بررسی ارزهای دیجیتالمعرفی رمز ارز هامقالات

آشنایی با شبکه ORBS  و توکن ORBS

آشنایی با شبکه ORBS  و توکن ORBS

Orbs یک ارز دیجیتال شناخته شده میباشد که با نماد ORB معامله می‌شود. ORBS یک زیر ساخت بلاک چینی غیرمتمرکز و اوپن سورس میباشد که در سال 2019راه اندازی شد و هدف این شبکه افزایش کارآمدی قرارداد هوشمند پروتکل های سازگار با (EVM) ماشین مجازی اتریوم است. این شبکه برای فراهم کردن ابزارهای لازم به جهت توسعه برنامه های غیر متمرکز (DAPP) اقدام به زیر ساخت زنجیره های مجازی با گواه اثبات سهام (POS) کرده است. همچنین این شبکه که توکن آن ORBS میباشد برای پرداخت کارمزد و پاداش دهی به مشارکت کنندگان شبکه پرداخت میشود. در ادامه مقاله به معرفی و بررسی شبکه Orbs، نحوه کارکرد آن و همچنین کاربردهای توکن ORBS میپردازیم.

 

شبکه ORBS چیست؟

ارز دیجیتال Orbs یک دارایی دیجیتال و یک سیستم پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک چین و شبکه اتریوم ((ERC20 است.و همچنین Orbs یک زیرساخت بلاک چین عمومی است که مقیاس پذیری، هزینه های پایین، عملکرد، امنیت و سهولت استفاده را با یکدیگر در یک پلتفرم ارائه می‌کند.

این شبکه طراحی شده است تا به کاربران راهی سریع، کارآمد و امن برای انجام پرداخت ارائه دهد.در واقع شبکه Orbs یک زیر ساخت بلاک چین غیر متمرکز است و هدف این شبکه ادغام شدن با بلاک چین های لایه یک سازگار با EVM از جمله BSC  و اتریوم میباشد. این قراردادهای هوشمند در تامین امنیت و پردازش ارزش کل قفل شده  (TVL) بسیار کارآمد هستند؛ اما قابلیت‌های محدودی دارند. دلیل ارزشمندی شبکه  ORBS کمیاب بودن و عرضه محدود آن میباشد.

 

نحوه کارکرد شبکه ORBS

توکن ORBS

 

ORBS  یک بلاکچین هیبریدی است که علاوه بر اینکه به عنوان یک بلاکچین مستقل کار می‌کند از شبکه اتریوم و پالیگان  هم برای امنیت بیشتر و اجرای منطق PoS کمک می‌گیرد. توکن   ORBS  در قراردادهای هوشمند اتریوم قابلیت استیکینگ، واگذاری و رای‌دهی را دارد.

ORBS  قابلیت مقیاس پذیری، ایزوله کردن زنجیره مجازی و کارمزدهای پایین خود را با اکوسیستم غیر متمرکز اتریوم ترکیب می کند. از این طریق، تمامی نیازهای توسعه دهنده برای افزایش مقیاس پذیری اپلیکیشن های بلاکچین غیر متمرکز فراهم می شود.

پلتفرم ORBS  به طور کلی سه قابلیت را ارائه می کند:

  1. زنجیره های مجازی
  2. اثبات سهام تصادفی
  3. دلیگیتورها (DELEGATORS)

 

  • زنجیره های مجازی

زنجیره های مجازی حافظه مورد نیاز برای ماشین مجازی را کاهش می دهند و در بالای زیرساخت مشترک نود فیزیکی اجرا می شوند. این باعث شده تا یک بلاکچین اختصاصی برای تمامی زنجیره های مجازی که در یک فضا هستند ایجاد شود. بدین صورت، غیر متمرکز سازی و امنیت از طرف نودهای فیزیکی تامین شده و شخصی سازی و ایزوله سازی به دلیل مجازی بودن سیستم رخ می دهد.

زنجیره های مجازی مختلف به طور جداگانه برای تراکنش های خود تشویق شده و به طور همزمان در منابع مجزا اجرا می شوند. همچنین این زنجیره ها در فرایند شاردینگ قرار گرفته و همزمان با محاسبات، می توانند به صورت مجزا نگهداری شوند. مزیت دیگر، کاهش فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای ماشین مجازی است. این امر به لطف ایزوله سازی وضعیت برای هر ماشین مجازی ممکن شده است.

مزایای زنجیره مجازی

  • برنامه ها دارای زنجیره مجازی و مجزای خود می باشند.
  • توسعه ‌دهندگان می‌توانند مدل حاکمیتی متناسب با برنامه خود و همچنین پروتکل اجماع را طراحی کنند.
  • کاربران می توانند بدون نگرانی در مورد فرایند انتقال، در ابتدا با یک بلاکچین خصوصی شروع کنند و سپس به یک بلاکچین عمومی تغییر مسیر دهند.
  • جلوگیری از ازدحام شبکه به دلیل جداسازی زنجیره‌ها و اجرای مستقل آن‌ها

 

2- اثبات سهام تصادفی

اوربز از یک الگوی اجماع PoS به نام “اثبات سهام تصادفی” استفاده می کند که از سرعت و امنیت خوبی برخوردار است. این مکانیزم در هر دور گروه هایی را به صورت اتفاقی (تصادفی) از یک استخر بزرگ اعتبارسنج ها انتخاب می کند. وجود این استخر باعث غیر متمرکز سازی سیستم شده و انتخاب تصادفی گروه ها، امنیت را حفظ می کند. همچنین استفاده از گروه های کوچک برای اجماع باعث می شود تا سرعت و مقیاس پذیری این الگو افزایش یابد.

فرایند اجرای این مکانیزم به “هلیکس (Helix)  معروف است و یک الگوریتم تحمل خطای بیزانس محسوب می شود. این الگوریتم برای انتخاب استخر اعتبارسنج ها وابسته به استیکینگ اوربز توسط “نماینده ها (Delegators)  و محافظان (Guardians)  است.

 

3- دلیگیتورها (DELEGATORS)

دلیگیتورها، هولدرهای توکن ORBS هستند که با استیک‌ کردن رمزارزهای خود روی نمایندگان (اینجا گاردین‌ها)، قدرت رای‌دهی خود را به آن‌ها واگذار می‌کنند. این افراد تا ۶.۶۶ درصد درآمد سالانه نودهای گاردین را دریافت می‌کنند. توکن‌های استیک شده به مدت ۱۴ روز قفل می‌مانند.

 

توسعه  و انجمنORBS 

یکی از روش های بررسی قدرت پذیرش و آگاهی یک پروژه، توجه به انجمن های وسیع و جهانی است.

پروژه ORBS   در زمینه جذب طرفداران و اعضای انجمن، فاصله زیادی با پروژه های بزرگ (با هزاران طرفدار) دارد. این موضوع شاید به این دلیل باشد که ORBS   فقط بر روی کسب و کارها تمرکز کرده و توجه چندانی به افراد علاقه مند به کسب درآمد با توکن نداشته است. کانال توییتر ORBS   46 هزار نفر دنبال کننده دارد که این تعداد در مقایسه با دیگر پروژه های بلاکچین کمتر است. در کانال ساب ردیت ORBS   نیز فقط 400 نفر کاربر فعال عضو شده اند. این موارد کمک میکند تا دید بهتری نسبت به این پروژه داشته باشید.

 

نحوه توزیع توکن ORBS

۵۵% از توکن های ORBS برای توسعه، پارتنرها و اکوسیستم، به صورت بلندمدت ذخیره شده است.

۲۰% از آنها مختص به فروش خصوصی میباشد.

۲۰% دیگر برای تیم و پارتنرها می باشد.

۵% باقی مانده نیز برای مشاوران است.

 

توکن ORBS را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

صرافی های اصلی Orb عبارتند از  Binance- KuCoin – FTX

 

کیف پول‌های سازگار با رمزارز Orbs

برای ذخیره Orbs باید از کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم استفاده کنید. از کیف پول‌های ERC20 می‌توان به متامسک، تراست ولت، Rabby Wallet، مای اتر ولت و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور اشاره کرد.

 

بنیان گذاران و سرمایه ‌گذاران شبکه Orbs

توکن ORBS

مدیر و یکی از بنیان‌ گذاران این شبکه، Daniel Peled  است که موسس و مدیر عامل شرکت فین‌ تک PayKey نیز می باشد. یکی دیگر از ‌بنیان‌ گذاران این شبکه، فردی به نام Uriel Peled می باشد که مشاور پروژه‌های بلاک چینی است. سومین موسس این پروژه، Tal Kol می باشد که اپلیکیشن موبایلی Appixia را نیز قبل از این پروژه راه‌ اندازی کرده است. این اپلیکیشن توسط Wix.com خریداری شد. نتا کورین (Netta Korin)، یکی دیگر از بنیان‌گذاران این پروژه می باشد که در کارنامه کاری خود مدتی به عنوان مشاور معاون وزیر در امور دیپلماتیک مشغول به کار بوده است.

 

Orbs (ORBS) مشارکت و روابط

Orbs یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین است که به کاربران اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

Orbs با استارتاپ شبکه اتریوم ConsenSys شراکت دارد. این مشارکت به Orbs اجازه می دهد تا از فناوری بلاک چین اتریوم برای تقویت پلت فرم خود استفاده کند. علاوه بر این، Orbs با شرکت های دیگری از جمله مایکروسافت و آی بی ام نیز مشارکت دارد.

مشارکت بین Orbs و ConsenSys به این دو شرکت اجازه می دهد تا با همکاری یکدیگر یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد کنند که می تواند توسط مشاغل و افراد استفاده شود. این مشارکت به Orbs اجازه می دهد تا پلتفرم خود را به بازارهای جدید گسترش دهد و گزینه های بیشتری را برای اشتراک گذاری اطلاعات در اختیار کاربران قرار دهد.

جمع بندی توکن ORBS

همانطور که گفته شد ORBS یک زیر ساخت بلاک چینی غیرمتمرکز و متن باز است و هدف آن توسعه و بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند در شبکه‌های لایه یک مبتنی بر ماشین مجازی است. در این مقاله راجع به اینکه شبکه ORBSچیست- نحوه کارکرد آن-  هدف و مشارکت پروژه های دیگر با شبکه ORBS  و… بطور کامل توضیح داده شد امیدوارم که براتون مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا