آموزشآموزش صرافی هامقالاتنگاهی عمیق تر

آشنایی با سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

آشنایی با سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

 

همان‌طور که می‌دانید امروزه از روش‌های تحلیلی بسیار مختلفی استفاده خواهد شد که یکی از موارد مهم و مورد توجه افراد، تحلیل داده های آن چین  (On Chain) است. این کار تنها به وسیله داده‌های درون زنجیره‌‌ای امکان پذیر می‌باشد. قصد داریم برای شما در رابطه با یکی از وبسایت‌های پرکاربردی که در زمینه داده های آن چین (On-Chain)  در حال فعالیت هستند و کریپتو کوانت (Cryptoquant)  نام دارند مطالبی را بیان کنیم. در ادامه برای شما به توضیح این موضوع می‌پردازیم که جریان ورود و خروج نقدینگی از صرافی‌ها به چه شکل اتفاق خواهد افتاد و چگونه می‌توانید به تمامی داده‌های مهم و همچنین اطلاعات درون زنجیره‌ای دسترسی کامل پیدا کنید و پس از طی کردن تمامی این موارد در نهایت به چه شکل این امکان فراهم خواهد شد که به طور کامل بتوانید به پیش ‌بینی روند‌های مربوط به قیمت رمزارزها بپردازید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

داده‌های آن چین چیست و چرا اهمیت دارد؟

تحلیل آنچین  (On-Chain) یا درون ‌زنجیره‌ای به‌نوعی از تحلیل گفته می‌شود که در آن شبکه بلاک چین که زیرساخت انتقال داده‌ها در بازار ارزهای دیجیتال است، آنالیز می‌شود؛ برای مثال در این نوع تحلیل تعداد آدرس‌های فعال، سختی شبکه، میزان هش ریت و آیتم‌های مربوط به بلاک چین و تراکنش‌ها بررسی شده و به‌صورت نمودار برای تحلیل کاربران، در چند پلتفرم قرار می‌گیرند.

یکی از مشهورترین پلتفرم‌هایی که امکان انجام تحلیل آنچین را برای کاربران خود فراهم کرده، وب سایت کریپتوکوانت     (CryptoQuant)  است که قصد داریم در این مقاله آن را آموزش دهیم و برخی از کاربردی‌ترین شاخص‌های آن را معرفی کنیم. فراموش نکنید تحلیل آنچین یا هر نوع تحلیل دیگری به‌تنهایی نمی‌تواند سیگنال بسیار قوی برای ورود یا خروج از معامله به شما بدهد؛ درنتیجه توصیه می‌شود تمام تحلیل‌های کاربردی را بیاموزید و آن‌ها را در کنار هم استفاده کنید تا تعداد بیشتری از پیش‌بینی‌های شما محقق شوند.

 

نحوه عملکرد سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

این سایت به طور مداوم در حال جمع آوری داده های آنچین و فیوچرز است که به کمک آنها به بینشی در مورد فعالیت های اساسی سرمایه گذاری که درون شبکه در حال انجام است، دست پیدا می کنیم. کریپتوکوانت این داده ها را از درون بلاکچین ها و صرافی های اصلی ارز دیجیتال جمع آوری می کند. بیش از یک میلیون تحلیلگر از داده های این سایت استفاده می کنند و هر ماه بیش از ده هزار مقاله به داده های آن ارجاع می دهند.

کریپتوکوانت تک تک تراکنش های بازار را رصد کرده، آدرس ها را از طریق ماشین لرنینگ خوشه بندی و لیبل گذاری می کند و بازیگران حقیقی و حقوقی مثل صرافی ها یا استخرهای استخراج یا موارد دیگر را شناسایی می کند. سپس خروجی داده های خود را بر روی پایگاه داده ی خود منتشر می کند.

آموزش ثبت نام در سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

ثبت‌نام در سایت کریپتوکوانت  (CryptoQuant) بسیار ساده است. کافی است به پلتفرم مراجعه کنید و با کلیک روی SIGN UP کار ثبت‌نام خود را پیش بگیرید. البته اگر شما پیش از این حساب کاربردی داشته باشید و بخواهید وارد آن شوید، باید روی گزینه SIGN IN کلیک کنید.

پس از کلیک روی گزینه SIGN UP باید اطلاعات موردنیاز را در کادرهای مربوط وارد کنید که شامل آدرس ایمیل، نام کاربری، انتخاب یک رمز عبور و ریفرال کد درصورت وجود هستند. درنهایت با تأیید این مطلب که شما قوانین سایت کریپتوکوانت را پذیرفته‌اید، روی گزینه SUBMIT کلیک کنید. پس از ثبت‌نام یک ایمیل حاوی لینک فعال‌سازی برای شما ارسال می‌شود که با کلیک روی آن حساب کاربری شما فعال و آماده استفاده خواهد بود.

پس از ورور به وبسایت کریپتوکوانت در ابتدا می‌توانید از کادر مربوط به جست‌وجو- شاخص موردنظرتان را پیدا کرده و روی ارز موردنظرتان اعمال کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تعداد دسته‌بندی شاخص‌ها بسیار زیاد هستند و هرکدام از آن‌ها شامل چندین شاخص درون خود هستند؛ برای نمونه دسته Exchange Flows به‌تنهایی ۱۸ شاخص دارد.

 

تب Dashboard

در این تب می توانید نمودارهای مورد علاقه یا نیاز خود را به طور مرتب بچینید و با هر بار مراجعه به سایت همه آنها را به صورت یکجا داشته باشید.

تب  Pro Chart

در تب پروچارت هم نموداری در قالب تریدینگ ویو وجود دارد که می توانید نمودار متریک های مختلف را همزمان روی نمودار قیمت یا نمودارهای دیگر کپی کرده و یک جا مقایسه و بررسی کنید تا به همبستگی معیارهای مختلف تحلیل آنچین با قیمت پی ببرید. تقریبا اکثر قسمت های این بخش پولی هستند و با اکانت رایگان به آنها دسترسی ندارید.

تب Alert

شاید کاربردی ترین بخشی باشد که ممکن است در یک سایت طراحی شده باشد. در نهایت هر تحلیلگری بعد از مدتی به یک استراتژی خاص خود در معاملات می رسد و می خواهد که وقتی آن شرایط محقق شد کسی یا برنامه ای یا رباتی باشد که به او اطلاع دهد. بخش آلرت از سه طریق نوتیفیکیشن، ایمیل و تلگرام شرایطی را که مطلوب شماست و برای سایت تعیین کرده اید را به محض تحقق به اطلاع شما می رساند، شرایطی مثل رسیدن یک نمودار به یک عدد خاص.

در ابتدا پس از ورود به حساب کاربری از نوار بالایی روی گزینه Alert کلیک کنید و سپس در صفحه‌ای که برای شما نمایان می‌شود، روی گزینه + New custom alert کلیک کنید. پس از کلیک روی این گزینه آبی‌رنگ، صفحه‌ای برای شما به نمایش درمی‌آید که باید شرایط هشداری (Alert) که قصد ایجاد آن را دارید، در کادرهای مربوط وارد کنید.

ابتدا باید ارز دیجیتال موردنظر خود را انتخاب کنید که در این بخش به طور پیش‌فرض بیت کوین قرار گرفته است. در کادر Metric نیز شاخص موردنظر انتخاب شده و قرار می‌گیرد (انتخاب این شاخص به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد). برای بخش Exchange که به معنای صرافی است، می‌توانید همه صرافی‌ها یا یک صرافی خاص را انتخاب کرده تا شاخص برای آن اعمال شده و هشدار ایجادشده با توجه به وضعیت این صرافی عمل کند.

در بخش Resolution نیز می‌توانید به وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) بگویید اطلاعات را در چه بازه‌های زمانی جمع‌آوری کند. امکان انتخاب بازه‌های روزانه، ساعتی و برای هر بلوک وجود دارد. البته اگر قصد انتخاب بلوک و یا بازه ساعتی را داشته باشید، باید حساب کاربری خود را ارتقا دهید. در بخش Condition نیز باید شرایطی را که برای شما مهم است، مدنظر قرار دهید. در این بخش امکان انتخاب Above و Below به معنای بالا و پایین را دارید.

بخش Condition می‌تواند بالا یا پایین میزان آستانه (Threshold Value) که در بخش بعدی تنظیم می‌شود، قرار گیرد. در بخش Cool Down نیز تعیین می‌کنید هشدار بعد از چه زمانی تکرار شود؛ برای مثال هر ۵ دقیقه، هر ۱۰ دقیقه یا هر ۱ ساعت.

معرفی شاخص‌های کاربردی سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

Exchange Flows

این بخش مربوط به جریان نقدینگی صرافی‌ها است. یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین بخش‌ها در سایت کریپتوکوانت جریان ورودی/خروجی صرافی‌ها است. این پارامتر نشان‌دهنده مقدار کوین‌هایی است که به کیف پول‌های صرافی وارد یا از کیف پول‌های صرافی‌ها خارج شده‌اند.

اگر جریان ورودی به کیف پول‌های صرافی‌ها زیاد باشد به این معنی است که تریدرها در حال انتقال دارایی‌های کیف پول‌های خود به حساب‌های صرافی هستند و منجر به افزایش فروش می‌شود. همچنین اگر جریان خروجی از صرافی‌ها افزایش یابد به این معنی است که تریدرها در حال خارج کردن دارایی از حساب‌های صرافی و انتقال آن به کیف پول‌های خود هستند. در چنین مواردی فشار خرید ایجاد می‌شود.

Exchange Netflow

در این شاخص نیز نمودار مشکی‌رنگ، نمودار قیمتی بیت کوین است (البته می‌توانید از این شاخص برای تحلیل دیگر ارزهای دیجیتال نیز استفاده کنید). میله‌های قرمز و سبزرنگ ورود و خروج ارز (در اینجا بیت کوین) را به صرافی نشان می‌دهند. میله‌های سبزرنگ ورود بیت کوین به صرافی را نشان می‌دهند؛ درحالی‌که میله‌های قرمزرنگ نشان‌دهنده خروج بیت کوین از صرافی هستند.

زمانی که افراد بیت کوین‌های خود را از کیف پول به صرافی انتقال دهند، به این معناست که قصد فروش آن را دارند؛ درنتیجه عرضه بالا می‌رود و قیمت کاهش پیدا می‌کند. این حالت زمانی پیش می‌آید که میله‌های سبزرنگ زیاد و با ارتفاع بالا باشند؛ درنتیجه می‌توان گفت در این شاخص زمانی که میله‌های سبزرنگ برای مدتی با ارتفاع مناسب و پشت ‌سر هم ظاهر شوند و در مقایسه با میله‌های قرمزرنگ در همان بازه زمانی بیشتر و پرقدرت‌تر (بلندتر) باشند، می‌توان انتظار کاهش قیمت را داشت.

عکس این شرایط نیز می‌تواند برقرار باشد و شاهد رشد قیمت در ارز باشیم. برای آنکه قیمت بالا برود، باید تعداد بیت کوین‌هایی که از صرافی به کیف پول منتقل می‌شوند، بیشتر شود. اگر بخواهیم چنین شرایطی را در شاخص Exchange Netflow پیدا کنیم، باید به‌دنبال شرایطی باشیم که در آن میله‌های قرمز در مقایسه با میله‌های سبز با ارتفاع و قدرت بیشتری تکرار می‌شوند.

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، میله‌های قرمز برای یک بازه زمانی با ارتفاع مناسب و به‌صورت مداوم ظاهر شدند؛ به‌طوری‌که حضور و شدت آن‌ها در مقایسه با میله‌های سبزرنگ قابل تشخیص بود. در چنین شرایطی می‌توان انتظار افزایش قیمت را داشت؛ چیزی که برای بیت کوین نیز رخ داد و این ارز توانست یک صعود عالی را تجربه کند.

 

مزایا و معایب سایت صرافی کریپتوکوانت (Cryptoquant)

در این بخش به برخی از نکات مثبت و منفی در استفاده از سایت کریپتوکانت اشاره می‌کنیم:

نقاط قوت:

  • بهره‌مندی از امکانات مختلف
  • نمودارهای به‌روز
  • تاریخچه کامل برای داده‌ها
  • ویرایش نمودارها

 

نقاط ضعف:

  • محدودیت‌های دسترسی در اکانت رایگان

 

جمع بندی

کریپتوکوانت یکی از وبسایت‌های فعال در زمینه بررسی و تحلیل داده‌های درون زنجیره‌ای یا On-Chain است که امکانات مختلفی را در اختیار کاربران و تریدرها قرار داده است.

بعد از استفاده از کریپتوکانت در خواهید یافت که به دلیل وجود امکانات مختلف و بسیار و همچنین تاریخچه کامل اطلاعات، این وبسایت یکی از ابزارهای بسیار مهم در تحلیل آن چین است. در این مطلب تلاش کردیم وب سایت کریپتوکوانت و برخی از کاربردی‌ترین شاخص‌های آن را برای شما شرح دهیم تا بتوانید از این پس از این وب سایت فوق‌العاده کاربردی در تحلیل‌های خود استفاده کنید و نتایج بهتری را در معاملات خود داشته باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا