با اساتید فارسی بلاکچینمقالاتنگاهی عمیق تر

مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

 

درست است که برای ورود و قدم نخست  در بازار باید استیبل کوین خریداری کرد و سپس بواسطه آن رمز ارز های دیگری را خرید اما این تازه شروع ماجراست در بازار پر نوسان کریپتو کارنسی همیشه نوسان هایی وجود دارد که مربوط به کل مارکت است اما یک بخشی دیگری که بسیار حائز اهمیت است و معامله گران کمتر به آن توجه میکنند نوسان دامیننس بیت کوین با نماد BTC.D  است که نسبت مالکیت سرمایه موجود در مارکت به نسبت الباقی آلت کوین ها را نشان میدهد البته دامیننس بیت یک شاخص کلی است و مورد اصلی که ما دنبال آن هستیم مقدار ارزش یک آلت کوین به نسبت بیت کوین در یک لحظه است که بوسیله ساتوشی محاسبه میشود و همیشه ارزش بیت کوین و الباقی ارز ها به نسبت یکدیگر متغیر است .

گفتنی است عده زیادی از مردم هدف آن ها از ورود به مارکت کسب دلاربیشتر است و در نهایت این دلار است که مخارج ما به وسیله آن پرداخت میشود اما عده کمتری که به بیت کوین ایمان دارند و از زاویه دیگری بیت کوین را میبینند هدف اصلی آن ها در مارکت کسب ساتوشی بیشتر که در نهایت میتوان گفت کسب بیت کوین بیشتر است را دنبال میکنند.

 

دلایل بسیار زیادی برای  به وجود آمدن این تفکر وجود دارد که در ادامه به صورت خیلی خلاصه به چند مورد از آنها میپردازیم.

 

آزادی در پرداخت و مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

 

 

با بیت کوین، ارسال و دریافت پول در هر نقطه از جهان در هر ساعت از شبانه روز امکان‌پذیر است. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران عبور و پرداخت‌های برون مرزی و همچنین برنامه‌ریزی مجدد به علت تعطیلی بانک‌ها یا محدودیت‌های دیگری باشید که ممکن است هنگام انتقال پول برای شما مشکل ایجاد کنند.

 

شما با در اختیار داشتن بیت کوین در واقع کنترل پول خود را در دست دارید و این هم یک ویژگی خوب به حساب می‌آید که هیچ شخصیت مرکزی در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

 

کنترل و امنیت و مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

 

به کاربران اجازه داده شده تا معاملات و تمام تراکنش‌های خود را کنترل کنند که این مسئله به ایمن‌سازی شبکه بیت کوین کمک بزرگی کرده است. کاربران در حین خرید و فروش و انجام تراکنش‌ها در ازای ارائه و یا دریافت خدمات دیگر این توانایی را ندارند که هزینه‌های اضافی را بدون هماهنگی با شما به مبلغ اصلی اضافه کنند، بنابراین شما قبل از هر گونه افزایش و یا کاهش هزینه‌ای مطلع خواهید شد که این به نوبه‌ خود بسیار دلگرم‌کننده است.

 

در این سیستم برای اینکه پرداخت‌های کاربر با موفقیت انجام شده و نهایی شود دیگر نیازی به لینک کردن اطلاعات شخصی فرد به شبکه نیست. با توجه به این نکته که اطلاعات شخصی کاربران از دسترس کسانی که قصد سوء استفاده از آنها را دارند، خارج است می‌توان اطمینان حاصل کرد که بیت کوین از کاربران در برابر سرقت هویت محافظت می‌کند.

 

چگونه می‌توان از ایمنی پول اطمینان حاصل کرد؟

شاید عجیب به نظر برسد اما برای اطمینان از ایمنی پول لازم است که از بیت کوین پشتیبان تهیه کرد و برای آن رمزگذاری مناسبی نیز انجام داد.

اطلاعات شفاف

با استفاده از فناوری بلاک‌چین، همه معاملات نهایی برای مشاهده در دسترس همه است، با این وجود اطلاعات شخصی پنهان است. آدرس عمومی شما همان چیزی است که برای همه‌ کاربران قابل مشاهده است اما خیالتان راحت باشد که اطلاعات شخصی شما به این موضوع مرتبط نیست.

 

هر کسی در هر زمان می‌تواند معاملات را در بلاک‌چین بیت کوین تأیید کند. پروتکل بیت کوین توسط هیچ شخص، سازمان و یا نهاد دولتی قابل دستکاری شدن نیست که این امر به لطف امنیت حاصل شده از رمزنگاری بیت کوین است.

 

هزینه‌های اقتصادی

در حال حاضر در شبکه بیت کوین یا هیچ پرداختی وجود ندارد یا در صورت وجود بسیار ناچیز است. در حین انجام برخی از کارها، کاربران برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و یا استخراج بیت کوین ممکن است ناچار به پرداخت هزینه‌هایی باشند. هرچه هزینه بالاتر باشد، اولویت آن کاربر در داخل شبکه بیشتر شده و استخراج بیت کوین نیز سریع‌تر پردازش می‌شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال با تبدیل بیت کوین به ارز فیات (پولی بی‌پشتوانه اما قانونی مانند دلار آمریکا که ارزش آن از دولت صادرکننده‌اش است) به معامله‌گران در پردازش معاملات کمک می‌کنند. این سرویس‌ها به طور کلی هزینه کمتری نسبت به کارت‌های اعتباری و PayPal دارند.

 

ریسک پایین‌تر برای معامله‌گران

با توجه به اینکه پرداخت‌ها و هرگونه تراکنشی که در شبکه بیت کوین انجام می‌شود به هیچ عنوان قابل برگشت نیست، و همینطور اینکه اطلاعات شخصی افراد وارد نمی‌شود، معامله‌گران از امنیت بالایی برخوردار هستند و از ضررهای احتمالی که ممکن است در اثر تقلب رخ دهد در امان می‌مانند.

 

حذف هزینه‌های بانکی

در آنجایی که پرداخت هزینه‌های به اصطلاح ارائه‌دهنده و دریافت‌کننده و همچنین هزینه‌های واریزی گاه به گاه و در میان مبادلات ارزهای رمزنگاری شده یک استاندارد تلقی می‌شود، کاربران بیت کوین مشمول پرداخت هزینه‌های بانکی در روش سنتی مرتبط با ارزهای فیات نیستند که نسبت به ارزهای رمزگذاری شده‌ دیگر این به معنای عدم نگهداری حساب یا حداقل هزینه موجودی، نبود هزینه اضافه برداشت و هزینه سپرده برگشتی است‌

 

حال که با فلسفه بیت ماکسیمالیست ها آشنا شدیم و دلایل آنها را مشاهده کردیم میتوان به معایب این موضع به طور مختصر پرداخت

 

ریسک و نوسانات

نوسانات بیت کوین به طور عمده به این دلیل است که مقدار محدودی کوین وجود دارد و تقاضا برای استخراج آنها هر روز بیشتر می‌شود اما انتظار می‌رود که با گذشت زمان بیشتر، نوسانات کاهش یابد.

هرچه تعداد بیشتری از مشاغل، رسانه‌ها و مراکز تجاری شروع به پذیرش و استفاده از بیت کوین کنند، قیمت آن در نهایت کاهش می‌یابد.

بیت کوین در بسیاری از قسمت‌ها هنوز ناقص است، به این علت که همچنان در حال توسعه بوده و در مراحل ابتدایی است.

در حال حاضر ویژگی‌ها، ابزارها و خدمات جدیدی برای امنیت و دسترسی بیشتر این ارز دیجیتال در حال توسعه هستند.

بیت کوین قبل از رسیدن به پتانسیل کامل و نهایی خود، مقداری رشد نیز خواهد داشت.

 

تداخل احتمالی دولت

از مسائلی که ممکن است برای کاربران بیت کوین کمی نگران کننده باشد تداخل یا اعمال قدرت دولت‌ها است. دولت ممکن است کوین‌های شما را در شبکه بیت کوین نگیرد، اما می‌تواند تمام فعالیت‌های مربوط به آن را در کشور ممنوع کند که در نتیجه‌ آن کیف پول و شرکت‌های بیت کوین را مجبور به تعطیلی می‌کند.

در نهایت، بیت کوین موجود در این کیف پول‌ها مسدود شده و دسترسی به آن‌ها دشوار می‌شود و این مسئله بیش از همه به افرادی آسیب می‌زند که یا پیش‌بینی‌های لازم را از قبل نداشتند و یا هزینه و وقت زیادی را صرف جمع‌آوری میزان بیت کوین بلوکه شده اختصاص داده بودند.

 

فراموشی رمز برابر است با از دست دادن کل سرمایه

اگر کیف پول بیت کوین خود را گم کنید، تمام بیت کوین‌های موجود در آن کیف پول را گم کرده‌اید. نمی‌توانید آن را بازیابی کنید و به همین راحتی تمام آن چه داشتید برای همیشه از دست می‌رود؛ برای جلوگیری از پیشامد چنین اتفاقاتی حتماً از کیف پول خود با یک کد نسخه پشتیبان تهیه کنید. با این کد نسخه پشتیبان در این گونه مواقع می‌توان برای بازیابی موجودی کیف پول بیت کوین از دست رفته اقدام کرد.

در مورد پول‌های فیزیکی در صورتی که شما کارت اعتباری خود را گم کنید و یا به سرقت برود، می‌توانید با مراجعه به بانک کارت جدیدی را درخواست کرده و آن را به صورت مجدد دریافت کنید اما در مورد بیت کوین، به دلیل غیرمتمرکز بودن و عدم تسلط هیچ نهاد، سازمان و شخصی بر آن، نمی‌توان کاری برای کیف پول از دست رفته کرد.

 

پولشویی یا بازار سیاه

 

اوایل بیت کوین در پولشویی و برای افراد فعال در بازارهای سیاه، مورد استفاده قرار نمی‌گرفت؛ زیرا آنها نمی‌خواستند اطلاعات شخصی خود را فاش کنند و از پرداخت وثیقه خودداری می‌کردند. اما در حال حاضر در شبکه بیت کوین پولشویی به راحتی انجام می‌شود به این صورت که واسه‌ها پول را از یک منبع جمع کرده و به منبع دیگری منتقل می‌کنند.

 

مسائل مختلفی می‌توانند سبب شوند که بیت کوین به شکل فاجعه‌باری از بین برود:

 

  • اولین مورد می‌تواند یک نقص فنی باشد؛ به نوعی که به افراد نادرست اجازه دهد کوین بدزدند.
  • مورد دوم می‌تواند یک نقص اقتصادی باشد. به عنوان مثال، یک تغییر کد که به دلایلی بلافاصله ۱۰ میلیون سکه به برخی از نهادها می‌دهد.
  • مورد سوم می‌تواند یک نقص اجماعی باشد؛ به عنوان مثال، بیت کوین به تقریباً دو سکه تقسیم می‌شود.

 

مزایا و معایب معامله با پیر بیت نسبت به دلار

جدایی از دلایل و فلسفه هایی که برای کارآمدی و نگاه مثبت به بیت کردیم و هیمنطور به نقطه مقابل آن نیز پرداختیم.

در بحث معامله کردن به بیتکوین از لحاظ تکنیکالی و عملیاتی مقداری متفاوت است. که در قدم اول باید بدانیم سخترین کار در مارکت کیریپتو سود بر مبنای پیر بیتی است زیرا از پیچیدگی خاص خودش برخوردار است و هنگام معامله آن باید تقریبا دو برابر معامله با دلار مولفه و موضوعات دیگر را بررسی کرد و سپس معامله کرد. موضوع دیگری که بسیار مهم است بسیاری از معامله گران برای کنترل ریسک  از بیتکوین در ولت خود استفاده میکنند یعنی در مواقع صعودی بازار از دامیننس بیت در ولت خود کم میکنند و بر روی آلت ها سوار میشوند و در موقع نزول آلت ها را تسویه و بر روی بیت بازمیگرددند.

موضوع مهم دیگری که قابل بحث است نوسانی بودن بیتکوین است فرض کنید شما یک بیت ماکسیمالیست هستید و تمام ذخایر و و سود های خود را به بیت ذخیره کردید از آنجایی که بیت دارایی بسیار پر نوسان است ممکن است بنا به یک اتفاق غیر مترقبه نیاز به کش کردن بیت خود داشته باشید و قیمت بیت در موقیعت مناسبی نباشد آنگاه مجبور میشود در یک موقیعت بد تسویه کنید که این امر موجب ضررشما میشود و این موضوع نیز جز معایب کار است و پیچیدگی در مدیریت و نحوه رفتار با این دارایی را  بسیار سخت تر میکند.

 

جمع بندی مزایا و معایب معاملات با بیت کوین

کریپتو کارنسی یک بازار نیست بلکه یک دنیای جدید است که وجهیات بسیار نوین و کاربردی دارد که به عقیده خودم این دنیا در آینده نه چندان دور باعث به وجود آمدن یک انقلاب بزرگ میشود پس نمیتوان به سادگی در این بازار رفتار کرد و انتظار کسب سود های نجومی را داشت. فلسفه بیت ماکسیمالیستی نیز از فواید و معایب خاص خودش برخودار است که به علت در حال توسعه بودن بیتکوین و صنعت بلاکچین نمیتوان نظر خاصی را در این مورد داد البته که خیلی از افراد بزرگ و شیاد از این فضا برای سو استفاده از مردم دست به کار های زیادی میزنند اما نمیتوان نا امیدوارانه نیز به این موضوع نگاه کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا