ایردراپ انتشار داده شد. توکن UNI یک توکن حاکمیت است به این معنا که دارندگان این توکن اجازه مشارکت در مدیریت و نظارت بر پروتکل را ‌دارند.
قیمت زنده Uniswap در تاریخ 10 سپتامبر 2021 برابر با 23.64 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته 654376510 دلار آمریکا است. قیمت UNI به صورت آنی در نوسان است و باید با قیمت USD در زمان واقعی به روز گردد. ارز Uniswap در 24 ساعت گذشته 0.38 درصد کاهش یافته است. رتبه فعلی این ارز در وب سایت CoinMarketCap رتبه 11 ام است ، ارزش بازار زنده ارز یونی سواپ برابر با 14456454332 دلار آمریکا. تعداد گردش آن 611643724 کوین UNI و حداکثر عرضه آن 1000000000 کوین UNI است.
اگر بخواهید بدانید Uniswap را از کجا می توانید بخرید، صرافی های برتر برای معاملات در Uniswap در حال حاضر Binance ، FTX ، OKEx ، Huobi Global و CoinTiger هستند.

صرافی یونی سواپ (Uniswap)  یک ارز دیجیتال اختصاصی برای خود ابداع کرده که هم نام صرافی می باشد. ارز دیجیتال یونی سواپ (Uniswap)  در اواسط سپتامبر ۲۰۲۰ ساخته شده است . این شرکت اعلام نموده که یک ارز دیجیتال جدید به نام uni را به دنیای ارز دیجیتال ارائه کرده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا