معرفی رمز ارز هامقالات

سبک‌ترین بلاکچین جهان با MINA PROTOCOL

سبک‌ترین بلاکچین جهان با MINA PROTOCOL

Mina Protocol اولین پروژه‌ای است که بلاکچینی سبک و با اندازه ثابت دارد.یعنی با گذشت زمان حجم بلاک تغییری نمی کند و تقریبا 220 کیلو بایت باقی می ماند این مسیله باعث میشود توان عملیاتی در شبکه بیشتر شود. این پروژه شامل کدهای وبسایت و کیف پول پروتکل OCaml می‌شود.شبکه اصلی Mina تا اواسط ماه مارس پس از تقریبا 3 سال توسعه با حمایت بعضی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال مثل پلی چین کپیتال و مولتی کوین کپیتال و … افتتاح شد.ارز دیجیتال Mina جزو معدود کوین‌هایی بود که در عرضه اولیه کوین (ICO) با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و توانست سرمایه خوبی جذب کند. در این مقاله قصد داریم همه اطلاعات لازم پیرامون سبک‌ترین بلاکچین جهان را در اختیار شما قرار دهیم.

ارز دیجیتال MINA PROTOCOl چیست؟

Mina  یک پروتکل لایه یک و قابل ماین است و از الگوریتم POS استفاده میکند و با قراردادهای هوشمند هم سازگار میباشد. Mina  پروتکل به جای استفاده از قدرت محاسباتی سنگین، از راه حلی ظریف با رمزنگاری پیشرفته، به نام ZK-Snarks استفاده می‌کند.

توسعه‌دهندگان شبکه Minaبرای تعریف این پروتکل، از عبارت Succinct Blockchain) )به معنی “بلاکچین فشرده” استفاده می‌کنند؛ زنجیره‌ بلاکچینی کوچک، مختصر و فشرده، که پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را با کاهش حجم محاسبات ضروری شبکه، به حداقل می‌رساند. رمزارزهای کنونی مثل بیت کوین و اتریوم، صدها گیگابایت داده را ذخیره می‌کنند و با گذشت زمان حجم بلاکچین آنها نیز بزرگ‌تر می‌شود. اما در ارز دیجیتال Mina، با گذشت زمان حجم بلاکچین تغییر نمی‌کند و حوالی 22 کیلو بایت (به اندازه یک فایل متنی کوچک) می‌ماند.به دلیل استفاده Mina  از Zero Knowledge proof (ZKP) همان اثبات دانش صفر, حجم بلاک چین Mina را ثابت نگه میدارد.

MINA PROTOCOL چگونه کار میکند؟

حجم زنجیره بلاکچین MINA تنها ۲۲ کیلوبایت است. راز این فشردگی، استفاده از فناوری اثبات با دانش صفر (Zero (knowledge Proof است. اما نحوه کار این فناوری چگونه است؟

ZKP امکان اثبات چیزی را بدون نیاز به ارایه هیچ گونه اطلاعاتی برای حمایت از آن ممکن میسازد.فرض کنیذد صندوق طلای بزرگی دارید که این صندوق متعلق به شماست 2 راه حل وجود دارد:

راه حل اول:صندوق طلا را حمل کنید و به 10 نفر نشان دهید که در زمینه ارزهای دیجیتال مثل بیتکوین معادل دانلود تاریخچه تمام تراکنش های یک بلاک چین برای تایید تراکنش ها میباشد.

راه حل دوم:یک عکس از صندوق بگیرید و به این 10 نفر ارسال کنید که این راه حل معادل یک عکس فوری از تاریخچه تراکنش های بلاک چین است. که این راه حل تایید برای تراکنش ها را آسان و سریعتر میکند. پروتکل Mina   این ایده را با استفاده از Recursive zero knowledge proof به سطح بعد میبرد. فرض بر اینکه یک جعبه الماس هم دارید و میخواهید اثبات کنید این جعبه الماس هم موحود است اگر که آنرا کنار صندوق طلا قرار دهید داخل عکس جا نمیشود و به مشکل بر میخورید بنابراین میتوان عکس صندوق طلا را کنار عکس صندوق الماس قرار دهید و در آخر یک عکس کلی از این دو بگیرید و به آن 10 نفر ارسال کنید. پس Mina  بجای تبدیل هر تراکنش و بلوک بر یک عکس فوری 22 کیلوبایتی – هر تراکنش و بلوک چدید را به بخشی از همان عکس فوری و 22 کیلوبایتی تبدیل میکند که این اساسا نحوه عملکرد دانش صفر بازگشتی میباشد.

ساختار MINA PROTOCOL

در اکثر پلتفرم‌هایی که از فناوری بلاکچین کنونی استفاده می‌کنند، تاییدکنندگان (ماینرها در الگوریتم‌های گواه اثبات کار(POW) و سپرده‌گذاران در الگوریتم‌های گواه اثبات سهام (POS) و نودهای سبک، هنگام تایید تراکنش‌ها مانند یک شخص ثالث عمل می‌کنند. شبکه Mina رویکرد متفاوتی را با به‌کارگیری مشارکت‌کنندگان بیشتری که هر کدام روی شبکه غیرمتمرکز کار خاصی را انجام می‌دهند، در پیش گرفته است.

3شرکت کننده کلیدی در پروتکل Mina  وجود دارد که شامل :

Verifiers (تایید کنندگان):

با نگه داشتن مدرک 22 کیلوبایتی دانش صفر به تایید تراکنشها و صحت درستی این تراکنش ها میپردازد.

Block Producer (تولیدکنندگان بلاک):

همانند ماینرها بلوک های حاوی تراکنش ها را ایجاد میکنند  و توکن های  mina  را از کارمزد تراکنش ها و پاداش های بلوک بدست می آورند. نکته ای که وجود دارد این است که تولید کنندگان بلاک Mina فقط وضعیت بلاک چین را ذخیره میکنند و یک عکس فوری از این وضعیت را بر ای verifiers ها ارسال میکند و تولید کنندگان بلاک بر اساس میزان Mina  هایی که استیک میکنند جوایز دریافت میکنند.

Snarkers:

کسانی هستند که وظیفه دارند تمام تراکنش هایی که در بلاک چین انجام میشود از آن عکس فوری بگیرند و Snarkers ها برای انجام اینکار احتیاجی به استیک کردن Mina  ندارند اما Block producer ها بخشی از جوایز بلاک خود را به snarkers ها پرداخت میکنند.چندین Snarkers میتوانند برای همان عکسهای فوری تراکنش در بازاری به نام  Snarked place  پیشنهاد دهند وقتی که تولید کننده بلاک تراکنش هایی را که میخواهند در یک بلاک قرار دهند انتخاب میکنند Snarkers  ها از این تراکنش ها یک عکس فوری میگیرند و پیشنهاد میدهند تا عکس فوری آنها توسط تولید کنندگان بلاک انتخاب شوند. بعد از انتخاب – تولید کنندگان بلاک یک عکس فوری از تمام عکس های فوری تراکنش میگیرند و در آخر یک عکس فوری از وضعیت بلاک چین میگیرد و این عکس فوری را برای تایید کنندگان ارسال میکند تا آنها هم بتوانند تراکنش ها را تایید کنند.

ویژگی های MINA PROTOCOL

  1. در پشت پروتکل Mina ایده های بسیار منحصر به فردی نهفته است و بسیاری از مشکلات موجود در بلاکچین های جدید را حل می نماید.
  2. پروتکل Mina سبک می باشد و به دستگاه هایی که از قدرت محاسباتی متوسط برخوردارند اجازه اجرای نودهای کامل را می دهد.
  3. حمایت چندین صندوق مالی سطح بالا از پروتکل Mina از دیگر ویژگی های ان به شمار می رود.
  4. افراد می توانند در پروتکل Mina به عنوان تایید کننده، تولید کننده بلاک و اسنارکر فعالیت نمایند.
  5. دسترسی آسان به دلار دیجیتالی به توسعه دهندگان با استفاده از توکن Mina

 ارز دیجیتال MINA  را از کجا خریداری کنیم؟

Binance

Kucoin

Kraken

Gate.io

OKEx

ارز دیجیتال MINA را در کجا ذخیره کنیم؟

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس

کیف پول نرم افزاری Auro Wallet

کیف پول نرم افزاری SafePal

کیف پول Clorio Wallet

 

بنیانگذاران و تیم توسعه دهنده MINA PROTOCOL

Minaیک پروتکل متن‌باز است که تیم‌ توسعه و فنی آن از سانفرانسیسکو گرفته تا دیگر اقصی نقاط جهان برای طراحی این شبکه گرد هم آمده‌اند.

از جمله بنیانگذاران این پروتکل ایوان شاپیرو میباشد. Evan Shapiro فرد دارای لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه Carnegie Mellon است. وی همچنین به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت موزیلا فعالیت کرده است.

تس رینارسون (Tess Rinearson) معاون مدیر بخش مهندسی، توسعه‌دهنده ارشد و برنامه‌نویس بین‌زنجیره‌ای

شان اینگز (Sean Inggs) مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و مشاور حقوقی شرکت: اینگز یک مدیر حرفه‌ای است که به عنوان یک مدیر مستقل در چندین شرکت سرمایه گذاری بین المللی فعالیت کرده است. اینگز دارای مدرک لیسانس از دانشگاه Cape Town و مدرک دوره‌های کارشناسی حقوق از دانشگاه Witwatersrand است.

جاش سین‌سیناتی (Josh Cincinnati) مدیر اجرایی سابق بنیاد زی‌کش (ZCash)

 

جمع بندی

درست است که ارز دیجیتال Mina Protocol سبک‌ترین بلاکچین جهان را در اختیار دارد اما علاوه بر آن، یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های دنیای رمزارزها نیز در آن به کار رفته است. درک صحیح اثبات zero-knowledge چندان ساده نیست و این واقعیت که مینا نسخه پیشرفته‌تر این سیستم را مورد استفاده قرار داده، باعث شده که این پروژه یکی از پیشرفته‌ترین‌های دنیا باشد.

همان‌طور که بیان شد، بلاکچین Mina تنها 22 کیلو بایت حجم دارد و دلیلش هم این است که آن فقط تصویری دیجیتالی از کل بلاکچین است. همین حجم کم بلاکچین به طور تئوری باعث می‌شود که Mina Protocol مقیاس‌پذیر، امن و غیرمتمرکز باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا