آموزشآموزش صرافی هامقالاتنگاهی عمیق تر

چگونه میتوان با استفاده از سایت Etherscan تراکنش ها را رهگیری کرد؟

چگونه میتوان با استفاده از سایت Etherscan تراکنش ها را رهگیری کرد؟

اتریوم محبوب‌ترین شبکه برای برنامه‌های غیرمتمرکز و آلت کوین‌ها است، بنابراین پیگیری معیارهای شبکه می‌تواند چالش برانگیز باشد. شما با استفاده از اکسپلور اتراسکن، می‌توانید انواع معاملات، کیف پول‌ها، قراردادهای هوشمند و … را جستجو کنید.

در اتر اسکن، علاوه بر دراختیارداشتن رسید کامل تراکنش‌ها، می‌توانید به اطلاعات مفیدی در خصوص قراردادهای هوشمند و کُد اِعمال‌شده برای توکن‌های مختلف نیز دسترسی داشته باشید.

تیم پشتیبان اتر اسکن این پلتفرم را به‌صورت مستقل و برای تسهیل شفافیت بلاک چین اتریوم ایجاد کردند. بلاک چین اتریوم یک دفتر کل عمومی است که وب‌سایت اتر اسکن سعی می‌کند اطلاعات آن را به‌ شفاف‌ترین و دسترس‌پذیرترین حالت ممکن در اختیار کاربران اتریوم قرار دهد.

در این مقاله برخی از ویژگی‌های این موتور جستجوی قدرتمند اتریوم را بررسی خواهیم کرد و نشان می‌دهیم که اتر اسکن چگونه به کاربران اتریوم اجازه می‌دهد تراکنش‌های خود را در پلتفرم قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز اتریوم جستجو، اعتبارسنجی و تأیید کنند.

 

Etherscan  چیست و چگونه کار می کند؟

درواقع، کارکرد Etherscan، مشابه سایر اکسپلورِرهای یک بلاک چِین است. یعنی به فرد کمک می‌کند تا تراکنش‌ها، آدرس کیف پول‌ها، قراردادهای هوشمند و سایر موارد موردنظرش را جستجو کند. کاربر می‌تواند به کمک نوار جستجوی و یا با استفاده از گزینه‌های تعیین‌شده در منوی بالای صفحه مرورگر، موضوعات موردعلاقه‌اش را پیدا کند؛ بنابراین عملاً می‌تواند هر آنچه را درباره شبکه اتریوم نیاز دارد از طریق اتراسکن کشف کند.

 

با استفاده از اکسپلورر Etherscan تراکنش‌های خود را جستجو کنید.

برای اینکه بتوانید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید و تراکنش‌های خود را ملاحظه کنید، لازم است یکی از موارد زیر را در کادر مربوط به جستجو وارد کنید:

آدرس عمومی

Txhash

بلاک

توکن

Ens

 

پس از اینکه یکی از راه‌های جستجو را اعمال کردید، می‌توانید اطلاعات کیف پول خود و همچنین اطلاعات تراکنش‌های خود را مشاهده کنید.

البته باید بگوییم که این اکسپلورِر از توکن‌های دیگر در بلاک چین مانند ERC-20 و ERC-721 هم پشتیبانی می‌کند. فقط لازم است این توکن‌ها را در بخش Tokens صفحه جستجو ملاحظه کنید. همچنین، با جستجوی یک کیف پول یا ID یک تراکنش، می‌توانید تمام جزئیات موردنظرتان را مشاهده کنید. درنتیجه، اطلاعاتی همچون TxHash هر تراکنش، شماره بلاک، زمان انجام معامله، فرستنده و گیرنده، ارزش و هزینه تراکنش به‌راحتی در دسترس شما هستند.

بنابراین، با واردکردن TxHash در اتراسکن، می‌توانید جزئیات مختلف تراکنش ازجمله موارد زیر را مشاهده کنید:

وضعیت TxReceipt که نشان می‌دهد تراکنش شما در چه شرایطی قرار دارد. یعنی تکمیل‌شده، با موفقیت انجام‌نشده و یا هنوز در انتظار تأیید است.

ارتفاع بلوک که همان ID بلوک شبکه است و ماینرها آن را در معامله ثبت کرده‌اند.

ارزش معامله به اتریوم و دلار امریکا

میزان گس (gas)  موردنیاز و ارزش دلاری آن

تعداد تراکنش‌های ارسال‌شده از آدرس بلاک چِین فرستنده

با واردکردن TxHash در اتراسکن، می‌توانید جزئیات مختلف مثل وضعیت، زمان و مقدار تراکنش را مشاهده کنید.

 

 

 

میانبرهای اصلی

علاوه بر این، در نوار ابزار بالای صفحه می‌توانید میان‌بری به گزینه‌های بیشتر داشته باشید.

در منوی کشویی بلاک چین، می‌توانید به اطلاعات تراکنش‌های مختلف، مانند تراکنش‌های در صف انتظار (pending txn)، بلاک‌های فورک‌شده (forked blocks)، بلاک‌های آنکل  (view uncles) و حساب‌های کاربری برتر (top accounts)  بلاک چین، دسترسی داشته باشید.

در بخش توکن، برترین توکن‌ها را مشاهده خواهید کرد و در منوی کشویی منابع  (resources) با اطلاعاتی روبرو می‌شوید که می‌تواند به معامله‌گرهای حرفه‌ای‌تر کمک کند. نمودارها و آمارها (charts & stats)، آمار برتر(top statistics)، راهنمای اتریوم Ethereum directory) ) شامل اطلاعاتی مربوط به (صرافی‌ها، کیف پول‌ها و عرضه‌های اولیه کوین)، جستجوی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (explore dApps)  و شرکت در پروژه‌های کِشت سود  (yield farms) از جمله این اطلاعات هستند.

 

قسمت قراردادهای تائید شده

یکی از ویژگی‌های جالب ‌توجهی که هنگام استفاده از اکسپلورِر اتراسکن با آن مواجه می‌شوید، وجود قسمتی به نام “قراردادهای تائید شده” است. این بخش، تمامی قراردادهای هوشمند موجود در بلاک چین اتریوم را که دارای کد منبع تائید شده هستند، نشان می‌دهد. البته، همه قراردادهای هوشمند در این دسته قرار نمی‌گیرند. بنابراین برای کاربران بهتر است که ابتدا برای خود مشخص کند که آیا می‌خواهند در یک قرارداد خاص، فعالیت داشته باشند یا نه. همچنین، کاربران می‌توانند آدرس قراردادهای موردنظرشان را به‌صورت دستی جستجو کنند و تائید یا عدم تائید آن را کنترل نمایند. این فرایند، مانند جستجوی آدرس کیف پول در اتراسکن است. با این تفاوت که کاربران می‌توانند نام، نسخه کامپایلر و انجام ممیزی را نیز بررسی کنند. همان‌طور که مطلع هستید، ممیزی‌های امنیت در قراردادهای هوشمند، نقش مهمی دارند. هرچند همچنان تضمینی وجود ندارد که شرکت در معاملاتی که ممیزی امنیت دارند، ۱۰۰ درصد ایمن باشد.

 

جمع بندی

سایت اتر اسکن از جمله سایت‌هایی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات مفیدی را در رابطه با شبکه و تراکنش‌هایی که روی شبکه اتریوم انجام می‌شود، به دست آورد. علاوه بر این، اطلاعات این وب‌سایت رایگان در اختیار افراد قرار داده می‌شود و برای دریافت ویژگی‌های فوق‌العاده‌ وب‌سایت، نیازی به ایجاد حساب کاربری نیست. فرقی نمی‌کند که سرمایه‌گذار، ماینر یا توسعه‌دهنده باشید؛ بازدید از اتر اسکن روشی مفید برای دسترسی فوری به اطلاعات بلاک‌ها و تراکنش‌های اتریوم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا