بررسی ارزهای دیجیتالمقالاتنگاهی عمیق تر

معرفی چند پروژه برتر Web3

معرفی چند پروژه برتر Web3

Web3 چیست؟

اینترنت 3 را می توان جدیدترین تکامل اینترنت که به نسل 3 معروف است، تعریف کرد. در این نسل جدید اینترنت، کاربران علاوه بر خواندن و نوشتن محتوا، می توانند در مدیریت و عملکرد پروتکل‌ها شرکت کنند. به زبانی ساده تر در این نسل جدید اینترنت، هدایت و کنترل وب در دستان کاربران خواهد بود. در نسل جدید اینترنت، داده‌ها تحت مالکیت سازمان‌های متمرکز قرار ندارند. این بدان معناست که افراد می توانند به شرکت کنندگان و سهامداران تبدیل شوند، نه اینکه تنها مشتری باشند. این وجه تمایز به دلیل فناوری‌های جدیدی از جمله بلاک چین بوجود می آید که عملکرد شبکه به عنوان سیستمی نظیر به نظیر (P2P) را میسر می‌سازد.

 

dApp یا اپلیکیشن‌ غیر متمرکز (decentralized applications) از جمله امکانات اینترنت 3 به شمار میرود. در وب 3 مالکین دارای سهام های توکن ها یا ارزهای رمزنگاری شده، هستند. اگر به اندازه کافی از این توکن ها را در اختیار داشته باشید، در شبکه حرفی برای گفتن دارید. نکته اصلی این است که برای آنچه در اینترنت غیر متمرکز اتفاق می‌افتد سرمایه داران تصمیم می گیرند، برخلاف وب 2 که توسط توییتر، فیس‌بوک، گوگل و تعداد کمی از شرکت‌های دیگر تصمیم‌گیری می‌شد.

مزایای Web3

 • در اینترنت نسل سوم امکان تحریف و یا دستکاری شدن اطلاعات وجود ندارد. در این نسل جدید اینترنت هیچ نهاد و یا سازمان دولتی یا مرکزی وجود ندارد که وظیفه آن نگه داری از اطلاعات باشد.
 • از دیگر مزایای وب 3 می توان به محافظت از اطلاعات اشاره کرد. اطلاعات کاربران با استفاده از رمزنگاری محافظت می شود، از این رو تنها خود کاربر می تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد.
 • سرعت بالای وب گردی از دیگر مزایای خوب اینترنت نسل سوم است. در نسل جدید اینترنت کاربران می توانند در سریع ترین زمان ممکن نیازهای خود را رفع کنند. این نسل از اینترنت از الگوریتم های فوق پیشرفته استفاده می کند تا بالاترین سرعت را ارائه دهد.
 • از دیگر مزایای وب 3 می توان به محافظت از اطلاعات اشاره کرد. اطلاعات کاربران با استفاده از رمزنگاری محافظت می شود، از این رو تنها خود کاربر می تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد.
 • همان طور که گفته شد، اینترنت نسل سوم غیر متمرکز است، از این رو امکان هک اطلاعات بسیار کم است. این مدل شبکه که به صورت غیر متمرکز است، بر پایه‌ی بلاک چین اتریوم کار می کند که مانند سیستمی با رمزنگاری غیر قابل نفوذ عمل می‌کند.
 • در نسل دوم اینترنت، کاربران باید از ارزهایی که توسط دولت‌ها عرضه و کنترل می‌شود، استفاده کنند. اما در وب 3 از ارزهای دیجیتال استفاده می شود که مزایای زیادی دارد. استفاده از این ارزها برای تمامی کاربران سرعت بالا و دسترسی راحت را فراهم می کند.
 • از دیگر مزایا و ویژگی های وب 3 می توان به هوش مصنوعی اشاره کرد. شاید برایتان اتفاق افتاده که زمانی در اینترنت سرچ می کنید، به نتایج دلخواه نرسیده اید. یکی از ویژگیهای خوب اینترنت نسل 3 را می توان پیاده سازی هوش مصنوعی در موتورهای جستجوگر عنوان کرد.

بهترین ارزهای web 3

 • ارز دیجیتال پولکادات (DOT):

ارز دیجیتال پولکادات که با نماد اختصاری DOT شناخته شده است.   (Polkadot) یکی ارزهای برتر وب 3 و نسل نوینی از پروتکل های بلاک چین و رقیبی برای شبکه اتریوم می باشد که قصد دارد مشکلات تعامل پذیری و مقیاس پذیری و بالا بودن هزینه کارمزدها در بازار ارزهای دیجیتال را از طریق ایجاد یک شبکه واحد از بلاک چین های یکپارچه و هدفمند، رفع کند. از مزیت های شبکه پولکادات می توان به مدیریت غیرمتمرکز و شفاف، مقیاس پذیری، تعامل پذیری و ارتباط میان زنجیره ای و همچنین قابلیت ارتقای شبکه بدون نیاز به انجام هارد فورک اشاره کرد.

همچنین پولکادات (Polkadot) یک پروتکل متن باز و چند زنجیره‌ای است که شبکه‌ای از بلاک چین‌های تخصصی را به هم وصل کرده و امنیت آن‌ها را تامین می‌کند. پولکادات، انتقال زنجیره‌ای هر نوع داده یا دارایی را درون یک بلاک چین (برای توکن‌ها) و بین چند بلاک چین (کوین‌ها) فراهم می‌کند. این ویژگی به بلاک چین‌ها اجازه می‌دهد تا در کنار یکدیگر برای رسیدن به یک مقصد مشترک فعالیت کنند.

مجری پولکادات بنیاد وب 3 است که از پولکادات به عنوان پایه و مبنایی برای ایجاد اینترنت غیرمتمرکز از طریق بلاک چین‌ها استفاده می‌کند. پولکادات به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد هم به عنوان بلاک چین نسل صفر و هم بلاک چین نسل سه شناخته می‌شود. منظور از لایه صفر بودن پولکادات این است که این پروژه بستری برای ایجاد بلاک چین‌های مختلف است که پروژه‌های نسل اول و دوم هیچکدام این قابلیت را ندارند.

با وثیقه گذاری توکن های DOT، بلاک چین های جدید در پولکادات که پاراچین های جدید نام دارند، به شبکه اضافه می شوند. از طریق حذف توکن های وثیقه، پاراچین های غیر قابل استفاده یا منقضی شده، حذف می شوند.

ارز دیجیتال پولکادات(DOT)، 3 کاربرد مهم در شبکه پولکادات دارد:

حاکمیت شبکه، سهام گذاری و وثیقه گذاری

 

 • ارز دیجیتال تتا نتورک (THETA)

شبکه Theta یک بلاکچین منحصر‌ به فرد برای بهبود فرآیند ایجاد، پخش و مصرف محتوای ویدیویی آنلاین است. در این بلاک چین از توکن‌های Thetaبرای تشویق کاربران برای به ‌اشتراک‌ گذاری منابع محاسباتی و پهنای باند اضافی به صورت همتا به همتا استفاده می‌شود. علاوه بر این، بلاک چین Theta در سال 2021 توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) را نیز به شبکه خود اضافه کرد. این ویژگی باعث اضافه شدن محصولات جدیدی مانند NFTهای افراد مشهور در حوزه رسانه به سبد محصولات Theta شده است.

توسعه د‌هندگان پروژه که برخی از آن‌ها از کارمندان سابق یوتیوب هستند، Thetaرا انقلابی در صنعت پخش ویدیو معرفی می‌کنند. شکل فعلی این صنعت مشکلات عمده‌ای دارد که مهم‌ترین آن‌‌ها به صورت زیر هستند.

 • سیستم کاملا متمرکز
 • زیرساخت‌های پخش ضعیف
 • کیفیت پایین پخش و تجربه نامطلوب فعالیت در شبکه
 • کاهش درآمد تولید‌کنندگان محتوا به دلیل وجود واسطه

وجود این مشکلات در کنار هم باعث ایجاد شبکه غیرمتمرکز و کارآمد Theta شده است. Theta در سال 2017 برای اولین بار به دنیا معرفی شد و پس از یک سال، توکن اصلی آن بر روی شبکه اتریوم ایجاد شد. در سال 2019، شبکه اصلی پروژه ایجاد شد و Theta تبدیل به کوین شبکه جدید شد. نسخه دوم این شبکه در سال 2020 راه‌اندازی شد که در آن «نودهای محافظ» (Guardian nodes) برای تکمیل «نودهای سازمانی» به شبکه اضافه شد تا یک مکانیزم اجماع دولایه از نودها برای شبکه ایجاد شود.

Theta از الگوریتم اجماع اتبات سهام استفاده می‌کند که می‌تواند فضای ذخیره‌سازی، تعداد تراکنش‌های صورت گرفته و الزامات سریع یک پلتفرم پخش زنده ویدیو را مدیریت می‌کند. همچنین، Theta از یک مکانیزم تحمل خطای بیزانسی ‌BFT چند سطحی برای تامین امنیت شبکه خود استفاده می‌کند. این مکانیزم برای مجموعه کوچکی از نودهای با نام کمیته اعتبارسنجی طراحی شده تا نودها بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن بلوک‌های شبکه را تولید کنند. همزمان، هزاران نود محافظ در شبکه، اعتبار زنجیره را بررسی می‌کنند. نودهای محافظ، مجموعه مرجع برای کمیته اعتبارسنجی به حساب می آیند. برای این‌که بلوک‌ها در شبکه تایید شوند باید دو سوم نودهای محافظ آن را تایید کنند.

 • ارز دیجیتال فایل کوین(FIL)

یکی از محبوب ترین پروژه های وب 3 فایل کوین است که با نماد اختصاری FIL شناخته می شود. فایل کوین یکی از جسورانه ترین و پیچیده ترین بلاک چین های موجود در جهان است که بسیار پرکاربرد است. در این ارز دیجیتال اطلاعات اشخاص به صورت غیر متمرکز در فضایی ذخیره می شوند، اما هیچکس به جز خود شخص به این اطلاعات دسترسی ندارد. ذخیره‌سازی اطلاعات یک بخش مهم در بستر وب است. در وب 2، ذخیره‌سازی اطلاعات در پایگاه‌داده‌های مرکزی شرکت‌های بزرگ انجام می‌شود. شرکت‌هایی مثل «گوگل» و «فیسبوک» (متا) اطلاعات تولید شده در بستر برنامه‌های خود را در سرورهای خود ذخیره می‌کنند. شرکت‌های دیگری مثل «دراپ‌باکس» نیز امکان ذخیره‌سازی ابری اطلاعات را به کاربران می‌دهند. ذخیره اطلاعات به این شکل چند مشکل اساسی دارد.

با از بین رفتن سرورهای این شرکت‌ها، اطلاعات به کلی از بین می‌روند.

شرکت‌ها می‌توانند از اطلاعات در اختیار خود برای مقاصد مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی استفاده کنند.

حریم خصوصی کاربران در معرض آسب قرار دارد.

هزینه ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت متمرکز بالا است.

برای حل این مشکل پروژه‌های ذخیره‌سازی فایل به صورت غیرمتمرکز ایجاد شده‌اند که یکی از قوی‌ترین پروژه‌ها در این حوزه ارز دیجیتال وب 3 FileCoin است. فایل کوین سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات است که هدف آن ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران به صورت غیرمتمرکز و توزیع شده است. این پروتکل اولین بار در سال 2014 به عنوان یک لایه تشویقی برای سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS)وب به صورت یک شبکه ذخیره‌سازی همتا-به-همتا (Peer-to-Peer) توسعه یافت. درست مانند IPFS، فیال کوین نیز یک پروتکل متن باز است که ویژگی‌های اصلی آن یعنی عملکرد همتا-به-همتا و آدرس‌دهی محتوا را در خود دارد. مهم‌ترین وظایف ارز دیجیتال وب 3 فایل کوین ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها است.

 

 • ارز دیجیتال(KSM)

kusama-preview

شبکه ارز دیجیتال Kusama یک شبکه غیرمتمرکز، چند لایه و مقیاس پذیر با نماد KSM می باشد که برای توسعه دهندگان جسور و برنامه های نوآورانه، محیطی را فراهم کرده است. بنابراین در این شبکه توسعه دهندگان می توانند بلاک چین اختصاصی خود را داشته باشند. این شبکه، یک شبکه آزمایشی برای پولکادات می باشد به طوری که اگر پروژه ای بخواهد بر روی پولکادات کار کند، باید ابتدا بر روی شبکه کوزاما آزمایش شود. در صورتی که پروژه ها در این شبکه فعالیت رضایت بخشی داشته باشند، قابل پیاده سازی و فعال شدن در شبکه پولکادات می باشند. ارز دیجیتال کوزاما به عنوان یکی از ارزهای برتر Web3 ، مزایای متعددی دارد. مقیاس پذیر بودن شبکه کوزاما باعث می شود که افزایش تعداد کاربران مشکلی را برای شبکه ایجاد نکند. همچنین بلاک چین نسل سوم کوزاما، شبکه های فرعی را به شبکه های اصلی متصل می کند. توکن‌های کوزاما (KSM) و توکن‌های ساخته شده در پاراچین‌ها نقش توکن‌های حاکمیت درون‌زنجیره‌ای را در بلاک چین کوزاما برعهده دارند و این حاکمیت به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به اجازه است. دارندگان توکن‌ها می‌توانند پیشنهادهای مورد نظر خود را در شبکه ارائه کنند یا پیشنهادهای ارائه شده توسط دیگران رای دهند. مکانیزم رای‌گیری و تصویب پروژه‌‌ها در کوزاما به گونه‌ای طراحی شده که چهار برابر سریع‌تر از پولکادات باشد تا سرعت توسعه آن افزایش یابد.

 

 • ارز دیجیتال هلیوم(HNT)

یکی دیگر از ارزهای برتر Web3 ، ارز دیجیتال Helium می باشد. شبکه هلیوم یک شبکه اینترنت همتا به همتا و بی سیم می باشد که با هدف نفوذ و گسترش اینترنت در لایه های مختلف زندگی و افزایش سطح کیفیت زندگی ایجاد شده است. شبکه هلیوم از پروتکل اجماع HoneyBadgerBFT بهره می برد. نودهای این شبکه با الگوریتم اثبات پوشش (Proof of Coverage) برای ارسال و دریافت اطلاعات از اجزای شبکه، به اثبات پشتیبانی خود از ایجاد شبکه وایرلس می پردازند. شبکه هلیوم برای انتقال اطلاعات در این شبکه، از نوعی گواه اثبات کار که الگوریتم اثبات پوشش می باشد، استفاده می کند. در واقع برای تایید اعتبار نودها از این الگوریتم استفاده می شود. از طریق الگوریتم PoC، کیفیت خدمات و پوشش دهی هات اسپات ها یا همان نودهای شبکه آزمایش می شود. همچنین به نودهای شرکت کننده در این آزمایش، کوین HNT به عنوان پاداش داده می شود.

پروژه هلیوم یکی از قوی‌ترین پروژه‌های کریپتو در حوزه اینترنت اشیا است که عمده هدف خود را بر ایجاد زیرساخت یک شبکه امن و غیرمتمرکز با مشوق‌های مالی گذاشته است.

 

 • ارز دیجیتال اوپن اوشن(OCEAN)

یکی دیگر از ارزهای برتر Web3 ، ارزدیجیتال Ocean می باشد. پروتکل Ocean یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین و دارای توکن اختصاصی و کاربردی به نام OCEAN می باشد. پروتکل Ocean به افراد این امکان را می دهد تا ضمن باز کردن قفل ارزش دارایی های خود، به توکنیزه کردن آنها از طریق توکن های اطلاعاتی (datatokens) و با استفاده از استاندارد ERC-20 بپردازند. ناشران می توانند از طریق پروتکل اوشن، داده های خود را با حفظ حریم خصوصی، کنترل کنند. مصرف کنندگان نیز می توانند به دارایی هایی که قبلا نمی توانستند به آن دسترسی داشته باشند و یا دسترسی به آنها سخت بوده است، به راحتی دسترسی پیدا کنند. در بازار اوشن می توان این مجموعه های داده را پیدا کرد، آنها را خریداری و مصرف کرد و سپس به فروش رساند. پروتکل اوشن همچنین به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز شناخته شده است که برای هوش مصنوعی (AI) اطلاعات را باز می کند. از طرف دیگر پروتکل اوشن برای استفاده به روش های جدید و به ویژه برای Web3 ، به دنبال باز کردن پتانسیل داده ها می باشد. این پروتکل قصد دارد توانایی مالکان برای کنترل داده هایشان را با جایگزینی سرورهای متمرکز با بلاک چین غیرمتمرکز، افزایش دهد.

 

 • ارز دیجیتال چین لینک(LINK)

به شبکه‌هایی که قابلیت دریافت، بررسی و انتقال داده‌های دنیای واقعی به دنیای بلاک چین را دارند «اوراکل» (Oracle) گفته می‌شود. اوراکل‌ها یکی از انواع ارزهای دیجیتال پرکاربرد هستند و چین لینک قدیمی‌ترین پروژه در این حوزه است که بر بستر شبکه اتریوم ساخته شده است. این پروژه در بسیاری از اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نقش تامین کننده اطلاعات دنیای واقعی را بر عهده دارد.

ارز دیجیتال Web3 چین لینک از طریق یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز، به بلاک چین‌های مختلف این امکان را می‌دهد که با بازخوردهای داده خارج از بلاک چین به طور ایمن در ارتباط باشند و از رویدادهای و روش‌های پرداخت آگاه شوند. بلاک چین‌ها با استفاده از لینک به اطلاعات برون‌زنجیره‌ای مورد نیاز قراردادهای هوشمند دسترسی پیدا می‌کنند و عملا بدون استفاده از اوراکل فعالیت قرارداد هوشمند به صورت مستقل غیرممکن است. رمز ارز Web3 چین لینک اطلاعات را از بسیاری از ارائه‌دهندگان اطلاعات خریداری کرده و در اختیار بلاک چین‌های مختلف قرار می‌دهد.

تامین‌کنندگان اطلاعات در چین‌لینک در صورتی که اطلاعات غلط در اختیار شبکه قرار دهند از شبکه حذف می‌شوند و به همین دلیل به نفع آن‌ها است که اطلاعات درست، واقعی و به‌روز در اختیار شبکه قرار دهند. با توجه به این‌که اطلاعات از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شود می‌توان به داده‌های ارائه شده توسط شبکه اعتماد کرد.

لیست ارزهای Web3 را از کجا پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن لیست ارزهای دیجیتال Web3 می‌توانید از سایت coinmarketcap استفاده کنید. با مراجعه به بخش Categories در این سایت و جستجوی عبارت Web3 می‌توانید به لیست ارزهایی که در حوزه وب 3 فعالیت می‌کنند، دسترسی داشته باشید. توجه کنید که وجود اسم یک ارز دیجیتال در این بخش به معنی مناسب بودن آن برای سرمایه‌گذاری نیست. برای سرمایه‌گذاری بر روی هر ارزی در این لیست باید اطلاعات بنیادی کافی از آن را جمع‌آوری و تحلیل کنید.

جمع بندی

تکامل اینترنت از ابتدا تا امروز راه زیادی را پیموده است و از این پس هم همچنان مسیری پر فراز و نشیب را طی خواهد کرد. بی شک اینترنت چالش های زیادی را در این مسیر تکامل تجربه خواهد کرد، اما با تحولات و فناوری های چشمگیری همراه می شود. وب 3 برخلاف چیزی که تا امروز در اختیار کاربران بوده، غیر متمرکز، منصفانه و ایمن خواهد بود. در این نسل جدید از اینترنت کاربران می توانند داده ها و اطلاعات شخصی خود را کنترل و مدیریت کنند. Web3 تجربه ای با کیفیت تر را برای کاربران فراهم می کند. همان طور که اشاره شد، بسیاری از پروتکل های اینترنت نسل 3 به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین متکی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا