آموزشآموزش ترید و معاملهبا اساتید فارسی بلاکچینمقالاتنگاهی عمیق تر

عوامل تاثیر گذار و نوسانات شدید در قیمت ارزهای دیجیتال

عوامل تاثیر گذار و نوسانات شدید در قیمت ارزهای دیجیتال

 

عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال کدام ها هستند و شناخت این عوامل چه مزیت هایی می‌تواند در تحلیل و پیش بینی قیمت آنها داشته باشد؟

گاهی مواقع یکسری اخبار شوکه کننده‌ از افزایش ناگهانی قیمت برخی از ارزهای دیجیتال به گوش می‌رسد. که در واقع این نوسانات و غیرقابل پیش‌بینی، ماهیت این بازار میباشد.

اما دلیل این نوسانات  چیست؟ آیا نوساناتی که در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می‌اُفتد، طبیعی است؟ ممکن است این سؤالات برای شما نیز پیش آمده باشد. بنابراین در ادامه می‌خواهیم به دلیل نوسان قیمت ارز دیجیتال پی برده و بیشتر آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

برای اینکه بتوانید در هنگام تحلیل ارزهای دیجیتال بهترین عملکرد را داشته و ارزیابی دقیقی از روند قیمتی آنها داشته باشید، نیاز است تا به اطلاعات این چنینی دسترسی داشته و نحوه به کار بردن آنها برای تحلیل را نیز بدانید.

 

اهمیت شناخت عوامل موثر و نوسانات شدید بر قیمت ارز دیجیتال

همه ما می‌دانیم که کمتر از دو دهه از ظهور ارزهای دیجیتال می‌گذرد و این بازار هنوز در مرحله نوپایی برای پیروی از منحنی ایستا قرار دارد. مردم هر روز به فکر سرمایه‌گذاری و واگذاری در این بازار هستند. این روند به طور کلی در هر بازار جدید چنین است.

بازار کریپتو به عنوان بازاری که هنوز مجموعه‌ای از موارد استفاده منطقی خود را پیدا نکرده است، حقیقتاً در مرحله آغازین خود قرار دارد. طبیعتاً نتیجه این جدید بودن نیز نوسانات زیاد در این صنعت است که عمدتاً ناشی از آزمایش‌های شدیدی است که سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند تا بفهمند قیمت ارزهای دیجیتال چگونه نوسان می‌کند.

اما جدید بودن بازار ارزهای دیجیتال، یک دلیل کلی است که برخی از دلایل جزئی‌تر را در بر می‌گیرد. در ادامه به بررسی دلایل جزئی‌تر این موضوع خواهیم پرداخت.

 

7 عامل تأثیرگذار بر نوسان قیمت ارز دیجیتال

  • نوسانات قیمت بیت کوین

به عنوان اولین عامل تاثیر گذار بر قیمت رمز ارزها باید به نوسانات قیمت بیت کوین اشاره کنیم. بیت کوین به عنوان لیدر بازار به صورت مستقیم روی قیمت سایر ارزها تاثیر می‌گذارد. هر چقدر قیمت این ارز با افزایش روبرو شود، اکثریت بازار را به سمت بالا می‌کشاند و هر چقدر قیمت بیت کوین روند نزولی داشته باشد، در نهایت اکثریت بازار رمز ارزها را نیز به سمت نزول می‌کشاند.

 

  • اندازه بازار کریپتو به نسبت دیگر بازارها

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوظهور بودن، بسیار کوچک‌تر از بازارهایی مانند فارکس یا طلا است. وقتی یک بازار کوچک‌تر باشد، نیروهای کوچک‌تر هم می‌توانند بازار را تکان دهند. برای مثال، اگر یک گروه دست به دست هم دهند و حجم زیادی حدود چندصد میلیون دلار طلا را به یکباره بفروشند، ممکن است یک موج نوسانی کوچک در بازار طلا ایجاد شود. اما همین حرکت اگر در بازار کریپتوکارنسی‌ها انجام شود، حتماً موج نوسانی بزرگی را ایجاد خواهد کرد. یعنی ممکن است حرکات مشابه بازار کریپتو در بازارهای دیگر نیز انجام شود، اما چون آن بازارها بزرگ‌تر هستند، نوسانات مقطعی نمی‌تواند چندان روی روند کلی آن‌ها تأثیر بگذارد، اما روی بازار کریپتو تأثیر می‌گذارد.

 

  • تقاضا و عرضه

یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت ارزهای دیجیتال تقاضا و عرضه هست. هر چقدر این دو فاکتور نسبت به هم با تغییر زیاد همراه شوند، قیمت ارز دیجیتال مذکور نیز تغییرات زیاد خواهد داشت.

افزایش عرضه با ثابت ماندن تقاضا به معنی افت قیمت و افزایش تقاضا با ثابت ماندن عرضه به معنی افزایش قیمت ارز دیجیتال خواهد بود. در واقع ارزش و قیمت ارزهای دیجیتال، به‌صورت کامل به عرضه و تقاضا برای این ارزها بستگی دارد. اگر مردم روزی متوجه شوند که بیت‌کوین دیگر ارزشمند نیست و بخواهند به‌صورت دسته‌جمعی آن را بفروشند، قیمت این ارز بشدت کاهش پیدا خواهد کرد. عکس این موضوع هم وجود دارد.

 

  • صرافی ارز دیجیتال

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت ارزهای دیجیتال، صرافی ها هستند. اگر یک ارز دیجیتال در تعداد زیادی از صرافی‌های رمزنگاری موجود باشد، تعداد افرادی که آن توکن را خریداری و استفاده می‌کنند، افزایش می‌یابد. اگ برای مبادله هر ارز دیجیتال مجبور باشید که به دو یا چند صرافی مراجعه کنید، پس باید برای هر مبادله هزینه‌ای جداگانه پرداخت کنید و این موضوع هزینه سرمایه گذاری شما را افزایش میدهد.

به همین دلیل، اکثر سرمایه‌گذاران دنبال صرافی‌هایی هستند که تعداد رمز ارز بیشتری را پوشش بدهند تا بتوانند تمامی فعالیت‌های خود را در یک صرافی انجام دهند. در این گونه صرافی‌ها خرید و فروش و مبادله ارزهای دیجیتال بیشتر و راحت‌تر انجام می‌گیرد، بنابراین ممکن است بر قیمت و ارزش یک ارز دیجیتال نیز تاثیر بگذارد.

 

  • قوانین و محدودیت های دولت ها در بازار ارز دیجیتال

یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال که باید حتماً درباره آنها مورد بررسی قرار گیرد، قوانین و محدودیت هایی است که دولت ها درباره آنها قرار می‌دهند. ممنوع شدن یک ارز یا ایجاد محدودیت برای آن می‌تواند تاثیر مستقیم بر روند قیمت آن داشته باشد. البته لزوماً این عامل باعث افت قیمت ارز دیجیتال مذکور نمی‌شود و گاهی ممکن است همین عامل باعث افزایش قیمت لحظه ای یک ارز نیز گردد.

 

  • سفته‌بازی‌ها

سفته‌بازی‌ها و شرط‌بندی‌هایی که روی پیش‌بینی صعودی یا نزولی بودن ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد نیز یکی دیگر از انواع دلیل نوسان قیمت ارز دیجیتال محسوب می‌شود. بیشتر سرمایه‌گذاران و تریدرها به‌صورت مدام در تلاش هستند تا افزایش یا کاهش ارزهای دیجیتال را حدس بزنند و معاملات پرریسکی را انجام می‌دهند تا بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند. چنین اقداماتی نیز دیگر دلیل نوسان قیمت ارز دیجیتال است.

 

  • ورود و سرمایه گذاری نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال

نهنگ ها بازیگر اصلی بازار رمز ارزها هستند که به هیچ وجه نمی‌توان نقش آنها را نادیده گرفت. تاثیر این دست از افراد روی رمز ارزهای مختلف متفاوت است. برای ارزهای دیجیتال معتبر که حجم معاملات بالایی در طول روز دارند، این افراد خیلی نقش تعیین کننده نخواهند داشت. اما برای ارزهای دیجیتال کوچک که حجم معاملات آنها پایین می باشد، نهنگ ها می‌توانند تبدیل به بازیگر اصلی در تعیین قیمت آن شوند. حتی گاهی این دست از سرمایه گذاران تعیین کننده قیمت این ارز نیز خواهند بود.

 

جمع بندی نوسانات شدید :

به نظر می‌رسد این بازار نیز با گذشت زمان، پخته‌تر شدن و بزرگ‌تر شدن، ثبات بیشتر پیدا کند. اما چیزی که شاهد آن هستیم، بی‌ثباتی و نوسانات شدید در این بازار است که به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تلاش کردیم در این مقاله عوامل تاثیر گذار بر قیمت ارزهای دیجیتال را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و اطلاعات کاربردی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم در سرمایه گذاری های خود عوامل تاثیر گذار بر قیمت ارزهای دیجیتال را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید و با آگاهی کامل از عوامل موثر بر قیمت ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا