بررسی ارزهای دیجیتالمعرفی رمز ارز هامقالات

ارز دیجیتال AMP چیست؟ آشنایی با AMP Token

ارز دیجیتال AMP چیست؟ آشنایی با AMP Token

توکن AMP یک دارایی وثیقه‌ای است که با استفاده از آن، دو طرف یک مبادله خیالشان از نهایی‌شدن پرداخت، راحت خواهد بود. در واقع هنگامیی که فرد خریدار پول را پرداخت می‌کند، پس از طی چند مرحله، آن پول به حساب فروشنده منتقل می‌شود. حال اگر در این حین اتفاقی (چه ارادی مثل کلاهبرداری یا غیرارادی مثل مشکلات انتقال) رخ دهد،‌ سرمایه افراد با خطر روبه‌رو می‌شود. امپ توکن (Amp Token)  برای حل این مشکل ایجاد شد. در ادامه در رابطه با اینکه ارز دیحیتال ampچیست و چگونه کار میکند توضیح خواهیم داد.

 

ارز دیجیتال AMP چیست؟

برای این‌که بتوانیم درباره توکن Amp صحبت کنیم، بهتر است ابتدا توضیحاتی راجع‌به پلتفرم فلکسا (Flexa) بدهیم؛ زیرا این پلتفرم سازنده امپ توکن است. فلکسا در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و می‌خواهد شبکه پرداخت کریپتویی باشد و مشکلاتی نظیر امنیت و برگشت‌ناپذیر بودن تراکنش‌ها را بهبود ببخشد و رفع کند. ارز دیجیتال غیر متمرکز   ampکه روی بستر بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است یک توکن مبتنی بر  ERC-20  است. این ارز دیجیتال با هدف انتقال آنی مبادلات به وجود آمد. انتقال ارز بدون بازگشت، از اولویت‌های این رمزارز به حساب می‌آید و باعث ارتقای اعتبار معاملات رمزارزی می‌شود. توکن امپ مثل یک وثیقه می تواند ارزش انتقالی که هنوز صورت نگرفته را تضمین کند و در نتیجه افراد و نهادها از امنیت و کارایی‌های وثیقه‌ای بهره‌مند می شوند. پس از انجام عملیات در صورتی که تراکنش با موفقیت انجام شود توکن آزاد می شود و برای یک تراکنش دیگر قابل استفاده می‌شود اما در صورتی که تراکنش موفقیت آمیز نباشد، توکن امپ به عنوان جریمه یا خسارت خرج می شود. در اصل، Amp قفل دارایی ها را باز می کند و یک لایه پاکسازی جهانی برای نقل و انتقالات محسوب می شود. این قابلیتی است که هم دارایی های دیجیتالی و فیزیکی و هم ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال بانک مرکزی می تواند از آن استفاده کند. هدف منحصر‌به‌ف‍رد AMP، در واقع تبدیل شدن به وثیقه‌ای برای انتقال هرگونه دارایی دیجیتال است.

 

ارز دیجیتال AMP  چگونه کار میکند؟

توکن امپ برای اجرای فرایند وثیقه‌گذاری دو بخش مهم دارد؛ یکی پارتیشن یا بخش‌بندی توکن و دیگری مدیر وثیقه است.

هسته اصلی مدل وثیقه‌گذاری امپ، مفهوم پارتیشن وثیقه است. پارتیشن‌های وثیقه نشان‌دهنده مجموعه‌ای از توکن‌های AMP هستند که برای اهداف خاصی به عنوان وثیقه استفاده شده‌اند و در بلاکچین اتریوم با آدرس‌های پارتیشن منحصربه‌فردی مشخص می‌شوند.

هر کدام از این پارتیشن‌ها با آدرس‌های منحصربه‌فردی در شبکه اتریوم متمایز می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود، بدون نیاز به انتقال توکن‌ها به قراردادهای هوشمند، عملیات سپرده‌گذاری یا استیکینگ انجام شود. این پارتیشن‌ها مانند یک آدرس عمل می‌کنند. زمانی که انتقال و پرداختی می‌خواهد انجام شود، دو اتفاق رخ می‌دهد. ابتدا انتقال شامل آدرس و مقدار توکن ثبت و انجام می‌شود؛ سپس در پارتیشن شبکه با مکانیسم TransferByPartition همان اطلاعات و متا دیتا (Meta data) ذخیره می‌شود.

مدیر وثیقه به‌منظور بلوکه و آزاد کردن و همچنین پاداش دادن، به‌کار گرفته می‌شود. مدیران وثیقه وظیفه مدیریت قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند. هر مدیری با پارتیشن‌های مشخص در ارتباط است و امور مربوط به آن را انجام می‌دهد. هر فردی می‌تواند قراردادهای مربوط به مدیر وثیقه را ایجاد کند و روی Amp به‌کار بگیرد.

اولین وثیقه ساخته‌شده روی امپ، وثیقه فلکسا (Flexa) است که توکن‌های AMP سپرده‌گذاری‌شده با هدف تضمین تراکنش‌ دارایی‌های دیجیتال در شبکه پرداخت فلکسا را مدیریت می‌کند. وثیقه فلکسا برای ایجاد انگیزه جهت سپرده‌گذاری توکن‌های AMP، از هر پارتیشن وثیقه به عنوان استخر استفاده می‌کند. به این ترتیب، هر کسی می‌تواند در آن استخر توکن‌های AMP خود را استیک کند و وثیقه فلکسا درصدی از ارزش تراکنش‌های موفقیت‌آمیز را به عنوان پاداش به تأمین‌کنندگان توکن امپ اختصاص می‌دهد.

مزیا و معایب توکن AMP

1- محدود به حوزه‌ی رمزارزها نمی باشند و در فعالیت‌هایی مثل خرید ملک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2-  انجام تراکنش‌ها به صورت آنی

3- به دلیل برگشت ناپذیری امکان کلاهبرداری وجود ندارد.

معایب

یکی از معایبی که برای این دارایی دیجیتال عنوان می‌شود هزینه‌ی انجام تراکنش (GAS) است که در صورت استیک کردن این ارز دیجیتال، باید پرداخت شود. به این ترتیب برای افرادی که دارایی کمی دارند استیک کردن AMP چندان کار منطقی نیست.

 

چه چیزی ارز دیجیتال AMP  را منحصر به فرد میکند؟

استفاده از ارز دیجیتال AMP در شبکه Flexa برای انتقال دارایی‌ها انجام می‌شود. علاوه بر استفاده از توکن امپ برای تبادل دارایی‌های دیجیتال می‌توان از این رمزارز برای مقاصد دیگری همچون فروش املاک، مبادله ارز فیات و کلا هر جایی که نیاز به پرداخت با وثیقه باشد، استفاده کرد. ارز دیجیتال امپ تأیید هر گونه تراکنش در انتظار تأیید را به صورت آنی و قابل‌ رسیدگی تسهیل می‌کند. بنابراین، هر گونه اقدام وابسته به انتقال ارزش را می‌توان بدون تأخیر ادامه داد.

CoinGekco، Uniswap، Sushi، Gemini از جمله شرکت‌هایی هستند که از ارز دیجیتال AMP استفاده می‌کنند.

 

معرفی بنیان گذار ارز دیجیتال AMP

آقای تایلر اسپالدینگ ‌بنیان‌گذار شبکه فلکسا، در سال 2020 از توکن امپ رونمایی کرد. شرکت ConsenSys Diligince در ژوئن سال 2020 و شرکت Trail of bits در آگوست سال 2020 به بررسی توکن amp و قراردادهای هوشمند آن پرداختند.

 

کیف پول‌هایی که AMP را ساپورت می‌ کنند.

  1. کیف پول سخت افزاری لجر
  2. کیف پول سخت افزاری ترزور
  3. کیف پول نرم افزاری متامسک
  4. کیف پول نرم افزاری تراست ولت

 

 

صرافی‌های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال AMP

  1. صرافی سوشی سواپ SushiSwap
  2. صرافی کوکوین
  3. صرافی یونی سواپ Uniswap
  4. صرافی بیترکس Bittrex

 

جمع بندی

در این مقاله به معرفی پروژه ارز دیجیتال امپ و توکن AMP پرداختیم.همانطور که گفتیم توکن غیرمتمرکز امپ با فراهم کردن بستری برای انتقال دارایی‌ها به صورت بسیار سریع و امن نیاز بسیاری از افراد و سازمان‌ها را برطرف کرده است. امپ توکن از نظر تئوری یک پروژه غیرمتمرکز است، اما توسط یک نهاد متمرکز راه‌اندازی شده است؛ بنابراین روند و موفقیت Amp صددرصد به موفقیت و برنامه‌های فلکسا بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا